Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 22

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Korona pořád trápí námořnictvo. Navy Sends Replacement Sailors to USS Essex After Crew Members Catch COVID-19 https://w...
Gray Fox - Komentář v BTR-60
Inside a BTR-60 Communications Vehicle
Německo v listopadu objednalo 38 nových letounů Eurofighter.
Kel-Tec KSG se objevil naposledy ve filmu The Hunt (2020), kde skupina managerů loví lidi jako trest za to že je kritizo...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 26. 4. 2014 20:19 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Islámské potíže: Česko, Sýrie a Egypt

Potíže s islamismem a v islámských zemích: Islamisté v Česku. Problémy v islámské Sýrii a islámském Egyptě

Trvám na tom, že největším současným nebezpečím pro Česko je Putin. To však, ale neznamená, že je možné bagatelizovat další smrtelnou hrozbu - islamismus. Dnešní zátah policie v Praze na islamisty ukázal, že tato hrozba není hrozbou xenofobů, ale že je skutečná a hmatatelná. Jsem rád, že náš stát nalezl odvahu zakročit v této oblasti. Nepodceňuji islamisty, protože už nejsou v "módě" a víc táhne "nadávat na Putina". Kdo má rozum, ví dobře, že to jsou dvě různé hrozby, ale obě jsou nebezpečné a smrtelné. Před nějakými osmdesáti lety ohrožovaly Evropu na jedné straně fašismus a na druhé straně komunismus. Nyní to jsou islamismus a putinismus. Nic nového se neděje.

Kdo má rozum, nemůže popírat, že v Sýrii probíhá boj mezi diktátorem a islamisty. Obě strany jsou asi tak přibližně morálně špatné a provádějí podobné zločiny. Přiklánět se na jednu nebo druhou stranu je totální nesmysl a zavrženíhodné. Opět už ale po milionté připomínám, že v Sýrii je ještě třetí strana. Ne krystalicky čistá (kdo je ve válce čistý), ale pro západ celkem přijatelné - prozápadní sekulární povstalci. Právě jen tyto  povstalce a žádné jiné podporují západní země, včetně Izraele.

Média si už taky všimla, že se mezi prozápadními povstalci objevily starší americké protitankové rakety TOW. Tyto rakety se objevily nejen na jihu, ale i na severu země, i když to vypadalo, že západ podporu severu vzdal, protože tam mají islamisté drtivou převahu nad sekularisty. Evidentně jsou však i na severu Sýrie nějaké perspektivní prozápadní skupiny.

Díky krizi na Ukrajině je Sýrie poněkud upozaděna a tak ani nové zprávy o používání chemických zbraní vládou nevyvolaly takový rozruch jako loni. USA a Francie jsou přesvědčeny, že vláda používá chlor proti povstalcům a já tomu věřím.

Sýrie je jen další frontou souboje Západu a Ruska a bylo by třeba i tam zintenzívni odpor vůči Ruskem podporované Asadově krvavé vládě, samozřejmě s absolutním vyloučením islamistů, případně se souběžnou likvidací těchto.

Bude to však ještě dlouhé a těžké. Mnohem lepší zprávy přicházejí z Egypta. Poté co zdejší armáda zasáhla proti principy sekulárního státu porušujícím islamistům, dostal se Egypt pod nespravedlivou kritiku západu a začal se jednak orientovat směrem na Rusko a jednak se armádní režim začal měnit z pozitivní ochránce sekularity na nového utlačitele. Přesto se však nejedná o konečný a fatální trend. Kdyby západ Egypt neizoloval, domnívám se, že by na něj mohl pozitivně působit.

A opravdu dobrou zprávou, tak řídkou v dnešní době je, že ta izolace Egypta ze strany západu pomalu končí. Jednak se do Egypta chystá na návštěvu generální tajemník NATO a jednak USA zrušily embargo na dovoz amerických zbraní do Egypta. Takže se západo-egyptské vztahy vracejí do normálních kolejí a to je jen dobře.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

18.ledna 1409 – dekret Kutnohorský, v němž byl upraven počet hlasů na pražské univerzitě ve prospěch Čechů

18.ledna 1871 se narodil Otto von Bismarck.

18.ledna 1174 zemřel Vladislav II. (kníže český 1140 – 1158; král český 1158 – 1172)

18.ledna 1918 začala v Rakousko-Uhersku generální stávka trvající až do 25.ledna. Hlavními požadavky bylo uzavření míru, demokratizace země a zlepšení potravinové situace.

18.ledna 1888 se narodil Thomas Octave Murdock Sopwith letecký průkopník, zakladatel letecké školy Sopwith School of Flying a letecké továrny Sopwith Aviation Company.

18.ledna 1411 – zemřel moravský markrabě Jošt (též braniborský markrabě a král římský 1410 –1411)

Translate