Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 12

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Ne že by Sovětský svaz na následném drancování východní a střední Evropy zchudnul. Pak si tam ještě udělal loutkové stát...
Samozřejmě, Sovětský svaz toho dostal jen část zdarma, větší část musel zaplatit! Šlo hlavně o platbu surovinami, které ...
Aviator - Komentář v MI-8/-17 Hip
Maďaři v letos v březnu vyřadili své poslední vrtulníky Mil Mi-8, stalo se tak po 52 letech jejich provozování.

ZPRÁVY

Zveřejněno: 15. 3. 2014 19:19 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Bohorodičko, vyžeň Putina

Co mají společného islámisté a Rusko? Putin jako ochránce křesťanů? Pussy Riot mají pravdu.

Vracím se ještě k aféře s Putinovou karikaturou v Liberci. Mluví se o ní. Píše se o ní. Vyvolala pozdvižení. Takové pozdvižení už žádná jiná karikatura dlouho nevyvolala. Dokonce bych řekl, že jediným, kdo se taky rozhořčuje nad karikaturami, případně jinými formami umění nebo zábavy, které se něčeho dotýkají, jsou islámisté.

Ruská ambasáda protestovala proti karikatuře Putina. Proti karikaturám nebo zesměšňování Mohameda protestují islamistické struktury, případně radikální muslimové. Kdysi proti karikaturám Mohameda protestovala i íránská ambasáda.

Věřím ve svobodu slova. Je to evropská, západní hodnota. Tato svoboda je nadřazená třeba vkusu. Žádný islámista nemá právo napadat někoho jiného, i kdyby ten dotyčný urazil jeho proroka sebevíc. Ne u nás v Evropě. Stejně tak ovšem jen xenofob nebo ignorant nedovede pochopit důvody, proč jsou někteří muslimové rozhořčeni nad urážkami jejich proroka. Stejně tak jsou mnozí křesťané rozhořčeni nad urážkami Krista. Neměli bychom urážet svá náboženství, měli bychom se tolerovat. Ovšem pokud někdo někoho urazí, má na to právo, i když si o něm můžeme myslet, co chceme. Ale to je věc náboženská, metafyzická. Náboženství je věc přesvědčení mnoha lidí, a když urážíte islám nebo křesťanství urážíte ty lidi, jejich předky a jejich potomky. Ale znova opakuji, máte na to právo.

Proč se o tom tak rozepisuji? Aby bylo jasné, že navzdory svobodě slova je rozhořčení nad urážkou náboženského přesvědčení pochopitelné. Mnohem méně pochopitelné je však rozhořčení nad urážkou politika. Další západní hodnotou je, že politiky nešetříme. Urážíme je, jak to jde. Urážíme Zemana, urážíme představitele EU a urážíme Obamu. Absolutní rekordmanem v urážení v posledních letech byl americký prezident Bush. Pamatujete si na to všechno? Byl taky srovnáván nejen s Hitlerem, ale třeba z opicí. Byl karikován v nesčetných podobách, od pána všeho zla až po neschopného alkoholického idiota. Byl karikován v USA i v zahraničí. V Česku nevyjímaje. Byl napadán na internetu, v textech písní, Parodován v televizi i filmech.

Pamatujete si na jeden jediný případ, kdyby americká vláda proti tomuto nějak zasahovala? Protestovaly snad velvyslanectví USA proti napadání a urážkám jejich prezidenta? Protestovalo velvyslanectví USA v Praze proti urážkám Bushe nebo Obamy? Nikdy.

Sotva se však v Česku objeví jedna větší karikatura ruského prezidenta, Rusko vznáší oficiální protesty. Ano jedině Rusko a islámské země protestuji po světě proti karikaturám. A musím přiznat, že pro ty islámské země mám větší pochopení, protože to je záležitost jejich víry. Je však Putin záležitost ruské víry? Stává se Putin pro Rusko a jeho příznivce nedotknutelným bohem na zemi? Faraonem?

Ano Rusko má ve zbožšťování svých představitelů hluboké tradice již od dob V.I.Lenina a J.F.Stalina. Chce se snad Putin postavit na ruský Olymp po jejich boku? A budeme to muset respektovat pro "dobrý obchod"?

Když jsme u toho náboženství. Putin se spíš než novou naději pro bolševiky stal nadějí pro samozvané ochránce křesťanských hodnot. Pro některé konzervativce, kteří evropské křesťanské hodnoty kladou do opozice proti socialismu a liberalismu, který je tolik populární v Evropě a který je ztotožňován s EU. Není to poprvé, co se Rusko staví do úlohy ochránce křesťanství. Do této role se stavěli už ruští carové a za carů se Rusko snažilo dokázat, že je v podstatě pokračovatelem Byzantské říše, hráze proti muslimům na Bosporu.

Jenže taková představa je absurdní. Ochránce křesťanů Putin vedl válku s křesťanskou Gruzií. A teď napadl křesťanskou Ukrajinu. Co je to za ochránce křesťanů?

A někteří ochránci křesťanských hodnot mu v tom tleskají. V tom, že ohrožuje a napadá jiné křesťany. Zvláštní, že?

Často ti samí lidé, kteří plamenně obhajují svobodu urážet islám, nyní pranýřují urážení zbožštělého Putina. Nepochopitelné.

Aby nedošlo k omylu. I já vyznávám křesťanské hodnoty. Vyznáváme je všichni, protože podle nich žijeme, navzdory tomu jestli jsme křesťané nebo ateisté, ale naše civilizace je na těchto hodnotách postavena. Rozhodně však nechci, aby zvítězilo Putinovské pojetí křesťanství, které je nám tady stále více vnucováno. To pojetí, které je tak podobné islamistickému pohledu na islám.

Mimochodem zobrazení Putina jako Hitlera mě přijde zábavné, trefné a plně s ním souhlasím. A čím dál tím víc chápu Pussy Riot, které si toho zbožšťování Putina všimly. Jejich píseň byla sice zaměřena spíše proti podpoře ruské pravoslavné církve Putinovi, ale reakce na jeho zbožšťování je to taky. Stále začínám chápat, proč to vystoupení v kostele. Bylo třeba ukázat, že Ruská diktatura se od těch islamistických zas tak neliší. Jejich píseň nebyla protináboženská, satanistická, ateistická. Jejich píseň vyzývala pravoslavné křesťany a církev k nezpolitizované verzi jejich víry.

A proto společně s Pussy Riot říkám: "Bohorodičko, vyžeň Putina"

Ať žijí Pussy Riot

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

21.června 1621 byla provedená Staroměstská exekuce - poprava dvaceti sedmi vůdců stavovského povstání na Staroměstském náměstí v Praze, která měla upevnil vládu Habsburků.

21.června 1949 popravili komunisté československého generála Heliodora Píku.

21.června 1305 zemřel český král Václav II., (vládl v letech 1283-1305)

21.června 1621 – Poprava 27 vůdců českého povstání (?23.5.1618) na Staroměstském náměstí. Mezi jinými byl popraven i příslušník vysoké šlechty Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic, cestopisec a hudební skladatel.

Translate