Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 11

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Aviator - Komentář v MI-8/-17 Hip
Maďaři v letos v březnu vyřadili své poslední vrtulníky Mil Mi-8, stalo se tak po 52 letech jejich provozování.
Michal Kroužek - Odpověděl na komentář # 4706 v Shrnutí za únor 2021
Mám teď rozpracováno dost děl z 1. světové války. Část je i hotová a jen čeká na korekci/zveřejnění.
Duke - Odpověděl na komentář # 4706 v Shrnutí za únor 2021
Je pravda, že z WW1 toho tu tolik nemáme.
Chystá se desková hra s legionáři na Sibiři. Legie: Sibiřská cesta https://forum.vojsko.net/viewtopic.php?f=64&t=400...
Co také oprášit 1. světovou válku?

ZPRÁVY

Zveřejněno: 12. 4. 2014 19:45 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Ukrajina, Sýrie a my

Co Rusové pečou na východní Ukrajině. NATO oficiálně kritizovalo Česko za finance na obranu. USA dodávají protitankové rakety syrským umírněným povstalcům.

Vycházím stále z premisy, že pokud se Rusové bijí v prsa, že na Ukrajinu nezaútočí, tak to neudělají. Respektive, že to je málo pravděpodobně, že by tak odporně lhali. I když nevím, proč by tato premisa měla platit, když se například Putin zapřísahal, že na Krymu nejsou žádná ruská vojska. Je to spíš otázka iracionálního pocitu, protože logika a rozum říkají, nevěř Rusku ani slovo.

Takže, vychází tedy s této premisy, dění posledních doslova minut na Ukrajině ukazuje, že může nastat ještě jeden scénář. Psal jsem o tom, že Rusko vyvíjí ohromný politický, hospodářský a vojenský nátlak na Ukrajinu, aby ji co nejvíce destabilizoval. A že tudíž není v jeho zájmu vést válku, pokud je naděje, že mu Ukrajina spadne do klína jako shnilá hruška. Na Ukrajině je tedy možné předpokládat tento vývoj nebo ruský útok. Ale co když vypukne ještě něco mezi? Ozbrojené povstání Rusů na Ukrajině řízené ruskou tajnou službou. Fotky ozbrojenců, kteří obsazují budovy na východě Ukrajiny, z dnešního dne neukazují ani ruské vojáky bez označení  jako na Krymu, ani ozbrojené amatéry jako v Charkově a Doněcku. Na jedné fotce je vidět dobře vyzbrojený muž ve sportovním obličeji s kuklou. Vypadá jako nějaká ochranka nebo agent. Agent ruských tajných služeb? Trik s neoznačeným vojáky by už Rusku asi na podruhé neprošel, neposlalo tedy na Ukrajinu své agenty? Nebo vojáky Speznaz bez uniforem? Rozdají zbraně separatistům a vyvolají povstání, které zbaví Kyjev kontroly nad regionem a to proto, aby znemožnili konání Ukrajinských voleb na tomto území? Tím   by byly Ukrajinské volby významně zpochybněny. Cílem může být i donutit zasáhnout ústřední vládu silou a  vyvolat co nejvíce násilí, aby pak Ruská propaganda mohla rozjet naplno svou mašinerii-hle kyjevští demokraté jdou proti lidem se zbraní v ruce. To se samozřejmě chytne, jak z českého internetu víme. To by byla nové dimenze chaosu na Ukrajině, která by připravila zemi pro pozdější ruskou intervenci.

Je tedy možné, že válka na Ukrajině vypukne. Ale nebude to vpád ruských tanků, ale bude to občanská válka vyvolaná a živená Ruskem.

Poté, co Polsko projevilo zájem o rozmístění jednotek NATO na svém území, stejné přání projevilo i Rumunsko. Bylo by fajn, kdyby se k těmto zemím přidaly další země regionu. Mám sen, že by to bylo i Česko. Ale to se bohužel nestane.

NATO oficiálně a veřejně kritizovalo výdaje Česka na armádu, obranu a zbrojení. NATO má samozřejmě pravdu a finanční situace naší armády je tragická a s přihlédnutím k současné situaci na Ukrajině je víc než tragická. Česko má plno politiků, kteří nejdou daleko pro silná slova k dosouzení Ruska. Prezident Zeman zase otočil ve svých nekonzistentních názorech a chce vyslání jednotek NATO na Ukrajinu, aby tam bojovaly s Ruskem. To je  sice všechno pěkné, ale aby vláda nebo prezident navrhli zvýšení armádního rozpočtu a parlament jej odhlasoval, toho se nedočkáme. Dokonce to vypadá, že v příštích rozpočtech budou výdaje na obranu stejně tragické nebo ještě tragičtější než nyní. To je trestuhodný přístup Babišovo-Sobotkovy vlády.

NATO si samozřejmě zaslouží členské země, které mají nerozpadající se armády. A v dnešní době dvojnásob. A není možné se vymlouvat, že jiné země taky dávají na obranu málo. Každý musí začít u sebe.

USA podle některých zpráv začaly dodávat syrským rebelům protitankové rakety TOW. Raketa TOW je účinná zbraň s velkým dosahem, ale výkřik nejmodernější techniky není. Je to výrobek studené války vyvinutý v dobách vietnamské války. Dlužnou podotknout, že je stále ve výzbroji USA. Lepší, modernější a pro povstalce vhodnější zbraň by byla raketa Javelin. Proč však dostávají Syřané TOW? Je to evidentní. TOW je velká zbraň, k teroristickému činu téměř nepoužitelná na rozdíl od Javelinu. USA tedy úplně nedůvěřují ani "svým" povstalcům. Na druhou stranu je takový obezřetný přístup docela chvalitebný.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

9.května 1790 – Zrušení berní a urbariální reformy nahrazující robotu peněžní dávkou.

9.května 1946 byla v Bělehradě podepsána Smlouva o přátelství, vzájemné pomoci a mírové spolupráci mezi ČSR a Jugoslávií.

9.května 1946 byla zařazena do stavu britská lehká letadlová loď HMS Triumph.

Translate