Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 78

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Dezinfekce dokončena. Letadlová loď se po nákaze chystá znovu do služby: https://www.idnes.cz/zpravy/nato/letadlova-lod-...
Tento týden probíhal tréning spolupráce mezi letouny L-159 ALCA a předsunutými leteckými návodčími při přímé letecké pod...
What the USS Roosevelt Can Teach Scientists About COVID-19 https://www.popularmechanics.com/military/research/a32256110/...
Něco k přečtení: J. Šedivý: Armáda musí přehodnotit své plány, ale její rozpočet se nesmí stát trhacím kalendářem http:/...
Tak ani letadlová loď Charles de Gaulle nebyla ušetřena a musela se kvli koronaviru vrátit do přístavu. Nakažených členů...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 27. 3. 2014 19:33 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Krymská krize: Pánbů nám pomáhej

Ukrajina má právo na vypnutí ruských televizí. Stručný překlad z Obamštiny. Čeští politici - plno keců, ale skutek utek.

Ukrajina má právo na vypnutí ruských televizí? Proč? Protože Rusko vede proti Ukrajině informační a propagandistickou válku. Je to stejné jako útoků hekrů, operace tajných služeb a propaganda. Jsou to věci, které nejsou vidět, ale reálně existují. Vedení informační války je běžná věc, kterou cvičí všechny armády světa, není to žádný ideologický výmysl.

Za jiných okolností by Ukrajinské vypnutí televizí bylo nedemokratické až totalitární, jenže Ukrajina je fakticky ve válečném stavu s Ruskem. Jak se to pozná, když nikdo nikomu nevyhlásil válku? Část Ukrajiny je okupována jiným státem. To je zcela mimořádná situace, která si žádá mimořádné prostředky. Například za druhé světové války zavedly takové demokratické země, jako jsou USA nebo Británie cenzuru médií a státní propagandu. Jsou to válečná opatření. Pokud by byla naše zem ohrožena nebo částečně okupována, měla by i naše vláda plné právo zavést cenzuru a válečnou propagandu. Pokud se toho nechceme dožít, musíme se snažit, aby takové ohrožení nikdy nenastalo.

Je tu i další důvod. Televize je možná nejdůležitější médium. Většina lidí u ní tráví hodiny denně. Pokud existují na východě Ukrajiny separatistické tendence, tak právě ruské televize mohou vytvořit „domácí atmosféru" u obyvatel, že už jsou v Rusku a ne v Ukrajině. A ukrajinský stát tak ztrácí svou autoritu. Zrušením ruských televizí ukazuje ukrajinský stát na svou autoritu a ta je prostě potřeba.

S tohoto hlediska je rozsudek ukrajinského soudy, že ruské televize ohrožují bezpečnost země na místě. Kdyby to bylo za jiné situace, byl by to nesmysl, ale v situaci, kdy je část země okupována a na hranicích stojí nepřátelská armáda je to pochopitelné. Co kdyby například v případě ruské intervence začaly ruské televize vyzývat k povstání nebo například přímo koordinovat činnost povstalců a informovat je například o pohybech ukrajinských vojsk?

Dokud nebudeme ve válce, nikdy takové opatření plně nepochopíme.

A pokrytecké rozhořčení Ruska nad porušování lidských práv je naprosto nesmyslné. Rusko samo přerušilo ukrajinské vysílání na Krymu a je zemí, která nectí svobodu slova. Navíc Rusko je za celou situaci odpovědné.

Obama byl dnes v Bruselu a řekl tam spoustu věcí, jak to má ve zvyku. My bychom jeho řeči číst takto - ekonomické sankce proti Rusku ne, ale jestli vyvede něco dalšího tak už fakt ano. Je to dobrá hrozba, kdyby nebyla vyřčena Obamou. Víte, že říkal Asadovi, že když použije chemické zbraně, tak ho vybombarduje a nic nestalo. Ale jak nepíšu poprvé, doufám, že překvapí.

Obama také kritizoval státy NATO, které snižují armádní rozpočty. Česko patří mezi ně. Náš parlament odsoudil okupaci Krymu. Je sice krásné, že se parlament takto shodl, ale to jsou jen řeči. Poslanec KDU-ČSL Jan Gabal navrhl navýšit rozpočet ministerstva obrany o 8 miliard Kč a v následujících létech až na 2 % HDP, což je přesně ten krok, který potřebujeme a o kterém jsem psal minule. Ale poslanci to neschválili. Takže kecat o ruské hrozbě a potřebě posílit armádu umějí, ale rozhodnout o tom ne.

Bohužel všechno zůstává při starém. Jestli se tak zachovají ostatní západní země včetně USA, pánbů nám pomáhej.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

25.května 1842 – Profesor pražské polytechniky Christian Doppler formuloval tzv. Dopplerův princip na přírodovědecké schůzi Královské české společnosti Nauk.