Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 12

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...
Aviator - Komentář v Suchoj Su-57
Rusové chystají i exportní verzi. https://forum.vojsko.net/viewtopic.php?f=20&p=59993#p59993 Jinak do galerie jsem ...
Poláci letos objednali 25 ks bezpilotních letounů Bayraktar TB2.
U nás jde i koupit, i když znehodnocený. http://www.zelenysport.cz/znehodnocene-zbrane-deko/vz-27-plukovni-kanon

ZPRÁVY

Zveřejněno: 9. 5. 2014 20:36 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Rusko: stupidita, slušnost a plynová válka s ním

Na vlně ruského stupidního nacionalismu nejedou úplně všichni Rusové. Je jich však málo, aby zabránili dopadům plynové války na Rusko.  

V Rusku momentálně vládne nacionalistická stupidita. Hleděl jsem včera s otevřenými ústy na reportáž ČT24 o vydání medaile s Putinem jako s novým sjednotitelem Ruska. Fakt mu říkají Sjednotitel Ruska. Možná mu začnou časem říkat Vůdce. Ale ještě odpornější je cpaní politiky do dětí už od první třídy. Moje babička, která chodila do německé školy za okupace, vzpomínala, že první co v německém slabikáři byla věta o Adolfu Hitlerovi. No a v ruském slabikáři nemají Máma má mísu, ale mají slova pro různá písmenka. Třeba P jako Putin je ještě svým zvráceným způsobem pochopitelné, i když nechápu jak ve formálně demokratické zemi, kde by měl být teoreticky zvolen jiný prezident, může někdo takový slabikář zavést. S toho je jasné vidět, jak to s tou demokracií v Rusku myslí asi vážně a že Putin rozhodně nehodlá jít do důchodu. Bohužel.

Ale A jako Antimajdan to už je totální úlet. Koukám, že se Majdan stává součástí oficiální ruského náboženství. To slovo bude znamenat něco jako „peklo“ nebo „satan“. Mimochodem, vím co je mejdan, ale co je Antimajdan nemám ani tušení. Možná by mi to mohl nějaký dobrovolný nebo placený ruský nebo proruský propagandista náležitě ideologicky vysvětlit. Menší politické školení by neškodilo. Děkuji předem.

Samozřejmě, že všechny národy jsou v podstatě stejné a já nejsem žádný rusofob, jak jsem obviňován. Rusko je krásná země a rusové jsou milí lidé s takovou sympatickou melancholií a dobrým smyslem pro humor. Ten nacionalismus, který je postihl, to považuji za nemoc a pevně věřím, že se s ní brzy vyléčí, aby se mohli zase bratřit s ostatními národy.

Je třeba si vážit každého slušného, poctivého a přemýšlivého Rusa, jako je například profesor Zubov, který statečně zůstává v Rusku, ačkoliv mu byla nabídnuta práce na mnohých zahraničních universitách a to proto, aby vysvětloval studentům, jak špatný onen výše zmíněný nacionalismus je. Zubov říká, že současná Putinova politika vede pouze ke katastrofě. O anexi Krymu říká, že s ní normální Rus nebude nic mít. O rozdmýchávání nepokojů na Ukrajině mluví jako o nemorální Putinově politice.

O Ukrajině mluví jako o vlašťovce ruské budoucnosti. Říká, že Ukrajinský boj „za právo na nový život“ je v podstatě i boj za Rusko. Oceňuje podporu USA a EU, kterou poskytují Ukrajině, a domnívá se, že bez jejich podpory by Rusko už Ukrajinu okupovalo.

K tomu dodávám, že Universitní svobody jsou jedny ze základních svobod v demokratických zemích. To, že někdo vyhodí z univerzity na základě jeho názorů, svědčí hodně o stavu svobody v Rusku.

A tak se je profesor Zubov jedním ze zástupců těch Rusů, kterých je potřeba si vážit. Nejsem rusofob a myslím si, že tihle Rusové jsou lepší než někteří Češi. Jako například ti, kteří se včera sešli na Hradčanském náměstí a protestovali proti „nebezpečí fašismu v Evropě“ pod ruskými vlajkami. Jak ve svém úvodníku trefně napsal Ondřej Neff, mají pravdu, ale projevem vzrůstajícího nebezpečí fašismu je právě ona jejich demonstrace. Samozřejmě, že bolševici na této akci nemohli chybět.

Jsou tedy slušní Rusové, ale bohužel, protože jej jich málo, i oni pocítí důsledky plynové války, která se chystá mezi západem a Ruskem.

Když se řekne plynové válka, zní to strašně, ale nejde o válku za pomoci bojových plynů, ale o ekonomický souboj ohledně plynů, které se využívají v energetice. První kroky opět dělá Rusko, když zvyšuje Ukrajině ceny plynu a teď dokonce chce platit předem. Ukrajinci na to samozřejmě nemají. Jednak proto, že zdědili obrovský dluh za platbu za plyn po prezidentu Janukovičovi a jednak proto, že Rusko Ukrajině plyn prostě skokově zdražuje. Je jedno, že Ukrajina platí nižší ceny, než jsou tržní. Když to Rusku po léta nevadilo a najednou cenu skokově zvedlo, je přece jasné, že zákazník na to mít nebude. A je jasné, že to je politické. Putin před časem varoval, že tyto spory mohou ohrozit dodávky plynu do Evropy. Naštěstí začíná jaro, což může případnou plynovou krizi zmírnit.

To je jeden aspekt plynové války. Druhý aspekt jsou dlouhodobé strategické kroky západu. Již jsem o tom psal, nyní mi dovolte, abych to pospal konkrétněji. Evropa má za úkol vybudovat terminály pro příjem zkapalněného břidličného plynu. Zároveň začnou být budovány plynovody z Afriky. Mimochodem tím silně vzrůstá potřeba stability v alžírský a hlavně Libyi, takže jak je vidět, všechny věci o kterých tady čas od času píšu, spolu souvisí.  USA má za úkol uvolnit restrikce k jeho vývozu. Japonsko obnovuje funkčnost svých jaderných elektráren (!), které tak intenzívně po Fukušimské katastrově likvidovalo a změnilo tedy názor. Je to proto, aby nespotřebovávalo pro svou energetiku tolik břidlicového plynu z USA a zároveň, aby se udržely jeho nízké ceny.

S toho je vidět, že se globální energetická mašina dává do pohybu a už to půjde těžko zastavit nebo zvrátit. A to je dobře.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

25.července 1564 zemřel Ferdinand I. Habsburský, český král v letech 1526-1564

25.července 1909 přeletěl Louis Blériot jako první kanál La Manche. “Nic jsem neviděl. Ani Francii, ani Anglii. Byl jsem sám, byl jsem ztracen. Pak jsem spatřil Doverské útesy!”

Translate