Kdo je online

Přihlášení uživatelé 2
Hosté 26

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Turecké F-100 Super Sabre si zabojovali při invazi na Kypr.
Gray Fox - Komentář v Su-27 Flanker
V úterý 22. září ruská stíhačka Su-35 sestřelila kanonem při cvičení Su-30. Přesná příčina proč k tomu došlo není zatím ...
V Československu po válce také vyvíjeli plamenomety. Inspiraci nalezli z německých vzorů i sovětských a amerických.
Pro jednou uvádí pohled na Švédsko, sic hodně opatrný. https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/svedsko-covid-pandemie-stock...
Michal Kroužek - Odpověděl na komentář # 4657 v Canon de 75 Modèle 1897
Děkuji za pochvalu. Uvažuji nad rozšířením článku o další využití tohoto kanonu např. v pevnostech apod a jeho další mod...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 26. 3. 2014 19:33 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Česko vs Rusko: Gripen, armáda a základna

Pošleme Gripeny na Ukrajinu? Zlepšíme a zvětšíme naší armádu? A založíme Ano základnám?

Ministr Obrany Stropnický nabídl naše Gripeny na ochranu zemí sousedících s Ukrajinou nebo dokonce Ukrajiny samotné. Za to jej chválím. Otázka však je, jestli to nejsou jen takové řečičky. A protože se po jeho vyhlášení slehla zem, tak asi ano. A je to škoda. Konečně by bylo vidět, k čemu se tato mnohamiliardová investice hodí.

Když jsem nedávno napsala, co by mě mělo Česko dělat proti Putinovi, zapomněl jsem na podstatnou věc, kterou mě připomněli mi čtenáři. V podstatě je to to samé, co dělá celý Západ. Jedna věc jsou sankce za okupaci Krymu a okamžitá reakce na dění na východě a druhá věc, je dlouhodobá strategie. A ty by měla být v souladu se strategií celého Západu. A naše zájmy jsou totožné. A postupy, které k nim vedou, se nemusí lišit. Snížení ekonomické závislosti na Rusku. A zesílení naší armády.

To s tou naší armádou je docela průchodné. Myslím, že není žádná strana, která by nelkala nad jejím žalostným stavem. To se dá využít a ve vzájemně shodě prosadit zvýšení rozpočtu. To je první krok. Pak bude muset probíhat  modernizace a v závislosti na tom, jak se bude vyvíjet mezinárodní situace, možná bude potřeba i její zvětšení.

Na druhou stranu naše armáda není v tak bídném stavu, jak leckteří tvrdí. Na naší armádě je tragická jen jedna věc, bohužel ta nejpodstatnější. Zoufalý nedostatek peněz. Samozřejmě pak tu jsou ty korupční aféry, ale to je spíše věc politiků než vojáků. Nejhorší aféra, ve které byla naše armáda namočena, je ta Nečasova, když vojenská rozvědka dělala soukromé detektivy pro nynější paní Nečasovou. Ale jinak je naše armáda čestná a vážená instituce. Těší se vážnosti u obyvatelstva a má dobrou pověst. Ano je pravda, že by nebyla schopna samostatně ubránit naši zem, ale to snad ani není třeba, když jsme v NATO. Ale víte co je na naší armádě nejlepší?

Díky Afghánistánu prokázala, mže je bojeschopná. Čeští vojáci se ukázali, jako velcí bojovníci  a naši spojenci si je nemohli vynachválit. Američané v Afghánistánu poznali  nejlepší armády na světě. Tu svoji, britskou, kanadskou a tu naší. Tak to hodnotili sami. Samozřejmě z hlediska profesionality a bojovnosti našich vojáků. Je jasné, že by se Rusové tohoto hodnocení nezalekli a rozmáčkli by naše vojsko jako blechu. Ale naše vojsko jim nemusí čelit samo, v tom je ten vtip.

Pro ty, kteří naznačují, že NATO udělalo z naší skvělé obrovské armády nemocného trpaslíka, mám jen jediný vzkaz. Před 25-ti léty měla naše armáda čtvrt milionů mužů, ale byli to většinou záklaďáci, kteří se hodili tak akorát na rajony. A každý muž se musel jít "změnit v chlapa", což v podstatě nebylo nic jiného než preventivní věznění a psychické a fyzické mučení a snaha zlomit odbojné mladíky a udělat z nich poslušné občany komunistické diktatury. V případě války by se tento obludný moloch zhroutil jako domeček z karet. Příklad můžeme najít na Ukrajině. Ukrajinská armáda, která nepodlehla  reformě od pádu komunismu, je kopii té naší komunistické. Má asi 100 000 mužů, ale ukázalo se, že jen 6 000 z nich je schopných boje. Takový nepořádek byla i v ČSLA.

Dnes máme armádu skoro deset krát menší, ale má za sebou válku, ve které obstála se ctí a její účastníci se nemusí za sebe stydět. Vojáci poprvé po padesáti letech čelili nebezpečnému nepříteli, zranění, smrti a zajetí a obstáli a ukázali, že Češi nejsou Švejci. Jsou to profesionálové a bojovníci.

Naše armáda neprožívá špatné období, ale to nejlepší. Vojáci mohli ukázat své schopnosti v boji pro náš stát a ani kvůli tomu nemuseli emigrovat, což je v českých dějinách docela novinka. A ty peníze… Abych parafrázoval jednu písničku: "Nemít prachy, nevadí. Mít armádu k ničemu. Jó, to vadí." A naše armáda rozhodně k ničemu není.

Proto doufám, že na základě nové mezinárodní situace armáda ty peníze dostane. Naše armáda není schopna ubránit naši zem, ale je schopna spolupracovat v NATO tak, aby to nebylo třeba. A jak ukázalo nedávné cvičení, kterého se zúčastnil náš prapor, je schopna bojovat i s klasickým nepřítelem a odolávat tankovým útokům. Je tedy na naší politické reprezentaci, aby tento dobrý základ ještě vylepšila. Nebo na nás? Zkuste poslouchat strany nejen, když mluví o ekonomice. Jak je vidět v poslední době, tak i tyhle dříve okrajové vojenské záležitosti nabývají stále většího významu pro náš život.

Mohli by jsme si vzít příklad z Polska. Polsko začalo s mohutným zbrojením dlouho dlouho před vypuknutím krize na Krymu. A hodlá to teď ještě zintenzívnit. A taky požaduje po USA, aby zesílilo svou vojenskou přítomnost v našem regionu. Žádá USA, aby zde vytvořili nějakou základnu. A mě tak napadlo… V Polsku už Američané jsou. Co je takhle pozvat k nám? Žádný předražený radar, ale normální základnu s vojáky a třeba tanky.

Jasně, že se k tomu žádný český politik neodhodlá a žádné hnutí Ano základnám nevznikne. Ale myšlenka je to pěkná. Nemyslíte?

Přidat komentář

Lidé v této konverzaci

Vyhledávání

Dnešní den v historii

24.září 1893 se narodil francouzský stíhací pilot Jean Casale

24.září 1940 podnikli bombardéry Vichystické Francie nálet na Gibraltar.

24.září 1405 – Na útrapy v zajetí v klášteře zemřel mladší moravský markrabě Prokop. Po jeho smrti se stal jediným pánem Moravy jeho starší bratr Jošt.

24.září 1735 zemřel český barokní malíř Petr Jan Brandl