Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 65

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Tady je zajímavý článek týkající se počátku nového kola zbrojení u nás. Militarizace ekonomiky z počátku padesátých let...
Korona pořád trápí námořnictvo. Navy Sends Replacement Sailors to USS Essex After Crew Members Catch COVID-19 https://w...
Gray Fox - Komentář v BTR-60
Inside a BTR-60 Communications Vehicle
Německo v listopadu objednalo 38 nových letounů Eurofighter.

ZPRÁVY

Zveřejněno: 10. 4. 2014 22:14 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Ukrajinská krize: budoucnost, NATO a plyn

Zaútočí Rusko na Ukrajinu nebo nezaútočí? Co NATO na to. Zastaví Putin Ukrajině plyn?

I když se v médiích zhusta píše o ruských vojscích na hranici Ukrajiny a já nepochybuji, že to je pravda, je stále méně pravděpodobné, že by Rusko udělalo takovou pitomost a v nejbližší době zaútočilo na Ukrajinu. Světová média, která se zabývají tím, jak je takový útok pravděpodobný, se na tom shodují. A tou nejbližší dobou jsou myšleny ukrajinské volby. Ruská politika je jednoznačná. Destabilizovat různými prostředky situaci na Ukrajině tak, aby mohlo zpochybnit nebo ovlivnit květnové volby. Cíle Ruska jsou jasné. Hospodářské krach Ukrajiny a co možná největší národnostní nepokoje.

Podívejme se na to logicky. Proč by Putin útočil na Ukrajinu a vyvolal tak ještě větší rozhořčení celého světa? Myslím si, že takové rozhořčení západu kvůli Krymu asi nečekal a poškozující sankce vůbec ne. On ten Západ má ještě pořád nějaký vliv, jak je vidět. A to je dobře. A domnívám se, že  reakce Západu už prostě ovlivňuje další Putinovo uvažování.

Ale proč by tedy Putiny riskoval ještě tvrdší reakci Západu a prováděl válku o Ukrajinu, když je přesvědčen, že mu Ukrajina bez plynu, bez peněz a s nepokojným pohraničím může spadnout do klína jako shnilá hruška. V takovém případě je riskantní války hloupost.

A jaké prostředky používá Rusko k proměně Ukrajiny na onu shnilou hrušku? Organizování nepokojů na východě Ukrajiny. Píši to už po několikáté, ale je typické, že jak Rusko obviňoval Západ z organizování demonstrací na Majdanu, tak přesně takhle postupuje samo. Dále Rusko zvyšuje ceny plynu pro Ukrajinu. A teď už vyhrožuje využitím kohoutků. Já si myslím, že tanky nepošle, ale ten plyn si Putin klidně vypne. Čím hůře, tím lépe. No a v neposlední řadě bude pokračovat hrozba válečného útoku, ať se Ukrajinci hezky bojí. Ať si přijdou k rozumu, říká si Putin. A tento podvratný, ekonomický a vojenský tlak na Ukrajinu bude Rusko stále stupňovat až do voleb. To by nebylo, aby se to nějak neprojevilo. Cílem je Ukrajinu zlikvidovat, a kdyby se to nepovedlo, tak si "připravit" pro vojenskou intervenci. Protože jestli putin nebude spokojen s výsledkem Ukrajinských voleb, tak intervence se ještě dočkáme.

Západ má teď povinnost, co nejvíce Ukrajině pomoci. Politicky, hospodářsky i vojensky. Tato pomoc se různě rýsuje, snad se ještě zintenzívní. Ani bohatší a silnější stát než je Ukrajina by nemohl v klidu odolávat nátlaku, který na něj Rusko vyvíjí. Bez pomoci se neobejde.

Zároveň s pomocí Ukrajině pokračuje pomalá změna západní politiky vůči Rusku a zároveň i pomalá "mobilizace" NATO na východě. Vrchní velitel NATO vážně uvažuje o navrhovaném vyslání jednotek NATO do našeho regionu. Tyto úvahy jsou prováděny na základě pokračující přítomnosti ruských vojsk na ukrajinských hranicích. Možná, že jsou zveřejňovány jako odpověď na pokračování této přítomnosti.

V Polsku je již 12 amerických stíhaček F-16. V červnu tato současná mise končí, ale bude nahrazena novou. Tentokrát půjde o letadel F-16 osmnáct. V Pobaltí NATO udržuje kontingent čtyř hlídkujících stíhacích strojů, tzv. Baltic air policing. Tato mise bude zvýšena na 12 letadel, tedy 3 x. Budou se na ní podílet letadla různých státu NATO, jak jsem o nich psal v minulých článcích. Další dvě pohotovostní F-16 budou připraveny na základně v Dánsku.

Kromě politické a vojenské reakce na Ukrajinskou krizi, je samozřejmě důležitá i reakce ekonomická nebo spíše energetická. Podle posledních zpráv by mohla Ukrajina dostávat plyn přes Slovensko. Tím se význam Slovenska v celé krizi opět zvyšuje a mělo by nás to eminentně zajímat. Z dlouhodobého hlediska je aktuální ruské plynové vydírání jasným argument pro co nejrychlejší a nejintenzívnější likvidaci evropské závislosti na ruském plynu a změna orientace Evropy na USA. Euroatlantické spojenectví se díky Putinovi jenom zesílí. Budiž mu za to díky.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

24.ledna 1891 zemřel německý polní maršál Walter Model

24.ledna 1915 zvítězili Britové v bitvě u Dogger Banku. Němci přišli o pancéřový křižník SMS Blücher zatímco britský svaz neztratil žádnou loď.

24.ledna 1888 se narodil československý generál Jan Syrový

24.ledna 1852 zemřel obrozenec, spisovatel a básník Jan Kollár

Translate