Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 30

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Bombardéry B-52 dostanou nové motory: Rolls Royce Will Provide Long-Awaited New Jet Engines For The B-52 Bomber Fleet T...
Stojí za přečtení: Jan Urban: Jak vyštvat ze země politické konkurenty. Edvard Beneš se mstil na příbuzných Neodděliteln...
Troubridge - Komentář v Bahna 2021
Snad nás tam příští rok už pustí.
Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 26. 4. 2014 20:19 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Ukrajina: Blíží se bod zlomu

Napětí a provokace na Ukrajině potrvají ještě dlouho, ale blíží se bod zlomu, který změní dějiny.

Možná, že ten den, kdy k tomu zlomu došlo, ani nepoznáme a zjistíme, který to byl až po letech. Možná, že ten den už nastal. Anebo nám bude hned jasné, že je to on. Bude to brzy nebo později? To nikdo neví.

Začíná však být čím dál tím jasnější, že se bude muset Putin rozhodnout (pokud se nerozhodl) co dál na Ukrajině. Je evidentní, že jeho krymská taktika na východní Ukrajině nefunguje. To už je Putinova velká prohra. Prohra, která nutí Putina k rozhodnutí. Zaútočit na Ukrajinu plnou silou nebo z toho vycouvat?

Je totiž jasné, že se Ukrajina pod jeho tlakem nezhroutí. Do voleb Ukrajinci nastolí pořádek úplně nebo částečně do té míry, aby na většině území mohly proběhnout, a bude zvolen nový prezident, kterého bude Rusko jen obtížně zpochybňovat. To, co teď dělá Rusko, evidentně není příprava na invazi. Neoznačení vojáci na Ukrajině a označení na hranicích, narušování vzdušného prostoru a silná slova mají vyvolat zdání, že ta intervence je na spadnutí. Ale je to prostě nátlak. Rusové budou vyvíjet svůj nátlak i nadále. Možná ho budou vyvíjet i po prezidentských volbách na Ukrajině. Jejich propagandistická mašinérie je přece hůř ale přesto může zpochybnit jako zmanipulováno, pod nátlakem atd.… Přesto nemůže Rusko takový intenzívní nátlak vyvíjet do nekonečna. Je již jasné, že k nějakému lidovému oddělení východní Ukrajiny nedojde. A tak se blíží den, kdy Rusové budou muset ten nátlak ukončit.

Jak? To nemůže nikdo vědět. Mají tradice, které to neumožňují odhadnout. Mohou se tvářit jako úžasní mírotvorci, když budou z Ukrajiny utíkat. Na druhou stranu je jasné, že pokud bude mít Putin pocit, že prohrál, klidně zavede Rusko do války s Ukrajinou za jakoukoliv cenu. A právě to je ten osudný den - bod zlomu. Buď Putin ukončí nátlak, nebo zaútočí s plnou silou. Každopádně morálně to pro něj bude prohra v jakémkoliv případě. Pokud ustoupí, uvidí celý svět, že s odvahou se mu lze postavit a sousední země budou vědět, že se mají soustředit na prevenci separatizmu a pronikání záhadných vojáků z Ruska. Ukrajina jim dá návod, jak se bránit Rusku. Pokud Putin zaútočí a převálcuje Ukrajinu za 3 dny, bude to mít pro Rusko nedozírné následky. Bude dál hospodářsky poškozováno. Bude se mu stále hůře obhajovat role "mírotvorce". A Putin si to uvědomuje.

Kdyby Putin nevedl tohle dilema, kdyby na Ukrajině šlo všechno podle plánu, tak by už byla východní Ukrajina Ruská, stejně jako Krym. Ale není. Putin narazil.

Putin udělal s Ukrajinou chybu. Asi získal Krym, ale to je tak vše. I ty slabé sankce Rusko poškozují. To je podle mně jediný racionální důvod současného Putinova váhaní, které je maskováno siláckými gesty. Za Krym došlo k probuzení Západu, a i když je Západ plný Obamů a Sobotků, tak z dlouhodobého hlediska dojde ke změně západní politiky vůči Rusku. Nedovedu si představit, že by přišel zase nějaký západní politik s novým "resetem." na druhou stranu je všechno možné, ale máme tady obrovský pomník Putinova zla a to je celý jeden velký poloostrov. Nevěřím, že dokud bude Krym ruský,  bude se současným režimem v Rusku někdo znova zkoušet reset. Doufám v to.

Díky Putinovi se NATO začalo soustředit na Ruskou hrozbu. Zájem o vyslání letectva nad Pobaltí projevilo 10 zemí - Dánsko, Francie, Kanada, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Spojené státy americké, Turecko a Velká Británie a Francouzi posílají další 4 stíhačky do Polska. Další 2 roty amerických parašutistů se rozmístily v Pobaltí.

Státy G7 připravují další sankce, které budou zřejmě zase slabé, ale budou přijaty jako poltický nátlak na Rusko, aby se stáhlo z Ukrajiny, nikoliv jen jako pouhá reakce na další Ruský krok.

Přes všechna ruská silácká gesta se Rusko dostává do izolace a ekonomických problémů. Jeho expanze do Evropy absolutně nikam nevede. Může to dobře dopadnout, ale je třeba na Rusko stále stupňovat nátlak, aby i Putinovi spolupracovníci, spojenci a běžní Rusové pochopili, že Putin není strůjcem "Ruského řádu", ale obyčejný politik, který udělal velkou chybu.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

19.října 202 př. n. l. proběhla bitva u Zamy v níž vojsko Kartága utrpělo drtivou porážku.

19.října 1335 zemřela Eliška Rejčka

Translate