Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 13

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Bombardéry B-52 dostanou nové motory: Rolls Royce Will Provide Long-Awaited New Jet Engines For The B-52 Bomber Fleet T...
Stojí za přečtení: Jan Urban: Jak vyštvat ze země politické konkurenty. Edvard Beneš se mstil na příbuzných Neodděliteln...
Troubridge - Komentář v Bahna 2021
Snad nás tam příští rok už pustí.
Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 19. 4. 2014 19:49 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Ukrajina: co bude?

Jaké jsou další možné scénáře vývoje na Ukrajině i vztahů mezi Západem a Východem. V žádném případě nesmí nastat ani náznak normalizace vztahů s Ruskem.

Neměli bychom přeceňovat význam Ženevské dohody. Mimochodem víte, kde byla tato dohoda uzavřena? Ve stejném ženevském hotelu, kde před léty předala Hillary Clintonová Lavrovovi tlačítko "Reset". Tady vidíte jasně, jak Obamova snaha o "reset" dopadla. Po letech dopadla tak, že je nutno s Ruskem vyjednávat o jeho agresi proti sousední zemi. Nikdy vztahy s Ruskem neresetujte. Je to chyba.

Byla tu však uzavřená jakási nekonkrétní dohoda. Rusko se z Ženevy odjíždí jako  mírotvorce. Máme tomu věřit? Jen hlupák by tomu věřil. Už Sovětský svaz "bojoval za světový mír", což přeložena do normální řeči znamenalo, že bojoval za světovládu. Za stejné pojetí světového míru nyní bojuje Rusko.

Je tedy jasné, že Ruskému postoji, ani podpisu pod protokolem s ženevské konference nelze věřit ani trochu. Situace se bude pravděpodobně vyvíjet jedním ze tří budoucích scénářů.

Scénář první. Během několika nejbližších dnů pravděpodobně zjistíme, že Rusko nemá ani v nejmenším úmyslu stáhnout své vojáky z Ukrajiny, přestat Ukrajinu rozhádat a podporovat separatisty. Že proruské separatistické loutky neustoupí ze svých pozic a nebudou odzbrojeny a že celá slavná dohoda z Ženevy bude jen několika denní propagandistickou přestávkou tzv. mírotvorného Ruska v jeho tažení proti Ukrajině. Vše se vrátí do stalých kolejí a Rusko bude pokračovat ve své podvratné agresivní činnosti a tlaku na rozložení Ukrajiny.

Scénář druhý. Rusko bude i nadále pokračovat ve své protiukrajinské politice. Mezinárodní tlak ho však donutí být opatrnější a pomalejší a jeho působení na Ukrajině nebude tak okaté a agresivní, ale o to hůře odhalitelné Rusku to bude trvat déle, ale stejně dosáhne toho, o co mu jde. Taková méně okázalá protiukrajinská politika může spočívat třeba v tom, že dojde k zakonzervování současného nepřijatelného stavu a proruské bojůvky vedené ruskými vojáka a agenty budou držet vládní budovy na východní Ukrajině dlouhé měsíce. I pouhá jejich pasivní existence se postará o to, že se Ukrajina nebude moci vrátit k normalitě a bude, je třeba zlikvidovat.

Scénář třetí. Rusko pomalu a stuha a s maximálním zdržováním a kladením překážek z východní Ukrajiny ustoupí. Zvážil někdo, že Putin může používat trhoveckou taktiku? Že třeba to schválně přehání, hrozí východní Ukrajině, Moldávii a Pobaltí a rozmisťuje své armády na hranicích Ukrajiny jen proto, aby vytvořil situaci pro "kompromis". A ten bude uzavřen tak, že se Ukrajina stane ruským vazalem (rusové tomu říkají "neutralita"), západ stáhne ocas, vyslané jednotky se vrátí domů a budou zrušeny sankce za to, že Rusové stáhnou svá vojska od východní Ukrajiny, stáhnou své jednotky z Ukrajiny, rozpustí své teroristické jednotky na Ukrajině, ale ponechají si maximální vliv na Ukrajině a hlavně Krym? A Krym už nebude nikoho zajímat, všichni budou nadšeni dosaženým "kompromisem“?

Klidně se to může stát a klidně se může stát, že Rusku pak opět někdo nabídne restart, tak jak se stalo po ruské intervenci v Gruzii. A opět se s nimi budeme vesele kamarádit a budeme se ekonomicky provazovat, abychom proti Rusku mohli dělat ještě méně. A tento stav bude trvat tak dlouho, dokud nebude Putin opět potřebovat zvýšit svoji popularitu v Rusku. A až ji bude zase potřebovat, tak si prostě obsadí další kus libovolného území, který se mu bude zrovna hodit. A pak se zase bude všechno znova opakovat.

Osobně se domnívám, že třetí varianta je ze všech nejhorší a nejnebezpečnější. Děsím se toho, že bude Putinovi odpuštěno a že mu bude ponechán Krym. Nebojím se proputinských užitečných idiotů mezi veřejným míněním a politiky. Ti se denně tak veřejně zostuzují, že jim nikdo rozumný nemůže naslouchat. Děsím se však politiky usmiřování, kompromisu a dohody s Ruskem. Někdy je třeba být rozumný a jít střední cestou a hledat kompromis. V případě Ruska je to však cesta do pekel. Děsím se kompromisu.

Normalizace vztahů s Ruskem by byl zločin a je potřeba mu za každou cenu bránit.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

19.října 202 př. n. l. proběhla bitva u Zamy v níž vojsko Kartága utrpělo drtivou porážku.

19.října 1335 zemřela Eliška Rejčka

Translate