Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 25

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Bombardéry B-52 dostanou nové motory: Rolls Royce Will Provide Long-Awaited New Jet Engines For The B-52 Bomber Fleet T...
Stojí za přečtení: Jan Urban: Jak vyštvat ze země politické konkurenty. Edvard Beneš se mstil na příbuzných Neodděliteln...
Troubridge - Komentář v Bahna 2021
Snad nás tam příští rok už pustí.
Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 5. 4. 2014 19:39 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Východní Evropa, Střední Afrika a Korea

Ještě ke kosmické sankci USA vůči Rusku. Budování východní obrany NATO. Pomůžeme Střední Africe? Korejská artilerie.

Včera jsem psal o přerušení kosmické spolupráce USA Rusko. A přestože to různí komentátoři hodnotí, jako symbolický krok já si to nemyslím, Podle mě je to ta nejbolestivější sankce, kterou Západ  na Rusko uvalil. Rusové mají sice bezva kosmický program a  silné kosmické rakety a lodě, kterými jsou schopni vynášet do vesmíru množství nákladů a lidí, ale za vynášení těchto nákladů a kosmonautů Rusům krvavě platí. Přerušení spolupráce ze strany NASA neznamená jen to, že si vědci nebudou posílat maily, jak se snažila včera tvrdit Česká televize. Ustane finanční tok ze strany USA do ruského komického programu a Rusko se bude muset rozhodnout. Buď tento program omezí, nebo si ho bude financovat samo. A kosmický program je jedna z nejdražších věcí. To si Rusové zaplatí. Dobře jim tak.

NATO pozvolna, více než pozvolna buduje nebo se spíš rozhoupává k budování nový východní obrany. Američané navrhli vyslat jednu brigádu o síle 5 000 mužů do Evropy. Z čistě matematického hlediska to není nic úžasného. Ještě předloni, v roce 2012, kdy Rusko neokupovalo Krym a nehrozilo Evropě, měly USA na kontinentu brigády 4. Pak dvě stáhly a mají jen dvě. Nyní se ruské nebezpečí mnohonásobně zvětšilo a Američané jen uvažují o poslání jedné brigády? Čili ani ne k návratu do roku 2012, kdy Evropa nebyla ohrožována Ruskem. Čili to, co chtějí Američané eventuálně vyslat je málo.

Ovšem kdyby tato americká brigáda byla jednou z brigád, které by mohly být umístěny v Polsku, bylo by její vyslání přece jen užitečné. A druhou brigádu by mohly poskládat ostatní země NATO. Jak říká publicista Lukáš Visingr, tak NATO může rozmístit pozemní vojska, bitevní vrtulníky nebo baterie raket Patriot na hranice NATO v polních podmínkách bez nějaké infrastruktury. A mohlo by to být rychlé. V řádu dnů nebo dokonce hodin. Ale vůle k tomu stále chybí, dodávám já.

Přesto však, když se podíváme severně od Polska, tak nalezneme další důkaz skutečně zvýšené angažovanosti NATO. Kromě základny na Litvě, bude NATO budovat další leteckou základnu v Pobaltí  tentokrát v Estonsku. Je to důležité a významné, ale pro nás je zajímavější, že posílení o posílení obrany uvažuje i Slovensko. Na Slovensko bychom neměli zapomínat, protože Slovensko je země, která sousedí s Ukrajinou. Jestli se situace zvrtne a Ruské tanky projedou Ukrajinou, tak to budou slovenští pohraničníci, kteří budou koukat do jejich hlavní. Slovenské ministerstvo obrany tedy uvažuje o zatím nespecifickém posílení obrany. Jaké to bude, se teprve dozvíme.

Ale říkám si, co kdybychom my Češi nabídli svým bratrům Slovákům vojenskou pomoc? Vyslali nějakou menší jednotky nebo třeba ty Gripeny. Ukázalo by to naši snahu v celé věci konečně něco podniknout a zároveň by to upevnilo spojenectvím mezi našimi blízkými národy. Divím se, že to žádného politika nenapadlo. Mají vůbec nějakou politickou fantazii? Nebo je celá situace fakt vůbec nezajímá.

Generální tajemník OSN dnes na návštěvě v Praze žádal Česko o vyslání vojáků do Středoafrické republiky, o které tady pravidelně píšu a kde dochází k bojům mezi křesťany a muslimy. Kdyby se něco takového odehrávalo v Evropě, bylo by to předmětem vzrušných debat, ale že to je "u černochů" tak to nikoho nezajímá. Měla by Česká republika vyhovět? Měla.

Nemáme se na co vymlouvat. V krymské krizi jsme kromě rezoluce parlamentu neudělali vůbec nic. A ani nic neplánujeme. A Polsko a Estonsko, které jsou mnohem ohroženější Ruskem než my své vojáky do Střední Afriky. Ale myslím si, že nikoho nevyšleme. Ani nás nezajímá co se děje východně od Slovenska, proč by nás měla zajímat Afrika.

Ale měla. Svět je propojený. Třeba si říkáte, že máme jiné starosti než se starat o vzdálenou Koreu. Ale představte si, že by tam vypukla válka a USA by tam poslaly svou armádu, protože oblast je pro Obamu důležitější než Evropa. Pak by už americká armáda, kterou Obama tak úspěšně zmenšuje síly pomoci Evropě proti Rusku. Takže se nás týká vše.

KLDR se nepodařilo upoutat pozornost světa desítkami vystřelených raket a tak připravuje jaderný test. Ale i na to už si svět zvykl. A tak zahájila dělostřeleckou palbu na Jihokorejské ostrovy. To už je opravdu špatné, protože to je ostrá palba přes linii příměří. Štěstí, že se nikomu nic nestalo, protože severní Korejci vystřelili 500 projektilů. 500! Myslím, že svědci tohoto útoku si museli myslet, že začala válka.

Nezačala. Zatím.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

2.prosince 1805 – Bitva u Slavkova, v níž Napoleon drtivě porazil rakousko-ruská vojska, ačkoliv byla v početní převaze. Bitva se také nazývá bitvou tří císařů – osobně se zúčastnili rakouský císař František I. Habsburský, ruský car Alexandr I. a francouzský císař Napoleon.

Translate