Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 7

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...
Aviator - Komentář v Suchoj Su-57
Rusové chystají i exportní verzi. https://forum.vojsko.net/viewtopic.php?f=20&p=59993#p59993 Jinak do galerie jsem ...
Poláci letos objednali 25 ks bezpilotních letounů Bayraktar TB2.
U nás jde i koupit, i když znehodnocený. http://www.zelenysport.cz/znehodnocene-zbrane-deko/vz-27-plukovni-kanon

ZPRÁVY

Zveřejněno: 14. 3. 2014 19:17 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

15 let NATO na pozadí aktuální krize

Díky za NATO! Díky němu jsme mezi svými, tak kde patříme. Zaplatí Putin? A vtrhnou Rusové do pevninské Ukrajiny?

Slavíme 14 let ČR v NATO. Ano slavíme. Respektive rozumní lidé slaví. Nemuseli jsme NATO dát skoro nic a za to jsme získali mnohé. Demokratické a silné spojence. Zařadili jsme se do té části světa, kam patříme a kde chceme být a kde je čest být. Do té části, na kterou můžeme být hrdi, že existuje a můžeme být šťastni, že tam patříme. Naše armáda získala schopnosti a osvojila si postupy té nejefektivnější bojové síly v dějinách lidstva. Naše přítomnost v NATO je symbolem právě probíhajícího šťastného období našich dějin. Jsem šťastná, že jsme v NATO. Díky za to NATO.

Ale samozřejmě štěstí nikdy netrvá dlouho. A může brzy skončit. Naše země už měla spojence několikrát. V roce 1938 a v roce 1968 taky. V roce 1938 nás spojenci obětovali za rok míru a v roce 1968 nás naši vlastní spojenci napadli. Češi jsou jedním z nejskeptičtějších národů světa, ale po takových dějinných zkušenostech se nelze divit. Hlavně rok 1938 zlomil morálku, odhodlání a hodnoty národa  a o dodnes to pociťujeme. Důvěřivý, optimistický idealista jako jsem já, je stále v Česku považován za exota. Ale nikdo jiný než my sami tohle naše prokletí nezlomí.

Doufejme, že tentokráte to spojenectví vydrží. Už jsme spolu dokázali mnoho dobrého. NATO zastavilo občanskou válku v Kosovu. NATO připravilo Afgháncům půdu pro vítězství nad Talibánem a porazilo piráty u Somálského pobřeží. A vykonalo toho mnohem více.

Teď jde o to, aby neselhalo v tom, co se stává jeho největší zkouškou. Už to není Afghánistán. Už je to Ukrajina. Vydrží NATO politicky současné ruské politické tažení proti evropským hodnotám? Nerozpadne se? Bude NATO účinným nástrojem Západu pro obranu před Ruskem nebo bude Rusku pro legraci? Uvidíme. Přejme si však, aby to NATO vydržel, jinak nás čeká jen mizérie.

Jen hlupák může dávat do souvislosti pokles národních obranných rozpočtů a NATO. Nebo nedostatek financí v naší armádě. Jak všichni dobře víme na Západě to je prostě trend, který nemá s NATO nic společného. Mimochodem není to jen záležitosti NATO. Kolik let se s nedostatkem financí a rozpadem armády potýkalo Rusko? Jeho armáda už taky zdaleka nedosahuje rozměrů té sovětské. Co třeba Ukrajinská armáda. Ta nebyl nikdy v NATO a z armády několika desítek tisíc mužů zůstalo nakonec bojeschopných  6 000.

Domnívám se, až se západní politici vzpamatují z šoku, který jim připravil Putin, tak bude rok 2014 počítán jako bod obratu a vůle Západu bránit se zase poroste. A nejen vůle, ale i armády a obranné rozpočty. Jak ukazuji události posledních dnů, stále to potřebujeme a budeme je potřebovat.

Dvě třetiny Čechů jsou rády, že jsme v NATO. Stejně jako d třetiny Čechů je na straně Ukrajinců ve sporu s Ruskem. Česko je ze dvou třetin na Západě. Lidé, kteří kritizují NATO, se téměř kryjí s těmi, kteří blahoslaví Putina. Bolševici a nacionalističtí populističtí pravičáci. Obviňují NATO, že může za úpadek naší armády, ale jedním dechem varují před novým budováním obrany proti Rusku, jako před podnikatelským záměrem výrobců zbraní. Odporují si sami sobě. To ukazuje, jací to jsou hlupáci.

Tím se pomalu dostáváme ke Krymské krizi.

Obama opět varoval Putina a opět mu slíbil, že "zaplatí." Ještě, že neřekl "pokud překročí červenou čáru, tak za to zaplatí". Mám velké obavy, že Putinovo placení za Krym bude vypadat jako nepřekročitelná červená linie v Sýrii. Ale přeji si, abych se pletl a Obama mě překvapil.

Ruská vojska se shromažďují na hranicích Ukrajiny. Používejte newspeak, jaký chcete, říkejte tomu prověrky, ale je to harašení zbraněmi a hrozba intervence. Krym je reálně vzato ztracený. Neříkám, že by se s tím svět měl smířit, ale na druhou stranu by měl chápat realitu. Ale Rusové hrozí dál. Ohrožují východní Ukrajinu. Už víme, čeho jsou schopní, víme, co se asi stane a jak to bude probíhat. Nemůžeme tedy dělat překvapené. Západ má málo času, aby zamezil další ruské expanzi do Ukrajiny. Pokud tomu nezabrání, pokud nezačne konečně reagovat adekvátně, bude to tragédie. Pokud se vám současná situace zdá šokující a perverzní, tak vězte, že to může být ještě mnohem a mnohem horší.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

2.srpna 1943 došlo ke vzpouře vyhlazovacím táboře Treblinka. Přibližně 300 vězňům se podařilo uprchnout.

2.srpna 1465 – Nový papež Pavel II. obnovil půhon vůči českému králi Jiřímu z Poděbrad. To znamenalo, že se musel do 180 dnů dostavit před římský kuriální tribunál, jinak mu hrozilo vyhoštění z církve, jak se také 23.12.1466 stalo.

Translate