Kdo je online

Přihlášení uživatelé 1
Hosté 19

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Duke - Odpověděl na komentář # 4706 v Shrnutí za únor 2021
Je pravda, že z WW1 toho tu tolik nemáme.
Chystá se desková hra s legionáři na Sibiři. Legie: Sibiřská cesta https://forum.vojsko.net/viewtopic.php?f=64&t=400...
Co také oprášit 1. světovou válku?
Docela zajímavý článek, sic řeší dlouho zmiňovaná úskalí F-35 The US Air Force Quietly Admits the F-35 Is a Failure The...
Článek jsem upravil.

ZPRÁVY

Zveřejněno: 23. 3. 2014 19:27 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Sýrie: další oběť Putinovy politiky

Západ může v Sýrii porazit Putina. Za pomoci Izraele. Existuje spojenecké velitelství řídicí operace povstalců v jižní Sýrii.

Díky krizi okolo Krymu Sýrie upadlo do absolutního zapomnění v povědomí veřejnosti. Sýrie je černou můrou pro svědomí světa a svět by na Sýrii nejraději zapomněl, ale Sýrie je reálná a ta temnota, do které se propadla taky. Je to jasný důkaz toho, jak to vypadá, když se nechají věci plynout bez "vměšování". Respektive, když se dovolí Íránu a Rusku podporovat diktátora typu Asada.

Rusko loni zabránilo slabému a váhajícímu Západu zakročit proti Aadovu režimu, který použil chemické zbraně na vlastní lidi. Nikdo mi nevymluví, že tato událost povzbudila Putina k jeho nynějšímu arogantnímu chování.

Situace v Sýrii je katastrofa nejen z humanitárního hlediska, ale je to konflikt, který ohrožuje celý region a okolní země, jako je Libanon nebo Irák. A samozřejmě, že taky Izrael. Ten nedávno opět bombardoval Sýrii. A všimněte si, že opět bombardoval vládní stranu, nikoliv syrské povstalce. Izrael již bombardoval Sýrii několikrát a ještě nikdy se nestalo, že by bombardoval povstalce. Pokaždé bombardoval vládní stranu.

Navzdory tomu, že loni Obama ustoupil v syrské otázce Rusku, tak existují náznaky, že se může americké politika v Sýrii změnit. USA vyhostili syrské diplomaty, což jasně ukazuje, že nepovažují Asada za legitimního vládce Sýrii a za partnera k jednání. Tento krok přišel se sankcemi, které USA uvalily na Rusko v rámci krymské krize, což vzbuzuje podezření, že by to mohlo souviset, i když Američané to do souvislosti nedávají. Je však jedno jestli to souvisí nebo ne. Podstatně je, že se to stalo a USA se nehodlají s Asadem bratříčkovat.

To však není zdaleka vše co USA a Západ hodlají v Sýrii dělat. Nutno podotknout, že následující plány  Západ přijal ještě před vypuknutím krymské krize a jsou vedeny čistě z důvodu přijatelného řešení syrské krize. A přijatelné řešení syrské krize pro západ, syřany i svět  je jen jedno. Pád Asada. Navzdory, že to vypadá, že se o Sýrii nikdo nestará, Západ se rozhodl pomoct Syřanům a to je dobrá zpráva. Ta pomoc je prováděna  skrytě jako za dob studené války. Nebylo to kvůli Rusku, ale kvůli veřejnému mínění. Světová situace a nálada se však mění a může se stát, že angažovanost západu v Sýrii bude stále přijatelnější pro více lidí. Což je dobře.

Jak tedy vypadá angažovanost Západu v Sýrii? Západ se nevzdal naděje na vyřešení syrském krize. USA  spolupracují s Jordánskem a Saudskou Arábií na podpoře umírněných sekulárních povstalců a to financování, dodávkami zbraní a zpravodajských informací. Poté co povstalci na jihu země obdrželi nové americké zbraně, zahájili ofenzívu. Zbraně, které jsou na jih dodávány, jsou zbraně pěchotní, ale obsahují i požadované protitankové řízené střely a tyk moderní rakouské útočné pušky Steyer AUG a dokonce terénní automobily vybavené kulomety.

Spojenci opustili povstalce na severu země, kde došlo k prorůstání džihádistů do sekulárních povstaleckých jednotek do takové míry, že není možné se v tamní situaci vyznat. Ale na jihu země v okolí Kunejtry jsou sekulární povstalci ještě silní. Respektive je to už poslední místo, kde sekulární povstalci mají hlavní slovo. Poslední jiskřička naděje pro Syřany i svět. A tak se pozornost západu soustředila zde.

Operace povstalců na jihu Sýrii řídí tajné spojenecké velitelství v jordánském Amánu, na kterém působí důstojníci ze čtrnácti zemí včetně USA, Velké Británie, arabských proti syrských zemí a Izraele. Ano prosím, nepřeskočte název této země. Opakuji znova. Izrael tajně podporuje syrské povstalce. To jen, aby nemohl nikdo říkat, že jde o podporu islamistů. Nebo opravdu si někdo může myslet, že Izrael bude podporovat islamisty?

V severním Jordánsku CIA vybudovala výcvikové centrum pro syrské povstalce.

Naproti tomu hostitelská země Jordánsko zintenzívnila svůj boj proti transferu islamistických povstalců na pomoc Sýrii přes  jeho území a tvrdě jej pronásleduje.

Izraelské letectvo mělo dokonce zasáhnout v koordinaci s tímto velitelstvím a bombardovat sklad syrských chemických zbraní, který patřil vládě, a hrozilo mu, že by padl do rukou islamistických povstalců.

Dokonce i pád dosavadního velitele syrské osvobozenecké armády generála Idríse a jeho nahrazení plukovníkem Bašírem může souviset s postupem Západu v Sýrii. Idrís byl totiž kritizován za to, že nezabánil infiltraci islamistů do Syrské svobodné armády. Jeho nahrazení by tedy mělo zajistit větší sekulárnost a umírněnost těchto jednotek. Aby to však nebylo tak jednoduché, tak ani ne všechny jednotky Syrské svobodné armády akceptují toto velitelství a některé dál vedou boj na vlastní pěst.

Na diplomatické frontě začaly USA svou politiku vůči Sýrii konečně koordinovat s Jordánskem, Saudskou Arábií a také Izraelem.

V Sýrii tedy existuje malá naděje, že válka nemusí skončit v nekonečných bojích, vítězstvím krvavého diktátora  nebo islamistických teroristů. A že ruská politika podpory diktátorů a teroristů prohraje. A že by se Putinovi konečně nemuselo něco podařit.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

16.dubna 1939 vznikl v Londýně Československý výbor ve Velké Británii.

16.dubna 1632 – Bitva na Lechu (Třicetiletá válka – Švédská válka). Švédský král Gustav Adolf se svými spojenci Braniborskem a Saskem zahájil tzv. Švédskou válku, která probíhala v letech 1630-1635. V roce 1630 obsadil pomořanské přístavy a o rok později si vítězstvím v bitvách u Breitenfeldu (17.9.1631), na Lechu a u Lützenu (16.11.1632) získal přístup do habsburské říše. V bitvě u Lützenu však Gustav Adolf padl a jeho nástupce se již nedokázal udržet. Byl drtivě poražen v bitvě u Nördlinegenu (5.-6.9.1634) a vítězství Habsburků vedlo k mírovému řešení. O rok později (?19.5. 1635) se ale do toho vložila Francie a válka opět vypukla.

16.dubna 1941 Čtyři britské torpédoborce zničili v bitvě u Kerkenny konvoj osy skládající se ze tří italských torpédoborců a čtyř německých a jedné italské dopravní lodě. Na palubách lodí se nacházelo 3000 vojáků a zásoby pro jednotky v Africe. V bitvě byly potopeny všechny lodě osy a jeden britský torpédoborec.

Translate