Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 9

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Bombardéry B-52 dostanou nové motory: Rolls Royce Will Provide Long-Awaited New Jet Engines For The B-52 Bomber Fleet T...
Stojí za přečtení: Jan Urban: Jak vyštvat ze země politické konkurenty. Edvard Beneš se mstil na příbuzných Neodděliteln...
Troubridge - Komentář v Bahna 2021
Snad nás tam příští rok už pustí.
Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 11. 5. 2014 20:38 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Američtí a francouzští vojáci v boji proti Rusku a terorismu

Vyslání amerických specielních sil do východní Evropy je další skutečně obranný krok NATO. Z Afriky se stává francouzský Afghánistán.

NATO a Západ podnikl mnoho vojenských kroků, kterými reagoval na situaci na Ukrajině, ale vždy to byly spíš kroky symbolické, protože vysílání jednotlivých lodí, několika letadel a stovek vojáků nemá téměř žádný vojenský význam, ale spíš politický. Přesto začíná NATO dělat i kroky se skutečným vojenským významem. Jedním z nich je čištění pobaltského pobřeží od min, což je krok, který by umožnil případně námořní, pobřežní a výsadkové operace na tomto pobřeží v případě války.

Dalším takový krokem je zpráva o vyslání 200 příslušníku Special operation forces do Východní Evropy. 40 těchto vojáků známějších spíše pod názvem Zelené barety nyní cvičí v Estonsku. Cvičení v Litvě a Lotyšsku se zúčastní dalších 140 mužů. V dalších „dvou východoevropských zemích“ budou cvičit menší týmy těchto vojáků.

 Proč je to tak významný krok, když se jedná o pouhých 200 mužů, tedy méně než bylo vysláno amerických parašutistů, či britských pěšáků? Protože těchto 200 Zelených baretů má ve skutečnosti větší sílu než několikanásobný počet vojáků. Jsou to speciální jednotky, které vznikly v padesátých letech přímo pro boj proti SSSR. V původních jednotkách bylo mnoho emigrantů z východní Evropy, třeba naši bratři Mašínové. Tato jednotka měla za úkol v případě války proniknout na okupované území a vytvořit tam protiruský odboj. Jednotky jsou speciálně sestaveny ze specialistů, tak aby byly schopny organizovat a cvičit místní síly a partyzány. Každá malá jednotka má odborníky na zbraně, na výbušniny, ženisty, zdravotníky a spojaře, kteří jsou schopni školit partyzány. A vytvářet větší jednotky. V podstatě je to jednotka, která je cvičená k tomu, co teď na opačné straně dělají Rusové na východní Ukrajině. Přesně tak by vypadalo její nasazení. Rusové tedy tento koncept zkopírovali a zneužili pro své mocenské choutky naprosto zavrženíhodným způsobem.

 Zelené barety organizovaly protikomunistické partyzány ve Vietnamu, tím se proslavily. Dovedou však organizovat i provládní jednotky, jako jsou různé vesnické milice v Afghánistánu a protiteroristické milice v Iráku. Pokud by to bylo politicky průchodné, klidně by mohly organizovat Ukrajinskou armádu a Národní gardu proti Rusům. Určitě budou vyslány organizovat syrské povstalce.

 Je to tedy skutečná síla a 200 mužů je schopno zorganizovat opravdu značné místní síly. Například na zorganizování toho, co dělají Rusové, by klidně stačili. Jsou tedy schopni pomoci jakémukoliv státu v regionu s organizací sil proti ruským záškodníkům a v případě ruské okupace jsou zase schopni organizovat odboj.  Proto je jejich vyslání tak podstatné.

 Americké vojenské angažmá v našem regionu je nutné a je to nová potřeba a zdá se, že USA to pomalu začínají chápat. Stejně jako Francouzi pomalu začínají chápat, že je potřeba jejich angažovanosti v Africe. Kromě jejich stabilizační mise ve Středoafrické republice, kde jak bylo na nedávno zveřejněném videu vidět, že občas může dojít i k velmi tvrdému boji Francouzů s místními bandami, tak je to především operace v Mali.

 Když před rokem přišli Francouzi do Mali a říkali nepoučeni z amerických zkušeností v Afghánistánu, že to bude krátká akce, poděkoval jsem jim, ale psal jsem, že je jasné, že to je naivita. Al-Kajda a místní islamisté v Africe jsou stejně tvrdohlaví, zákeřní a nebezpeční jako ti v Afghánistánu. Jejich potlačení si vyžádá dlouhý boj, a pokud na to Francie nebude připravena, může prohrát. Například tento týden zahynul v Mali další francouzský voják zcela afghánským“ způsobem, totiž po explozi IED. Těchto operací je však velmi potřeba, protože celá oblast Sahelu se stává africkým Afghánistánem, kde se cvičí islamisté a teroristé a je jen otázkou času než je přestane bavit unášení školaček do otroctví a zase se pustí do nás. Proto i když to připomíná jakousi koloniální válku, je to další akce na obranu Západu. A koneckonců i místní jistě nebudou proti, když je přestanou ohrožovat islamistické bojůvky.

 Zdá se, že Francie je zatím odhodlána a chápe to. Proto rozhodla vyslat do celé oblasti Sahelu dalších 3 000 vojáků. Zatímco v Mali má Francie 1000 mužů, tak oněch 3000 bude rozmístěno v Nigeru, kde již působí francouzské drony, v Burkině Faso (kdysi známější jako Horní Volta) a v Čadu. Tato brigáda bude zásobována přes Pobřeží slonoviny.

 Nezbývá si než přát, aby Francouzům toto odhodlání vydrželo.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

30.listopadu 1939 začala Zimní válka - Napadení Finska Sovětským svazem.

30.listopadu 1266 – Na sněmu v Praze byly vyhlášeny některé vnitrostátní reformy: pokus o sjednocení měr a vah, trestnost padělání mince a zákaz plenění země vlastním vojskem.

30.listopadu 1944 byla spuštěna na vodu britská bitevní loď HMS Vanguard.

Translate