Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 13

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Bombardéry B-52 dostanou nové motory: Rolls Royce Will Provide Long-Awaited New Jet Engines For The B-52 Bomber Fleet T...
Stojí za přečtení: Jan Urban: Jak vyštvat ze země politické konkurenty. Edvard Beneš se mstil na příbuzných Neodděliteln...
Troubridge - Komentář v Bahna 2021
Snad nás tam příští rok už pustí.
Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 24. 3. 2014 21:29 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Krym: Konec nebo pauza?

Co udělá Rusko v  nejblišší době a co v době vzdálenější? Proč Rusko nevítězí, ale prohrává.

Myslím si, že Rusko teď nehodlá expandovat na východní Ukrajinu. Aspoň ne v nejbližším půlroce. Jinak by totiž laskavě nesouhlasilo s vysláním pozorovatelů OBSE na Ukrajinu. Nesvědčí to však nic o jeho vstřícnosti. Může si ten to krok dovolit a ještě z něj něco získat, protože rozmístění pozorovatelů o celé Ukrajině vytváří dojem, jako by se na celé Ukrajině dělo něco, na co by museli dohlížet pozorovatelé OBSE, což je v souladu s ruskou propagandou. Navíc svět přistoupil na tuto ruskou uhru, i když Rusko neumožnilo rozmístění pozorovatelů na okupovaném Krymu.

Tentokrát došlo ke shodě, protože pro obě strany to je výhodné. Rusko tedy může tvrdit, že s Ukrajinou není něco v pořádku, když tam musí pozorovatelé OBSE, ale Západu zase vyhovuje to, že Rusko bud emoci hůře strašit nějakými imaginárními banderovci na východ Ukrajiny, když je tam pozorovatelé OBSE neuvidí.

To svědčí o jediném. Rusko nehodlá v nejbližších měsících východní Ukrajinu okupovat. Nemůžeme si tím  být na 100% jisti, protože ruské lhaní a vymýšlení malicherným důvodů pro agresi nezná mezi, ale ta možnost se zmenšila.

Znamená to tedy, že celá krize končí, zapomeňte? Ani náhodu. Ta hrozba Ruska tady dál trvá. Rusko se nyní poučí z reakcí západu a opět vypiluje svůj další postup. Je na západu, aby zhodnotil své počínání a úplně stejné. Jen s tím rozdílem, že Západ nemá co pilovat, naopak musí přijmout řadu osudových rozhodnutí.

Rusko stále nezákonně okupuje Krym. Rusko Krym anektovalo naprosto bezohledným a bezskrupulózním způsobem za podpory armády, lží a propagandy, což je něco co se nestalo v Evropě ne od konce studené války, ale konce druhé světové války. Je evidentní, že pokud bude tato anexe trvat, tak Rusko nemůže být nikdy přijato zpět mezi normální země světa. Možná nejlepší sankce vůči Rusku, kterou jsme uskutečnili. Uskutečnili ji politici, ale i většina z nás. Do této doby jsme měli na Rusko různé názory, mohli jsme kritizovat jeho vnitřní nebo zahraniční politiku a způsob vlády, ale tak nějak jsme Rusko respektovali. Aspoň trochu. Nyní je jasné, že to je zlá země. Nebezpečná země. Nemuseli jsme mít Rusko rádi, ale nyní jsme pochopili to podstatné. Pochopili jsme, že Rusko je země, které je třeba se bát. Ruska se bojí i lidé, kteří kritizují třeba USA za jejich zahraniční politiku. Rusko je nyní nejobávanější země v Evropě. Můžeme se donekonečna dohadovat jestli jsou nebezpečnější islamisté než Rusku, ale Rusko nyní islamisty jasně sesadilo z trůnu strachu. Nemusí to být pravda, ale je to tak. A to je nejhorší sankce, která Rusko mohla postihnout.

Veřejné mínění teď bude chápavější k budování různého typu společné obrany, ke zvyšování vojenských výdajů a větší bezpečnostní integraci. To je cena kterou Rusko zaplatí za Krym. A zaplatí i další cenu. Ukrajina se ještě více přimkne k západu. Putin získal Krym a ztratil Ukrajinu. Když se to matematicky spočítá, tak prohrál. Krym je politický Pearl Harbour. Japonsko zákeřně napadlo tuto základnu a potopilo všechny americké lodě, kromě těch nejdůležitějších letadlových. Izolacionalističtí Američané se strašně naštvali a ty uniknuvší letadlové lodě použili k porážce Japonska. Rusové bezohledně obsadil Krym. Naštvali tím celý svět a to pochopení Evropanů, jaké je Rusko, to jsou ty letadlové lodě z Pearl Harbouru.

Někdo, už nevím kdo, řekl, že Rusko s Ukrajinou je velmoc, kdežto Rusko bez Ukrajiny je obyčejná země jako Španělsko nebo Itálie. A o Ukrajinu Rusko právě taky přišlo. Definitivně.

Putin tedy v podstatě prohrál, ale v Rusku to nechápou. Tam se teď hřeje na výsluní popularity a Rusové propadli nacionalistickému nadšení. Myslím si, že to Putinovi nyní stačí, proto asi není ochoten jaké další expanzi, kde by mohl více riskovat a málo získat. To ovšem neznamená, že až začne Putinova popularita klesat nebude ve své expanzivní politice dále pokračovat. Určitě najdu Rusku dalšího nepřítele a díky jeho politice o ně nebude nouze. Je to perpetum mobile. Ale stejné perpetum mobile jsou ruské prohry. Čím více bude Rusko agresivní a expanzivní tím více bude patřit k vyvrhelům světa.

Ještě loni jsme se mohli přít o tom jestli je možné se s Ruskem dohodnou na nějaké politice vůči Sýrii, Íránu nebo KLDR. Nyní je jasné, že patří k nim.

Celá záležitost tedy rozhodně nekončí, naopak mění se díky tomu Evropa, Západ i celý svět. Nic už nebude jako dřív.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

19.října 202 př. n. l. proběhla bitva u Zamy v níž vojsko Kartága utrpělo drtivou porážku.

19.října 1335 zemřela Eliška Rejčka

Translate