Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 66

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Dezinfekce dokončena. Letadlová loď se po nákaze chystá znovu do služby: https://www.idnes.cz/zpravy/nato/letadlova-lod-...
Tento týden probíhal tréning spolupráce mezi letouny L-159 ALCA a předsunutými leteckými návodčími při přímé letecké pod...
What the USS Roosevelt Can Teach Scientists About COVID-19 https://www.popularmechanics.com/military/research/a32256110/...
Něco k přečtení: J. Šedivý: Armáda musí přehodnotit své plány, ale její rozpočet se nesmí stát trhacím kalendářem http:/...
Tak ani letadlová loď Charles de Gaulle nebyla ušetřena a musela se kvli koronaviru vrátit do přístavu. Nakažených členů...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 19. 4. 2014 19:49 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Ukrajina: co bude?

Jaké jsou další možné scénáře vývoje na Ukrajině i vztahů mezi Západem a Východem. V žádném případě nesmí nastat ani náznak normalizace vztahů s Ruskem.

Neměli bychom přeceňovat význam Ženevské dohody. Mimochodem víte, kde byla tato dohoda uzavřena? Ve stejném ženevském hotelu, kde před léty předala Hillary Clintonová Lavrovovi tlačítko "Reset". Tady vidíte jasně, jak Obamova snaha o "reset" dopadla. Po letech dopadla tak, že je nutno s Ruskem vyjednávat o jeho agresi proti sousední zemi. Nikdy vztahy s Ruskem neresetujte. Je to chyba.

Byla tu však uzavřená jakási nekonkrétní dohoda. Rusko se z Ženevy odjíždí jako  mírotvorce. Máme tomu věřit? Jen hlupák by tomu věřil. Už Sovětský svaz "bojoval za světový mír", což přeložena do normální řeči znamenalo, že bojoval za světovládu. Za stejné pojetí světového míru nyní bojuje Rusko.

Je tedy jasné, že Ruskému postoji, ani podpisu pod protokolem s ženevské konference nelze věřit ani trochu. Situace se bude pravděpodobně vyvíjet jedním ze tří budoucích scénářů.

Scénář první. Během několika nejbližších dnů pravděpodobně zjistíme, že Rusko nemá ani v nejmenším úmyslu stáhnout své vojáky z Ukrajiny, přestat Ukrajinu rozhádat a podporovat separatisty. Že proruské separatistické loutky neustoupí ze svých pozic a nebudou odzbrojeny a že celá slavná dohoda z Ženevy bude jen několika denní propagandistickou přestávkou tzv. mírotvorného Ruska v jeho tažení proti Ukrajině. Vše se vrátí do stalých kolejí a Rusko bude pokračovat ve své podvratné agresivní činnosti a tlaku na rozložení Ukrajiny.

Scénář druhý. Rusko bude i nadále pokračovat ve své protiukrajinské politice. Mezinárodní tlak ho však donutí být opatrnější a pomalejší a jeho působení na Ukrajině nebude tak okaté a agresivní, ale o to hůře odhalitelné Rusku to bude trvat déle, ale stejně dosáhne toho, o co mu jde. Taková méně okázalá protiukrajinská politika může spočívat třeba v tom, že dojde k zakonzervování současného nepřijatelného stavu a proruské bojůvky vedené ruskými vojáka a agenty budou držet vládní budovy na východní Ukrajině dlouhé měsíce. I pouhá jejich pasivní existence se postará o to, že se Ukrajina nebude moci vrátit k normalitě a bude, je třeba zlikvidovat.

Scénář třetí. Rusko pomalu a stuha a s maximálním zdržováním a kladením překážek z východní Ukrajiny ustoupí. Zvážil někdo, že Putin může používat trhoveckou taktiku? Že třeba to schválně přehání, hrozí východní Ukrajině, Moldávii a Pobaltí a rozmisťuje své armády na hranicích Ukrajiny jen proto, aby vytvořil situaci pro "kompromis". A ten bude uzavřen tak, že se Ukrajina stane ruským vazalem (rusové tomu říkají "neutralita"), západ stáhne ocas, vyslané jednotky se vrátí domů a budou zrušeny sankce za to, že Rusové stáhnou svá vojska od východní Ukrajiny, stáhnou své jednotky z Ukrajiny, rozpustí své teroristické jednotky na Ukrajině, ale ponechají si maximální vliv na Ukrajině a hlavně Krym? A Krym už nebude nikoho zajímat, všichni budou nadšeni dosaženým "kompromisem“?

Klidně se to může stát a klidně se může stát, že Rusku pak opět někdo nabídne restart, tak jak se stalo po ruské intervenci v Gruzii. A opět se s nimi budeme vesele kamarádit a budeme se ekonomicky provazovat, abychom proti Rusku mohli dělat ještě méně. A tento stav bude trvat tak dlouho, dokud nebude Putin opět potřebovat zvýšit svoji popularitu v Rusku. A až ji bude zase potřebovat, tak si prostě obsadí další kus libovolného území, který se mu bude zrovna hodit. A pak se zase bude všechno znova opakovat.

Osobně se domnívám, že třetí varianta je ze všech nejhorší a nejnebezpečnější. Děsím se toho, že bude Putinovi odpuštěno a že mu bude ponechán Krym. Nebojím se proputinských užitečných idiotů mezi veřejným míněním a politiky. Ti se denně tak veřejně zostuzují, že jim nikdo rozumný nemůže naslouchat. Děsím se však politiky usmiřování, kompromisu a dohody s Ruskem. Někdy je třeba být rozumný a jít střední cestou a hledat kompromis. V případě Ruska je to však cesta do pekel. Děsím se kompromisu.

Normalizace vztahů s Ruskem by byl zločin a je potřeba mu za každou cenu bránit.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

25.května 1842 – Profesor pražské polytechniky Christian Doppler formuloval tzv. Dopplerův princip na přírodovědecké schůzi Královské české společnosti Nauk.