Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 53

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Škoda že létajícím člunům už odzvonilo. Dovedl bych si je představit na severu Kanady, v Norsku apod.
Tady je web o dezinformacích týkajících se Ukrajiny #UkraineFacts By the International Fact-checking Network Signatories...
Škoda, že takových lidí jako Patton a Winston Churchill nebylo na straně spojenců víc a s větším vlivem. Ti si uvědomova...
Jen aby vláda nepadla kvůli ekonomickým problémům. Babiš by se rád ujal moci.
Válka výrazně ovlivňuje ČR nejen doma ale i na mezinárodní scéně. Nejprve slavná výprava do Kyjeva a nyní se zvažuje, že...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 14. 3. 2014 19:18 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Krymská krize: neefektivita, svoboda, bojůvky a neutralita

Efektivita západního nátlaku na Rusko je nulová. Česko versus Rusko. Ruská propaganda je přesná. Další oběť Putinovy politiky: Sýrie. Švédsko se bojí Ruska.

Západ by se mě bezodkladně a rychle zamyslet nad tím, jestli to jak reaguje na ruskou hrozbu je adekvátní. Dá se to velmi snadno poznat. Když započítáme efektivitu tohoto nátlaku. Když spočítáme výsledky, kterých bylo dosaženo dosavadním politickým postupem Západu. Tak si to zesumírujme. Jakých výsledku bylo tedy dosaženo? Žádných! Jaká je tedy efektivita západního tažení? Nulová!

Je to proto, že zatím stále zůstává u rétoriky, z které si Rusko nic nedělá a u sankcí nebo hrozeb sankcí, které jsou Rusku pro smích. Rusko bez sebemenšího zaváhání pokračuje v anexi Krymu a shromažďuje vojska pro vpád na východ Ukrajiny. Neuběhl ani jeden den od pozvání běloruského diktátora Lukašenka pro  ruské letectvo a v Bělorusku už jsou ruské letecké posily. Nedivím se, že nacionalističtí Rusové jásají. Putin je na koni a "válcuje" Západ. Skutečně nás válcuje. Nejenže, že díky  tomu roste chuť samotného Putina, ale podněcuje to i ruský nacionalismus a to je tragédii samo o sobě. Jeden blbec v prezidentské funkci je nebezpečný, ale zblblý národ je tragédie, která většinou končí velmi smutně.

Není to jen o nějakém chřestění zbraněmi ze strany Západu. Není to jen o tvrdosti sankcí. Je to o konkrétních krocích. Co bude s tím Temelínem? Co bude s tím radarem? McCain kromě radaru, a o tom se málo mluví, navrhl tak zrychlení přijímaní Gruzie do NATO. Co bude s tím?

Jak píše Pavel Kohout, Kennedyho poradce Thomas Schelling definoval mezinárodní požadavek ve třech bodech. Aplikován na tuto krizi by to mělo vypadat takto: 1. Západ by měl vůči Rusku dát jasný požadavek- například stáhněte se do určitého data, 2. jasné určení kroků, když nebude splněno- jestli to neuděláte, vypovíme platnost váz ruských občanů na našem území a dočasně zmrazíme majetek ruských subjektů a přehodnotíme další obchodní spolupráci, 3. jasná signalizace, že to myslíme vážně - například okamžité vypovězení ruských provládních oligarchů z Evropy.

Jenže to je přesně to, co Západ neudělal a zatím se to udělat nehodlá. Rusko nedostalo ze Západu jasný požadavek, bylo mu nespecificky vyhrožováno, že za to zaplatí a nebylo to podloženo nějakými důraznými činy. Jestli se Západ nebude chovat tak jak by měl, ale bude se chovat tak, jak se chová, tak ho Rusko nebude nikdy brát vážně.

Západ se neodhodlal ani k další variantě, kterou navrhl Pavel Kohout. Jasně říct, že hranice NATO jsou pro Rusko nepřekročitelné. Jasně říct, že pokud by se o to Rusko pokusilo, znamenalo by to válku a aby to Rusko pochopilo, že to není sranda, tak by západní země zvýšily výdaje na zbrojení, okamžitě by vyhlásil embargo na vývoz zbraní do Ruska a neprodleně by vybudoval základnu ve středovýchodní Evropě.

K ničemu takovému se však Západ nechystá a tak se celá situace začíná měnit v jasnou mezinárodní katastrofu, která bude mít nedozírné následky.

A ty se už začínají rýsovat. Třeba si budeme muset začít zvykat na politickou korektnost, abychom Rusko nedráždili. V Liberci byla na radnici vyvěšena Putinova karikatura jako Adolfa Hitlera. Rusko oficiálně protestovalo. Karikaturu označilo za urážlivou a pohrozilo narušením obchodních vztahů. A protože máme prezidenta, pro kterého je podpora obchodu nejvyšší metou, budeme si muset začít zvykat, že si jako kdysi budeme muset začít dávat pozor na to dávat najevo, co si o kom myslíme. Zvykejte si.

Česká podpora Putinovi se už přestala omezovat jen na projevy verbální politiky českých politiků a masivní internetovou kampaň, ale už se realizuje i konkrétně. Strana Úsvit je tak nadšena ruským pojetím přímé demokracie, že vysílá svého poslance jako pozorovatele pro krymské referendum, které ovšem celý svět odsoudil.

Existuje další důkaz o tom, jak je ruská propaganda přesná. Přesná v tom, že přesně to z čeho obviňuje Západ, to udělá ruská strana. Obvinili Západ z podpory majdanovců, ačkoliv jsme se stále nedozvěděli nic o tom, jak to probíhalo, ale dovídáme se o tom, že přes ukrajinské hranice jsou vysílání ruští občané, kteří podněcují nepokoje na východní Ukrajině.

Obvinili Ukrajince s fašistického teroru, ale ruské bojůvky na Krymu mlátí opozici, rabují a chovají se jako členové NSADAP v předválečném Německu před volbami. Nebo jak oni vybájení banderovci.

Je jasné, že takové chování bude mít své důsledky. A ty už se začínají projevovat. Děs z Ruska musí být ve světě opravdu velký. Švédsko, které si zachovávalo neutralitu i během druhé světové války, i v nejhorších dobách války studené je současným postupem Ruska tak vyděšeno, že projevilo zájem o vstup do NATO.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

19.května 1635 – Francie vstoupila do války proti Habsburkům

Translate