Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 10

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Bombardéry B-52 dostanou nové motory: Rolls Royce Will Provide Long-Awaited New Jet Engines For The B-52 Bomber Fleet T...
Stojí za přečtení: Jan Urban: Jak vyštvat ze země politické konkurenty. Edvard Beneš se mstil na příbuzných Neodděliteln...
Troubridge - Komentář v Bahna 2021
Snad nás tam příští rok už pustí.
Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 23. 4. 2014 20:16 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Ukrajina: americká podpora a ruská taktika

Americkou pomoc Ukrajině nelze než uvítat, ale mohla by být větší. Pochopí konečně Obama co se děje? Chápe vůbec, že se mění dějiny? Že Rusko vymyslelo něco nového?

Na rozdíl od duchovního vůdce české proruské páté kolony Václava Klause si myslím, že americkou pomoc Ukrajině nelze než přivítat. Tak to má být. Do Ukrajiny finanční a materiální pomoc a proti Rusku sankce. Přesto se však nemohu ubránit dojmu, že USA poskytují pomoc jeny symbolickou. Ovšem i tato symbolická pomoc v podobě poměrně malé finanční částky a slíbené dodávce vojenských aut a vysílaček vyvolává hysterické reakce ze strany Ruska a evropských konzumentů jeho propagandy. Proto absolutně nechápu, čeho se ten zatracený Obama tak strašně bojí. Již tolikrát jsme se přesvědčili, že jeho umírněnost mu žádné body nezískává. Již tolikrát jsme se přesvědčili, že zloba nad symbolickou pomocí je stejná jako nad opravdovou. A již tolikrát jsme se přesvědčili, že Obama prostě nechápe co se děje. Prostě to vůbec nepochopil.

USA a Polsko oznámily přesuny amerických vojsk a vojsk NATO na východní hranici NATO. Člověk by čekal, že po takovém prohlášení se probudí do opaku 21. 8. 1968. Že oblohu budou křižovat americká letadla a po dálnicích budou rachotit vojenské kolony přesouvající se na východ. Chyba lávky. Během tohoto týdne má do Polska a pobaltských zemí dorazit 600 amerických pěšáků z Itálie. Američané se během dějin vyvinuli v nejlepší vojáky na světě, ale 600 by jich Rusko nezastavilo, ani kdyby to byli sami Chuckové Norrisové.

Je to prostě pro Obamu typické. Když se stane v Evropě něco, s čím nepočítal, tak vyšle symbolickou pomoc a tím to pro něj hasne. A to je naprosto nepřijatelné.

Nejsem jediný, kdo si Obamovy naprosto marné politiky všímá. Deník Washington post si všiml, že Kerry dal Rusům jasné ultimátum- během velikonoc měli odzbrojit milice a stáhnout se z budou na východní Ukrajině, ale nestalo se vůbec nic. Kerry hrozil, že pokud to Rusové nesplní, USA okamžitě uvalí sankce, ale Bílý dům uvalení dalších sankcí zase odkládá. Pokud Obama nezačne konat, odsoudí Ukrajinu k rozpadu, konstatovaly noviny.

A vůbec, Američané by se měli vykašlat na vysílačky a poslat Ukrajincům pořádné zbraně.

Nemohoucí americký prezident ostře kontrastuje s cílevědomým prezidentem ruským. Tady nejde jen o politiku vůči Ukrajině, ale o celé nové ruské vojensko-politickou doktrínu.

Před několika měsících jsem psal o tom, že nastává nová éra válek. Že končí doba tanků a dělostřelectva a roste význam speciálních sil. Popsal jsem například představu, že by Američané v Sýrii za pomoci speciálních silo vybudovali neislamistickou opozici, která by svrhla Asada.

Abyste totiž pochopili, speciální síly nejsou Rambové a supermani, kteří likvidují své nepřátele po stovkách, ale plní speciální úkoly a hlavně organizují spojenecké obyvatelstvo. A to jak pro vládu nebo proti vládě.

Zdá se, že Rusové jsou nyní právě tak úspěšní, že si tyto doktríny vzali za své. Opustili zastaralou představu masového urá útoku za podpory tanku a děl. A zdá se, že přeskočili i taktiku amerického blitzkriegu, kterou vyzkoušeli snad jen v Gruzii. Nyní se zdá, že rovnou píšou budoucnost a jsou včele tvorby nové strategie a taktiky.

Zdá se, že se ruská strategie pozvolna rýsuje. Některá média ji říkají stealth intervence. Takovou stealth intervenci jsem navrhoval pro západní armády a to z důvodu rostoucího odporu veřejnosti vůči viditelným intervencím. Rusové si s názorem veřejnosti nelámou hlavu, ale zase jim politicky vyhovuje, když ona intervence vypadá jako "povstání lidu."

Jak tedy stealth intervence vypadá? Tajné služby a speciální jednotky nebo neoficiální síly, jako jsou státem řízené bezpečnostní služby, pronikají do cílové země a organizují zde spřátelené jednotky. Tyto jednotky slouží spíš ke krytí malých skupin, které obsazují klíčové body infrastruktury dané země a obkličují její vojenské jednotky. Speciální síly rovněž přerušují silnice, komunikační linie a další spoje. Celá akce je masově doprovázená kybernetickými útoky a informační válkou, které se kdysi říkala propaganda.

Mimochodem, to jak tady zuřivě diskutujeme a argumentujeme na internetu s názorovými příznivci Ruska, není nic jiného než informační válka. Má jednu výhodu. Mohou se jí zúčastnit lidé spíše psychicky než fyzicky nadaní.

Ale vraťme s e na "bojiště". Klasická armáda, s tanky a děly slouží v tomto novém typu války spíš k odlákání pozornosti nepřítele a k politickému nátlaku, jak můžeme nyní sledovat. A například v případě Krymu americké satelity sledoval ruské divize, zatímco malé speciální jednotky směřovaly na Krym.

Rusko tedy předběhlo západ a vymyslelo nový způsob války. Nebo spíš nevymyslelo, ale uskutečnilo jej. Tato taktika je pro Rusko náramně vhodná, protože v okolních zemích jsou velké skupiny ruskojazyčného obyvatelstva, které mohou sloužit k podpoře výše zmíněných ruských operací. S tohoto důvodu jsou ohroženy země a regiony s ruskou menšinou. Je možné, že Rusko obsadí východní Ukrajinu a Kyjev nechá být a stočí se spíš na další země s Ruskou menšinou jako je Moldávie a země střední Asie. A až Rusko anektuje tyto "neutrální" země, tak se zaměří na ruskou menšinu v pobaltských zemích NATO.

Ale nepleťte se. Výše zmíněná taktika se dá uplatnit i v zemích, kde ruská menšina není, i když třeba až  v "druhém kole" za několik let. A jak Rusové ospravedlní "povstání" v zemi, kde není ruská menšina? Jednoduše. Za pomocí názorových příznivců. Už mi začíná být jasná podpora  Putina evropským nacionalistům. Ta se může za několik let zúročit vznikem proruských milicí, které budou v Evropě povstávat proti "tyranii EU" a budou volat Rusko na pomoc.

Například Česko je se svojí mohutnou proruskou pátou kolonou maximálně vhodné tuto taktiku. Nejsem blázen, abych tvrdil, že každý můj názorový oponent je budoucí proruský milicionář, ale je možné, že ti co dnes hájí Putina slovně, jej mohou v případě temného vývoje hájit s Kalašnikovem v ruce. Myslíte si, že Češi na to nemají povahu? A pamatujete si na Lidové milice?

A stejně si nemohu nerýpnout. Když si představím některé české blogeryy v ruských maskáčích na barikádách…musím se smát…docela by jim to slušelo.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

18.října 1748 – Byl uzavřen mír v Cáchách, který ukončil válku o dědictví rakouské. Marie Terezie ztratila část italských provincií a získala všeobecné uznání pragmatické sankce.

18.října 1918 začíná bitva u Terronu v níž vítězí českoslovenští legionáři nad císařským vojskem i přes nasazení yperitu a několika protiútokům.

Translate