Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 8

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Bombardéry B-52 dostanou nové motory: Rolls Royce Will Provide Long-Awaited New Jet Engines For The B-52 Bomber Fleet T...
Stojí za přečtení: Jan Urban: Jak vyštvat ze země politické konkurenty. Edvard Beneš se mstil na příbuzných Neodděliteln...
Troubridge - Komentář v Bahna 2021
Snad nás tam příští rok už pustí.
Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 17. 4. 2014 19:49 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Ukrajinská armáda, NATO, sankce a incidenty

Ukrajinská protiteroristická operace se vyvíjí dost mizerným směrem. Nastane konečně rozmístění sil NATO ve východní Evropě? Sankce EU jsou směšné. Finsko chce do NATO. Incident v Černém moři.

Bohužel, mé předpoklady byly špatné. Ukazuje se, že kroky ukrajinské vlády nejsou účinné. Ukrajinské silové složky nepostupuji ani podle geniálního plánu dovezeného ředitelem CIA, ani nepostupuji opatrně. Postupují amatérsky a neschopně. To je potřeba přiznat.


Nepochybuji o tom, že Ukrajina má schopné jednotky. Určitě nějaké policejní zásahová komanda. Zdá se mi, že i letectvo je celkem schopné a snad jediná složka pravidelné armády schopná nasazení na východní Ukrajině. Ale pravidelná armáda, obrněné síly, to je opravdu ostuda. Čelo ukrajinských vojsk, které pronikalo na východ, se nechalo zastavit hloučkem civilistů a částečně přeběhlo, částečně se vzdalo. Ukrajinští vojáci stojí bezradně před hloučky separatistů. To je smutný obrázek. To nedopadne dobře. Krymský scénář se bude opakovat a je velmi pravděpodobné, že Ukrajina přijde o další velký kus svého území.

Ruská propaganda a její čeští konzumenti vám budou tvrdit, že stav Ukrajinské armády je obrazem ideové síly naší strany v kontrastu s nadšenými proruskými osvoboditeli. Tak to vždycky dělala bolševická propaganda. Ukrajinské síly mají tři problémy. Nejprve peníze a celkový morální stav. Ten je jasně dán faktem, že se v Ukrajinských silových složkách od pádu SSSR nic nezměnilo. A 20 let pod převážně proruskými vládci se na Ukrajinské armádě taky hluboce podepsalo. Dalším problémem je, že ukrajinské silové složky byly samozřejmě a to je v každé zemi logické oporou Janukovičova režimu. Nelze tedy čekat, že během dvou měsíců nadšeně přejdou pod nový režim. I v Československu taková změna trvala mnoho let.

A v neposlední řadě Ukrajinské síly na východní Ukrajině jsou z velké části tvořené místními, kteří nejsou nadšeni s toho, že by měli bojovat v ulicích měst, s kterých pocházejí.

Nenechte se tedy zblbnout. Stav ukrajinských sil je tragický, ale o správnosti strany to absolutně nic nesvědčí. Proč by Putin posílal tanky. Východní Ukrajina se mu řítí do klína. Katastrofa.

NATO oznámilo posílení obrany na východní hranici. Má se tak stát na  moři, na zemi a celá akce má začít v řadu několika dnů. To jsem zvědav, jestli půjde o něco podstatného nebo jen posíleni o několik letadel a lodí. Jsem v tomto ohledu skeptický, i když prvotní hlášení médií o reakci NATO zněly bombasticky, jakoby NATO mělo poslat ony dvě brigády. Ale to asi ne.

Stejně jako jsem přiznal, že jsem se mýlil v předpokladu, že ti ukrajinská armáda natře Rusům, tak musím přiznat, že jsem přechválil rozšíření sankcí EU. Jak se ukazuje, jde o připsání několika lidí na seznam nežádoucích osob a to je směšní až trapné. Myslí si to Stropnický i McCain.

Pomalá změna západní politiky však stále pokračuje. Ačkoliv finské veřejné mínění se na tom zdaleka neshodne, tak finský premiér prosazuje členství země v NATO. To  by byl zajímavý výsledek, kdyby  Putin získal kusy chudé Ukrajiny a zaplatil by za to členstvím dvou dosud neutrálních vyspělých severských zemí v NATO. Zvláště, když roste význam nalezišť nerostných surovin na severu a za polárním kruhem? Opravdu je Putinova politika tak drtivě chytrá?

Ale i dole v Černém moři roste ruská hrozba. Americkou loď Donald Cook, která byla do oblasti vyslána, obtěžovala jako za dob nejhlubší Studené války ruská stíhačka. Američané a Rusové už si zase hrozí z bezprostřední blízkosti. Až tak daleko jsme se vrátili do minulosti.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

21.října 1435 – Přední pražský teolog Jan Rokycana byl zvolen utrakvisty pražským arcibiskupem, nebyl však nikdy oficiálně uznán

21.října 1805 poráží bitvě u Trafalgaru Horatio Nelson spojenou španělsko-francouzskou flotilu. Sám Nelson v ní ale umírá.

Translate