Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 12

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Ne že by Sovětský svaz na následném drancování východní a střední Evropy zchudnul. Pak si tam ještě udělal loutkové stát...
Samozřejmě, Sovětský svaz toho dostal jen část zdarma, větší část musel zaplatit! Šlo hlavně o platbu surovinami, které ...
Aviator - Komentář v MI-8/-17 Hip
Maďaři v letos v březnu vyřadili své poslední vrtulníky Mil Mi-8, stalo se tak po 52 letech jejich provozování.

ZPRÁVY

Zveřejněno: 17. 3. 2014 21:22 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Směšné sankce za směšné referendum

Rusko předvedlo další dějství své komedie "světe, jsi nám pro smích". Západ si přisadil svými trapnými sankcemi, ale jeho vojenské kroky už jsou příznakem měnící se politiky.

O tom, co v neděli proběhlo na Krymu můžeme vášnivě diskutovat tak akorát na téma, jestli to byla tragedie nebo komedie. Fraška, které se Rusové odvážili říkat referendum, nebyla nikým uznána. Rusku nestačilo, že by získalo pravděpodobné vítězství, i kdyby to referendum zorganizovalo poctivě. Pojistilo si ho však dohledem ozbrojenců a absurdním fintami.

Lidé se měli možnost rozhodnout, jestli chtějí "hned" nebo jestli chtějí později. Vskutku demokratické! Ačkoliv je na Krymu 58% etnických Rusů a ostatní národy referendum bojkotovaly, zúčastnilo se ho přes 80% obyvatelstva Krymu!. A teď oněch úžasných 96,6% pro. Nemohli udělat severokorejských 100%. Inspirovali se sovětskými 99,9%. Ale to už je taky profláklé. Tak ty dvě poslední devítky otočili vzhůru nohama a mají nový originální výsledek. Tak se to dělá. Tohle už opravdu nemůže nikdo soudný obhajovat a tak se zdá, že se obhájci Putina dali spíš na cestu ignorace těchto skutečností, případně ukazování jakýchsi zločinů EU a USA.

Za tento výsměch světu Západ Rusko "potrestal". V Kremlu se teď musí válet smíchy po kobercích. Po porážce v (mimochodem) Krymské válce Rusko za pár šupů prodalo USA Aljašku. Zdálo se, že to je bezcenná pustina, dokud tam Američané neobjevili zlato a ropu. Prodej Aljašky byl snad ten nejhorší ruský obchod v dějinách. Teď se jim podařil ten nejlepší. Ukradli celý poloostrov, na kterém kdysi utrpěli onu porážku, díky které tak hloupě prodali Aljašku a za tuto krádež století zaplatí sankcemi proti dvaceti lidem. Ano proti dvaceti! Tato současná krize je plná nepředstavitelných absurdit a tohle je jedna z nich. Sankce proti dvaceti lidem mají jako Rusku ublížit? A když Rusko obsadí východní Ukrajinu, tak se přijmou sankce proti dalším dvaceti Rusům? A když půjdou na Kyjev?

S takovými počty to vypadá tak, že by Rusové mohli obsadit celý svět a ta poslední země by už vedla sankce proti asi tak pěti tisíci Rusů. Opravdu účinné.

Navíc si nikdo nedovolí uvalit sankce na Putina a jeho okolí, uvalují je jen na vykonavatele rozkazů těch vyšších. Totální ustrašenost. To se opravdu nenajde mezi současnými západními politiky někdo, kdo si uvědomí, že taková ukázka slabosti vede ne k uklidnění, ale naopak ke zhoršení celé situace? Že tato slabost dláždí cestu mnohem drastičtějšímu a nebezpečnějšímu vývoji? Že se budeme ještě všichni strašně divit, kam to vede?

Existují však jisté náznaky, že i když se Západ bojí přísnějších sankcí, přece jen se začíná jeho celková politika vůči Rusku měnit.

Takže abych nešířil jen poplašné zprávy, dovolím si vypočíst pozitivní kroky Západu. Jsou správné úvahy o podpoře našeho regionu břidlicovým plynem. Doufejme, že jej USA uvolní na vývoz. Doufejme, že Polsko opravdu zdvojnásobí své úsilí o jeho těžbu. Dokonce se připravuje i jeho těžba na samotné Ukrajině. Nemělo by Česko ve světle této situace přehodnotit přístup k tomuto plynu?

Nejmarkantněji je vidět změna politiky na vojenské politice. Ten americký torpédoborec v Bulharsku tam byl na pravidelném cvičení, ale US NAVY se rozhodlo jej tam nechat. NATO plánuje bližší vojenskou spolupráci s Ukrajinou a to je jen správné. Polsko a Litva prosazují vytvoření společné polsko-litevsko-ukrajinské jednotky. I tady by možná  stálo za úvahu, jestli by se třeba Česko nechtělo k takové jednotce připojit. Ale zatím jsme aspoň podepsali dohodu o společné "vyšegrádské“ jednotce.

Přesto jsou to však malé a nedůrazné kroky. Rusko je rychlejší a drzejší. Američané poslali do Polska 12 letadel. Rusové na to nyní reagovali tím, že v Bělorusku umístí 2 x více letadel Su-27.

Západ se rozjíždí pomalu a nejistě. Ale stále doufám, že dříve nebo později samolibý úsměv ruskému vedení zamrzne.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

20.června 1722 zemřel barokní architekt Kryštof Dientzenhofer

20.června 1899 se narodil francouzský odbojář Jean Moulin.

20.června 451 zvítězili Římané nad hunským vojskem vedeným Attilou v bitvě na Katalaunských polích.

Translate