Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 21

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Bedrník - Komentář v T-54/-55
Tanky této řady používají i separatistické území Abcházie, Podněstří nebo Náhorní Karabach.
Z mého pohledu velice kvalitní článek. Ve filmu Území nikoho pojednávajícím o občanské válce v bývalé Jugoslávii. Je vi...
Kde všude musíte mít roušku? Podívejte se na přehled všech aktuálně platných opatření https://radiozurnal.rozhlas.cz/kde...
Filipínci by si chtěli pořídit pět nových C-130J. https://newsinfo.inquirer.net/1332802/ph-air-force-seeks-funding-for-5...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 9. 5. 2014 20:35 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Další Putinova prasárna

To, co předvádí Putin ohledně nedělního referenda je další příšernost s portfolia jeho nehorázností. Obamo, kde je americká síla a vedení? NATO je hluboce ovlivněno situaci na Ukrajině

Putin nám předvedl další svoji nehoráznost. Já si opravdu nemohu vzpomenout, který politik a to i z řad diktátorů by se choval tak bezskrupulózně machiavelisticky. Slavnostně oznámil, že se Rusové stahují od ukrajinských hranic, ale hlavně, že „žádá“ separatisty na Ukrajině, a´t odloží své referendum. Úžasný mírový a vstřícný krok, až si s toho skoro celý svět sedl na zadek. Někteří si dokonce mysleli, že to je začátek ústupu Ruska z Ukrajiny.

Chyba lávky. Bylo to jen další Putinův mezinárodně politický vtip, které u představitele jaderné mocnosti nemá co dělat. Naprosto odporné. Zase prachsprostě lhal. Kdybychom mu měli věřit všechna jeho stahování, tak by už ruská vojska padaly do Tichého oceánu u Vladivostoku. Ale na tohle lhaní jsme si již tak nějak zvykli.

Ale to, co předvedl s referendem, to vskutku nemá obdoby. Kdyby skutečně chtěl zrušit nedělní separatistické referendum, tak by zvedl sluchátko a zavolala veliteli ruských speciálních sil operujících na Ukrajině, který by nařídil separatistům přestat blbnout s referendem. Jenže místo toho nám předvádí frašku, ve které jakoby prosí separatisty, aby zanechali referenda, a ti to hrdě odmítají. A to má být jako důkaz toho, že je neovládá. No proboha.

Zdá se, že ruská politická nehoráznost je stejně nekonečná jako širá ruská step.

Putin si opravdu pořád myslí, že si může dělat, co chce a říkat co chce bez ohledu na důsledky. To je jakási až dětská posedlost mocí nedospělého člověka. Neuvědomuje si totiž jednu věc. Přestává být seriozním partnerem pro jakákoliv jednání s kýmkoliv. Na západě ho už nikdo nemůže brát vážně.

Do ostré kritiky Obamovy současné politiky nebo spíše nepolitiky vůči Rusku se pustil americký politolog Nicholas Burns. Říká zhruba to, že Putinova kampaň rozdělení a destabilizace Ukrajiny dosáhla nové fáze. Bandy etnických Rusů bojují se státními orgány.  Putin má plán delegitimizovat volby z 25. 5. 2014. Evropská reakce na tyto kroky je podle něj slabá, nejednotná a neefektivní. Stále je vidět, že USA mají v Evropě své životní zájmy. Proč? Protože ruský postup ohrožuje státy střední Evropy a Pobaltí, které se kdysi vymanily ze sovětského vlivu. To může mít i vliv na samotné NATO., pokud nedokáže zamezit destabilizaci těchto zemí za pomoci skutečných sankcí proti Rusku a vybudování opravdové obranné síly v Pobaltí. USA se tak vracejí k dlouhodobému soupeření s Ruskem v Evropě.

Co je však nejdůležitější, v roce 1991 oznámil George Bush starší po rozpadu SSSR, že celá Evropa je nyní svobodná a mírová. A Putinův postup takovýto evropský pořádek narušuje. Putin buduje v Evropě nové zdi, a proto musí Obama vrátit Evropu do středu amerického zájmu.

 Profesor Burns hodnotí setkání Obamy a Merkelová tak, že se neshodli na zavedení dalších sankci proti Rusku a kritizuje NATO, že se nemůže shodnout na tom, jak chránit Polsko a Pobaltí.

 Obama tak čelí největší mezinárodní krizi za dobu jeho prezidentství. Obama byl zvolen v době, kdy svět si přál Ameriku „zkrotit“, ale měl by vzít na vědomí, že věci se už dávno změnily.

 Jak profesor Burns říká, spousty dobře informovaných lidí na celém světě se nyní právem ptají, kde je Amerika, když potřebujeme její sílu a vedení právě teď?

 Není vše tak černé. Západ prostě sbírá odvahu k nějakým krokům a vzpamatovává se s šoku, který mu Rusko uštědřilo. Je pochopitelné, že po dvaceti letech hledání spolupráce s Ruskem je těžké za pár týdnů vyhlásit nějakou obdobu nové Studené války. Ale politici si začínají uvědomovat realitu. Například generální tajemník NATO Rasmussen konstatoval, že Ukrajinská krize ovlivní politiku NATO stejně jako pád Berlínské zdi nebo 11. 9. 2001. Pomalu se začíná mezinárodní situace měnit. Blíží se nová historická epocha. Bohužel ne moc pozitivní.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

18.září 1323 – Habsburkové uzavřeli mírovou smlouvu s Janem Lucemburským a odevzdali mu listiny, o které opírali své nároky na vládu v Čechách. Museli mu též vrátit některé statky na Moravě (například Znojmo, Břeclav, Podivín).

18.září 1911 Velká Británie poprvé testuje dvoumotorové letadlo