Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 13

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...
Aviator - Komentář v Suchoj Su-57
Rusové chystají i exportní verzi. https://forum.vojsko.net/viewtopic.php?f=20&p=59993#p59993 Jinak do galerie jsem ...
Poláci letos objednali 25 ks bezpilotních letounů Bayraktar TB2.
U nás jde i koupit, i když znehodnocený. http://www.zelenysport.cz/znehodnocene-zbrane-deko/vz-27-plukovni-kanon

ZPRÁVY

Zveřejněno: 1. 5. 2014 20:24 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Ukrajina, Česko, Čína, Irák, Egypt

Na východní Ukrajinu již všichni rezignovali. NATO přesouvá na východ další stíhačky. Zvýší se rozpočet na českou armádu? Volby v Iráku. Masové tresty smrti v Egyptě.

Zdá se, že obranu východní Ukrajiny již každý vzdal. USA a EU přijaly další symbolické sankce, které se možná časem projeví, ale nemají bezprostřední dopad a okupaci východní Ukrajiny nezabrání. Vojenské pohyby NATO slouží jek k symbolickému vyjádření obrany vlastního území a rozhodně nemohou odstrašit Rusko před okupací východní Ukrajiny. Obranu východní Ukrajiny evidentně vzdává i sama ukrajinská vláda. Její mobilizace a podobně už věci moc neovlivní. Důležitější je prohlášení Ukrajiny, že situaci nelze řešit silou. To je, jako by kapitulovali, protože Rusko si rozhodně nemyslí, že to silou nelze řešit. To, že to nelze řešit silou znamená jen, že Ukrajina nemá sílu. To je vše.

Na začátku března jsem napsal, že Ukrajina přišla o Krym. Ukrajina přišla už i o svůj východ. Hraje se jen o to, jak velké území to bude. Doufejme, že se západ více probudí, až dojde k faktickému odtržení. Doufejme, že se ještě více probudí, až to odtržené území bude připojeno k Rusku. Analytici říkají, že pokud by Rusko vytvořilo souvislý pás území od východní Ukrajiny, až do Podněstří, byla by to nevídaná strategická změna i na poměry Studené války. Když už je jasné, že Ukrajina toto území ztratí, ať to tedy proběhne s co nejmenšími oběťmi. Snad se západ konečně vzbudí a mobilizuje, až k tomu dojde.

Mezitím dělá opravdu jen ty symbolické kroky, i když sympatické. 4 britské stíhačky Tajfun přiletěly na Litvu a 4 francouzské Rafale do polského Malborku, proslaveného největším hradem v Evropě.

Když jsem před loňskými volbami porovnával programy politických stran podle obranné politiky, moc velký ohlas to nemělo, snad si ale nějaký pravidelný čtenář vzpomene. No a dnes je to jedna z palčivých otázek. Spousty lidí říkalo vládě, že obranný rozpočet je příliš malý. Ale Sobotka to vzal na vědomí teprve, až mu to řekl Zeman. Takže se shodli, že je třeba zvýšit výdaje na armádu. To jsem zvědav, jestli bude skutečně něco dít.

O Zaorálkově ponižujícím lokajském podpisu prohlášení pokory vůči Číně se již napsalo dost. Není třeba, abych jej dále komentoval. Je ale jasné, že se i já musím připojit k té části obyvatelstva, která se stydí za svého ministra zahraničí i za vládu. Pokud se cítíte bezmocní a naštvaní jako já a chcete, aby alespoň vaše svědomí mělo klid, mám tady pro vás dva odkazy, kde můžete podepsat petici proti tomuto ostudnému kroku naší trapné vlády. Hnusný mnichovský podpis dal vzniknot již dvěma peticím. Podepsal jsem obě. V této chvíli je celkem podepsalo již 35 000 lidí.

Iráčané dnes byli volit.  Přestože v zemi skutečně řádí teroristé díky konfliktu v sousední Sýrii, tak i pod hrozbou ztráty života a i po deseti letech bojů větší polovina Iráčanů stále věří v demokracii, protože přesně tolik se jich dostavilo k volbám a to je úžasný výsledek, protože  je jich stále jen  o 10 až 15 % méně než Čechů, kteří chodí k volbám přesto, že v Česku smrt ani zranění za účast ve volbách nehrozí a demokracie se zde prosadila snadněji než v Iráku.

Těžké to má demokracie i v Egyptě, kde egyptský soud vynesl další masový rozsudek smrti. Západ začal s Egyptem zase spolupracovat a tak pevně doufám, že Egypt bude tlačit k tomu, aby takovéto hrozné nesmysly neprováděl, protože takovým odsouzeníhodným způsobem islamismus skutečně neporazí, ale spíše mu vyrobí další podporovatele.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

24.července 1744 – Pruský král Fridrich II. a německý císař Karel VII. uzavřeli tzv. frankfurtskou spojeneckou smlouvu. Císař souhlasil s připojením pravého břehu Labe k Prusku za vojenskou pomoc proti Marii Terezii.

Translate