Kdo je online

Přihlášení uživatelé 2
Hosté 59

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Itálie překonala hranici 100 tisíc nemocných. Za den zemřelo 812 lidí Itálie za posledních 24 hodin hlásí 4 050 nových p...
Tady je takový státní rozcestník ohledně koronaviru: https://spojujemecesko.cz/ VÚBP - doporučení ochrany dýchadel, zko...
Policisté byli přivoláni k opalujícím se nudistům. Ti si museli nasadit roušky Jo to naštve, když se opaluješ nahý, ale...
Knihy Dobrovský rozdávají 10 e-kih zdarma v souvislosti omezeními v důsledku koronaviru. https://www.knihydobrovsky.cz/a...
Martin Marek sepsal článek o souputníku B-71 u nás a to licenční MB-200 http://martinmarek.eu/model-tezkeho-bombarderu-a...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 22. 5. 2014 20:55 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Česko, NATO a USA

Postoj Česka k NATO, energii a břidlicovému plynu. Incidenty mezi NATO a Ruskem. Americká participace na současné obraně NATO.

Jak ctí premiér Sobotka závazky vůči NATO? Jak si asi myslí, že se změnila politická situace? Jak silná je jeho vůle po obraně naší země? Dá se to vyjádřit empiricky a matematicky. Hodlá zvýšit obranný rozpočet o 0,2% tedy z 1,1% na 1,3% v průběhu šesti let. Naprosto úžasné.

Jak píše Vladimír Neff, Česko se vyšvejkovalo z polského návrhu na energetickou unii. Polskem navrhovaná energetická unie má za cíl sjednotit evropskou energetickou politiku s ohledem na ruské hrozby. Podle Česka to nejde, protože plyn nakupují soukromníci a ne státy. Poláci jsou asi tak blbí, že je jim tohle nedošlo. Ještě, že jsou geniální Češi v Evropě. Co by si bez nás počala.

Naprosto souhlasím s Neffem, která říká, že Evropská unie je právě od takových věcí, že například energetika by mohla být zkouškou pro její smysl. EU nemá být od žárovek, banánů, okurek a igelitových pytlíků, ale právě od takovýchto důležitých a strategický věcí. Ale jak říká Ondřej Neff, proti igelitovým pytlíkům lze zaujmout tvrdé stanovisko daleko snadněji, než proti ruskému imperialismu.

My Češi jsme největší odborníci na to, proč něco nejde. V tom jsme fakt jedničky. A je to mrhání naším talentem, protože máme i spoustu užitečných nápadů a umíme toho hodně. Například vyrábět auta. Jistá americká firma představila  mobilní zařízení na těžbu břidlicového plynu, které je umístěno právě na podvozku nákladního auta Tatra. Když už  teda nechceme ten plyn těžit, tak bychom na tom mohli vydělávat jinak. A tohle je jeden ze způsobů. A věřím, že šikovní Češi najdou i jiné způsoby. Kdo přestane být skeptický a vymyslí nějaký způsob jak pomoci těžbě břidlice, bude po zásluze odměněn. Ostatní budou zase jen nadávat u piva. Dobře jim tak.

Mezitím co se zavíráme do naší kotliny, tak je hranice mezi NATO a Rusko čím dál tím více horká. Množí se stále další a další incidenty. Stíhačky Tajfun britské RAF, musely zasahovat, když ruská korveta na Baltu vyslala k pobřeží vrtulník Ka-27. Ten se po přiblížená britských letadel vrátil na mateřské plavidlo.

Úměrně k tomu, jak se Finsko sbližuje NATO rostě počet incidentů i na jeho hranicích. Finské letouny F-18 musely letět k dvěma neidentifikovatelným ruským letadlům, která narušila finský vzdušný prostor.

USA zveřejnily seznam kroků, které podnikly na pomoc svým spojenců v NATO a to s přihlédnutím k jižní Evropě, tedy mimo Pobaltí a Polsko.

Jde o to, že vyslaly do Černého moře loď USS Donald Cook, dále fregatu USS Taylor, která doplula  do Gruzie. Připojí se k nim další loď USS Vella Gulf. USA vysílají létající tankery k zajištění letu průzkumných letedel AWACS pod velením NATO. Rovněž byla jedna brigáda pozemního vojska o síle 2500 mužů uvedena do bojové pohotovosti a je připravena k přesunu do Evropy. Jedná se o brigádu 1. divize kavalérie, která je podporována dalšími létajícími tankery, nemocniční lodí a doprovodnými plavidly.

V Rumunsku je rozmístěno 1000 amerických vojáků. Do Rumunska byla vyslána posila dvě stě padesáti mariňáků, aby posílili jednotku pěti set mariňáků, kteří již jsou zde rozmístěni. S toho je 175 příslušníků speciální jednotky SPMAGTF, která je určena k ochraně strategických objektů před teroristy a sabotéry. Mimo to je v Rumunsku 80 příslušníků letectva.

Ve Španělsku je umístěna americká loď se systémem protiraketové obrany Aegis. Příští rok bude rozmístěna pozemní verze protiraketové obrany v Rumunsku a v roce 2018 v Polsku.

V Evropě je rozmístěno celkem 67 000 amerických vojáků.

I když je výčet těchto kroků úctyhodné, je evidentní, že nejsou nijak velké. Přesto několikanásobně převyšují pomoc, kterou poskytly nebo nabídly další státy NATO. Britské noviny Financal times vyjadřují obavu nad tím, že by to mohlo být z Ruské strany špatně pochopeno. A to totiž tak, že se Evropané nehodlají angažovat a USA jsou v tom zase samy. A to by je mohlo povzbudit udělat na Evropu zase další bububu.

Jediný způsob jak tomu zabránit je donutit evropské vlády, aby se chovaly alespoň tak, jako americké vláda.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

30.března 1883 se narodil český spisovatel Jaroslav Hašek, autor Švejka