Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 15

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Škoda že létajícím člunům už odzvonilo. Dovedl bych si je představit na severu Kanady, v Norsku apod.
Tady je web o dezinformacích týkajících se Ukrajiny #UkraineFacts By the International Fact-checking Network Signatories...
Škoda, že takových lidí jako Patton a Winston Churchill nebylo na straně spojenců víc a s větším vlivem. Ti si uvědomova...
Jen aby vláda nepadla kvůli ekonomickým problémům. Babiš by se rád ujal moci.
Válka výrazně ovlivňuje ČR nejen doma ale i na mezinárodní scéně. Nejprve slavná výprava do Kyjeva a nyní se zvažuje, že...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 1. 5. 2014 20:23 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Ukrajina: Americká politika, západní tajné služby a síla Ruska

Je americká zahraniční politika vůči krizi na Ukrajině příliš opatrná nebo je chytrá? Díky bohu za NSA a špionážní satelity. Rusko je slabší, než se zdá, ale je třeba se na něj připravit.

Je americká politika vůči Rusku po vypuknutí krize na Ukrajině  příliš opatrná? Mám obavu, že ano. Vede mě k tomu jednoduchá představa, nedovedu si představit, že by Theodore Roosevelt, Franklin Delano Roosevelt, Kennedy, Reagan nebo Bush reagovali jako Obama. Na druhou stranu však zastánci Obamy a především Kerryho mají docela silné argumenty.

Co když je vyslání pouhého praporu na východní hranici NATO moudré tak, aby uklidnilo spojence a nedráždilo Rusko, které vždy trpím stihomamem a větší síly by ho mohli jen posílit? Co se týče sankcí, Kerry říká, že jejich účelem je maximálně poškodit Rusko a zároveň minimálně poškodit USA, Kanadu a EU. Sankce aplikovat skalpelem a ne pneumatickým kladivem" říká Kerry. Co když takové cílené sankce je nová účinnější metoda sankcionování, která by mohla být efektivnější než plošné sankce proti všem, stejně jako jsou přesné naváděné bomby účinnější než kobercové nálety? Je to námět k zamyšlení. Něco na tom je.

USA rovněž dělají dobře, že svět informují o pohybech ruských vojsk a vůbec o všech zjištěních, které o ruské činnosti ohledně Ukrajiny mají. Říká se, že takováto politika může zabránit například otevřené intervenci. Je třeba neustále ukazovat ruské lži a podvody.

Na druhé straně je jasné, že Americká politika je defenzívní a jejím výsledkem i pokud bude úspěšná, může být jen jedno. Uzavření Západu do obranného bloku, který možná vydrží ruský nápor. A kdo bude mimo tento blog bude mít smůlu. V roce 1948 jsme to byli my. V roce 2014 to bude Ukrajina. A nakonec se může opakovat i studená válka.

Konečně uvidíme, k čemu jsou americké prostředky technické špionáže. Satelity nejsou tak neoblíbené jako odposlechy NSA. Ale právě díky satelitům má NATO přehled o tom, jak Rusko lže o přesunech a stahování svých vojsk na ukrajinské hranici. Je ale vidět k čemu je důležitá v médiích tak nepopulární NSA a západní odposlechy. I díky odposlechům Američané vědí, že Rusko řídí operace teroristů na Ukrajině. Analytici od odposlechů poznávají přízvuky Rusů, kteří komunikují a vědí, že nejsou z východní Ukrajiny. Například.

Díky bohu za NSA a špionážní satelity. Jsem tak rád, že západní země tyhle možnosti mají. Hlavně ty odposlechy ukazují, že se Západ vzpamatoval ze špionážně propagandistických lekcí, které mu Rusko uštědřilo. Ještě před pár týdny nás Rusko zasypávalo "skandálními"odposlechy a všimněte si, že tahle část propagandy jaksi utichla. Je možné, že se NSA a spol. podařilo zabezpečit spojení. A je jasné, že ruské spojení nabourat umějí. Již zmiňovaný ministr Kerry se tím chlubil na tajné schůzce zástupců USA, EU a Japonska. Západ vrací úder. Aspoň tady.

Zajímavé a u nás opomíjené jsou informace Litevské tajné služby. Navzdory všem svalům, které ukazuje Rusko a navzdory tomu, co se teď říká o západu a NATO, tak podle Litevců Rusko stále nemá síly na to, aby NATO vojensky porazilo. Rusko teď začíná intenzívně budovat své síly a Litva odhaduje, že to potrvá 10 let. Chtělo by se tedy říct, že máme 10 let na to zabránit nejhoršímu. Pokud budeme i nadále zpřísňovat sankce a vyvíjet nátlak na Rusko. Litva však nevylučuje, že Rusko zaútočí dříve. Třeba ihned. Ale musela by využít moment překvapení. Jak říkají Litevci, rozhodně zaútoč nějakého triku nebo podvodu.

Litevci tvrdí, že Rusko bude i nadále používat nátlak, vydírání, psychologickou a propagandistickou válku, tajné služby, kybernetické útoky, ekonomické vydírání a podobně. Přesně to, se teď děje i na Ukrajině. Je jasné, že Rusko bude používat tuhle rozvratnou tak dlouho jak to účinné. Západ proti tomu není tak bezbranný jak by se mohlo zdát. Té ideologické a propagandistické válce se může bránit každý z nás, jak sem již psal. A když Rusko napadne nějakou zemi stejným způsobem jako teď Ukrajinu, mohou dobře vybudované místní lehké síly, jako jsou oblastní jednotky a policie takové ruské teroristy snadno pronásledovat. A takový stát nemusí mít ani mega armádu pro boj s tanky a letadly. Nakonec i NATO má teď obrovské zkušenosti z války v Afghánistánu a v boji proti teroristům a není to tak zbytečné, jak by se mohlo zdát. Takové separatisty a teroristy může porazit stejnými prostředky jako Talibán v Afghánistánu. Umí to a má  s tím zkušenost.

NATO bude potřebovat dvojí síly. Jedny, které budou umět porazit proruské teroristy a druhé, které budou v záloze pro případ generálního ruského útoku. Tak jako to teď má Rusko.

Ale já opravdu nemluvím o Ukrajině. Je jasné, že NATO nepošle na Ukrajinu vojáky a zřejmě je nepošle ani do jiné země mimo NATO, kterou Rusko ohrozí. Přesto se však musí připravovat na dobu, až ukrajinský scénář zasáhne některou zemi NATO. Je to reálné. Třeba v Pobaltí, kde jsou velké ruské menšiny nebo pokud bude pokračovat vzestup evropských euroskeptických nacionalistů, kteří se snaží rozložit EU a spojenectví Západu. Pokud v Evropě vzniknou izolované "neutrální" státy, spadnou do ruského náručí jeden po druhém jako shnilé ovoce a to podle ukrajinského scénáře.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

24.května 1391 – Založení Betlémská kaple. Založili ji staroměstský měšťan Kříž a Hanuš z Milheimu. Později v ní kázal Mistr Jan Hus

24.května 1941 byl potopen bitevní křižník HMS Hood v bitvě v Dánském průlivu

Translate