Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 9

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...
Aviator - Komentář v Suchoj Su-57
Rusové chystají i exportní verzi. https://forum.vojsko.net/viewtopic.php?f=20&p=59993#p59993 Jinak do galerie jsem ...
Poláci letos objednali 25 ks bezpilotních letounů Bayraktar TB2.
U nás jde i koupit, i když znehodnocený. http://www.zelenysport.cz/znehodnocene-zbrane-deko/vz-27-plukovni-kanon

ZPRÁVY

Zveřejněno: 3. 5. 2014 20:29 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Ruská válka a NATO

Rusko dovedně využívá nejnovější trendy vojenství. NATO reaguje symbolicky, ale už si uvědomuje realitu.

Z vojenského hlediska Rusko na Ukrajině překvapilo. Stále víc se mluví o tom, že Rusko používá absolutně novou a nečekanou taktiku, která šokuje západní vojáky.  Několikrát jsem o tom již psal, že to, co Rusko provádí na Ukrajině je nový způsob vedení války. Někteří tomu říkají stealth invaze. Jiní zase Falešná válka.

Přesně tuto falešnou válku podle litevských analytiků popsal kolega bloger Zdeněk Bárta. Dlužno ovšem podotknout, že to, co dnes Rusko dělá, není zase taková revoluce. Jen ale překvapivé a na západě nečekané, že Rusko modernizovalo armádu na západní standarty. Dle západních standardů reorganizovalo i své konvenční síly do bojových skupin, což je ve skutečnosti vynález Wehrmachtu, stejně jako blitzkrieg, který ovlivnil vojenskou taktiku 20. století, protože blitzkrieg používaly úspěšně třeba USA a Izrael. Rusko poprvé použilo taktik blitzkriegu v roce 2008 v Gruzii a experti očekávali, že u ní zůstane, protože se osvědčila. Rusko však pokročilo dál a k dokonalosti přivedli, to, co USA vymyslely při invazi do Afghánistánu v roce 2001. Když se nad tím zamyslíte, tak z taktického hlediska je ruský postup podobný tomu americkému v Afghánistánu. Nasazení speciálních sil, podpora opozice, vyzbrojování opozice. Tuto taktiku falešné války ve skutečnosti vymyslel bývalá americký ministr obrany Rumsfled, ale Rusové ji zdokonalili. Obejdou se třeba bez bombardování, které je plánováno až na zdejší fáze, pokud se bude Ukrajina bránit. Američané všechno začínají bombardováním. Rusové postupují méně přímočaře a úskočněji. A jak západní vojáci přiznávají, ruské znovunabyté schopnosti ve vedení tajné války je šokují.

Čtenáři mých článků jistě vědí, že jsem několikrát psal o možnostech, které skýtá nasazení speciálních jednotek a jakou před sebou mají budoucnost a jak mohou ovlivnit způsob vedení válek. Že jsem navrhoval, aby západ z politických důvodů vedl války za použití tajných komand. Moc lituju toho, že tyto možnosti pochopilo a silně je využívá Rusko. Tady západ opravdu zaspal. Není to technická a ekonomická věc. Je to věc rozumu a taktiky.

Abychom si rozuměli, mluvím o vojenských aspektech. Nikoliv o morálních. Američané na Afghánistán zaútočili jako na sídlo Al Kajdy. Ukrajinci Rusko nenapadali. USA Afghánistán neanektovaly a ani to neměly v úmyslu. Ale to snad nemusím lidem připomínat. To je jen pro Putinovou ideologickou kolonu, aby si nad nemyslela, že sem se k nim přidal. Válečná taktika je jenom nástroj, jako puška nebo tank a dá se využít pro dobro i zlo. Rusové taktiku vymyšlenou k likvidaci teroristických režimů využívají pro svou imperialistickou agresi. Američané bojují proti terorismu, zatímco Rusové terorismus vytvářejí. Pozorovatelé OBSE propustili jen z propagandistických důvodů a celé "vyjednávání s povstalci" bylo jednoduché. Přesně jak jsem si to představoval, zavolali do Slavjansku a přikázali svým podřízeným pozorovatele propustit. A pak řekli, že to je "humanitární akt".

Rusové tedy provádějí speciální akce na Ukrajině a záda jim jistí konvenční armáda, která na Ukrajinu vstoupí, až bude vše rozhodnuto a nesetká se s odporem. A v budoucnosti se to bude opakovat jinde. Ale jak už to tak bývá je potřeba se z Ruského postupu poučit. Když Rusové vylepšili americkou taktiku, podobně by mohli Američané použít tuto taktiku Rusů třeba v Sýrii. Bylo by to žádoucí. A obě strany se zřejmě vrátí k tomu, co se odehrálo za Studené války. Jedna stana bude podporovat partyzány a druhá vládu. A v jiné zemi zase naopak. To znamená, že úloha speciálních jednotek neklesá. Znamená to, že to, co se NATO naučilo v boji proti povstalcům v Afghánistánu, nemůže zůstat zapomenuto. Říká se, že se NATO soustředilo v posledních letech na protipovstalecký boj, ale ztratilo konvenční schopnosti, takže by je rusové mohli převálcovat. Ano NATO musí vybudovat znovu schopnosti boje proti konvenční armádě, ale nemůže zapomenout na povstalecký a protipovstalecký boj, protože to může rozhodnout celou situaci a ke konvenční válce nemusí vůbec dojít. Nezapomeňme, že například o osudu německého vylodění do Británie se rozhodlo ještě dříve, než začala na britském nebi. Stejně tak by mohly historickou úlohu letecké přípravy dnes plnit speciální síly na straně povstalců nebo vlády.

Zatím však nic nesvědčí o tom, že by se podobné revoluční změny chystaly. NATO reaguje pouze symbolicky, i když některé jeho kroky jsou důležité.

Konvoj pěti minolovek NATO dorazil do Litvy. Americké stíhačky sice opouštějí Pobaltí, ale je to jen střídání a jsou nahrazeny stroji z Británie, Polska a Dánska. Kanada přesouvá z protipirátské mise do Evropy jednu svou válečnou loď.

To jsou ty symbolické kroky. Ty podstatnější věci jsou dvě. Jednak Gruzie nabídla své území pro rozmístění systémů NATO, třeba raket Patriot. To se Rusku moc líbit nebude a to je dobře. A jednak a to je to nejdůležitější, zástupce generálního tajemníka NATO řekl, že Rusko  nelze dále vnímat jako partnera, ale jako vyzyvatele. A tak se Rusko stává oficiálním nepřítelem NATO, stejně jako tomu byl kdysi SSSR. A to už je opravdová revoluce. A akceptování reality lze vždy vnímat jako pozitivní krok.

Už jen proto, že Rusové opravdu začali harašit zbraněmi i v blízkosti Pobaltí. Černé scénáře se pomalu vyplňují.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

3.srpna 1940 zahajují Italové ofenzivu proti britskému Somálsku.

3.srpna 1306 byl zavražděn Václav III., český král v letech 1305-1306, poslední Přemyslovec

Translate