Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 27

Spřátelené weby

Poslední komentáře

V hospodě v Newcastlu sedí německý tirák a rýpe, jak jsou britští řidiči pomalí. „Já naložím náklad v Hamburku, projedu ...
Major vede svou jednotku na cvičení. Najednou vyplivne vysílačka a jednotka je bez spojení. Major skočí do džípu a přiká...
Turecké F-100 Super Sabre si zabojovali při invazi na Kypr.
Gray Fox - Komentář v Su-27 Flanker
V úterý 22. září ruská stíhačka Su-35 sestřelila kanonem při cvičení Su-30. Přesná příčina proč k tomu došlo není zatím ...
V Československu po válce také vyvíjeli plamenomety. Inspiraci nalezli z německých vzorů i sovětských a amerických.

ZPRÁVY

Zveřejněno: 1. 5. 2014 20:24 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Ukrajina, Česko, Čína, Irák, Egypt

Na východní Ukrajinu již všichni rezignovali. NATO přesouvá na východ další stíhačky. Zvýší se rozpočet na českou armádu? Volby v Iráku. Masové tresty smrti v Egyptě.

Zdá se, že obranu východní Ukrajiny již každý vzdal. USA a EU přijaly další symbolické sankce, které se možná časem projeví, ale nemají bezprostřední dopad a okupaci východní Ukrajiny nezabrání. Vojenské pohyby NATO slouží jek k symbolickému vyjádření obrany vlastního území a rozhodně nemohou odstrašit Rusko před okupací východní Ukrajiny. Obranu východní Ukrajiny evidentně vzdává i sama ukrajinská vláda. Její mobilizace a podobně už věci moc neovlivní. Důležitější je prohlášení Ukrajiny, že situaci nelze řešit silou. To je, jako by kapitulovali, protože Rusko si rozhodně nemyslí, že to silou nelze řešit. To, že to nelze řešit silou znamená jen, že Ukrajina nemá sílu. To je vše.

Na začátku března jsem napsal, že Ukrajina přišla o Krym. Ukrajina přišla už i o svůj východ. Hraje se jen o to, jak velké území to bude. Doufejme, že se západ více probudí, až dojde k faktickému odtržení. Doufejme, že se ještě více probudí, až to odtržené území bude připojeno k Rusku. Analytici říkají, že pokud by Rusko vytvořilo souvislý pás území od východní Ukrajiny, až do Podněstří, byla by to nevídaná strategická změna i na poměry Studené války. Když už je jasné, že Ukrajina toto území ztratí, ať to tedy proběhne s co nejmenšími oběťmi. Snad se západ konečně vzbudí a mobilizuje, až k tomu dojde.

Mezitím dělá opravdu jen ty symbolické kroky, i když sympatické. 4 britské stíhačky Tajfun přiletěly na Litvu a 4 francouzské Rafale do polského Malborku, proslaveného největším hradem v Evropě.

Když jsem před loňskými volbami porovnával programy politických stran podle obranné politiky, moc velký ohlas to nemělo, snad si ale nějaký pravidelný čtenář vzpomene. No a dnes je to jedna z palčivých otázek. Spousty lidí říkalo vládě, že obranný rozpočet je příliš malý. Ale Sobotka to vzal na vědomí teprve, až mu to řekl Zeman. Takže se shodli, že je třeba zvýšit výdaje na armádu. To jsem zvědav, jestli bude skutečně něco dít.

O Zaorálkově ponižujícím lokajském podpisu prohlášení pokory vůči Číně se již napsalo dost. Není třeba, abych jej dále komentoval. Je ale jasné, že se i já musím připojit k té části obyvatelstva, která se stydí za svého ministra zahraničí i za vládu. Pokud se cítíte bezmocní a naštvaní jako já a chcete, aby alespoň vaše svědomí mělo klid, mám tady pro vás dva odkazy, kde můžete podepsat petici proti tomuto ostudnému kroku naší trapné vlády. Hnusný mnichovský podpis dal vzniknot již dvěma peticím. Podepsal jsem obě. V této chvíli je celkem podepsalo již 35 000 lidí.

Iráčané dnes byli volit.  Přestože v zemi skutečně řádí teroristé díky konfliktu v sousední Sýrii, tak i pod hrozbou ztráty života a i po deseti letech bojů větší polovina Iráčanů stále věří v demokracii, protože přesně tolik se jich dostavilo k volbám a to je úžasný výsledek, protože  je jich stále jen  o 10 až 15 % méně než Čechů, kteří chodí k volbám přesto, že v Česku smrt ani zranění za účast ve volbách nehrozí a demokracie se zde prosadila snadněji než v Iráku.

Těžké to má demokracie i v Egyptě, kde egyptský soud vynesl další masový rozsudek smrti. Západ začal s Egyptem zase spolupracovat a tak pevně doufám, že Egypt bude tlačit k tomu, aby takovéto hrozné nesmysly neprováděl, protože takovým odsouzeníhodným způsobem islamismus skutečně neporazí, ale spíše mu vyrobí další podporovatele.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

29.září 1938 Byla podepsána mnichovská dohoda předložená Italským vůdcem Mussolinim, v níž bylo rozhodnuto o podstoupení československého pohraničí Německu, Polsku a Maďarsku.

29.září 1370 – Svatba Václava IV. s bavorskou princeznou Johannou. Svatba byla zpečetěním úmluv Václava IV. a bavorského vévody Albrechta o spojenectví proti jiné větvi bavorských vévodů a proti Habsburkům.