Kdo je online

Přihlášení uživatelé 1
Hosté 19

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Aviator - Komentář v MI-8/-17 Hip
Maďaři v letos v březnu vyřadili své poslední vrtulníky Mil Mi-8, stalo se tak po 52 letech jejich provozování.
Michal Kroužek - Odpověděl na komentář # 4706 v Shrnutí za únor 2021
Mám teď rozpracováno dost děl z 1. světové války. Část je i hotová a jen čeká na korekci/zveřejnění.
Duke - Odpověděl na komentář # 4706 v Shrnutí za únor 2021
Je pravda, že z WW1 toho tu tolik nemáme.
Chystá se desková hra s legionáři na Sibiři. Legie: Sibiřská cesta https://forum.vojsko.net/viewtopic.php?f=64&t=400...
Co také oprášit 1. světovou válku?

ZPRÁVY

Zveřejněno: 28. 5. 2014 20:18 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Džibuti, Sýrie a Afghánistán

Teroristický útok na západní vojáky v Džibuti. Spolupráce USA a syrských povstalců se prohlubuje. Obamovo rozhodnutí ohledně Afghánistánu.

O Džibuti se moc nemluví. Je to malá, ale strategicky umístěna země na konci Rudého moře v Africkém rohu v blízkosti Arabského poloostrova a Somálska. Džibuti bylo kdysi francouzskou kolonií a i po osamostatnění zůstala v zemi silná francouzská posádka. K té po 11. 9. 2001 přibyla i posádka americká. Později zde dorazily další armády. Raritou je jistě jediná japonská zahraniční vojenská základna. Přítomnost Japonců a jiných vojsk je hlavně z důvodu bojů proti pirátům u pobřeží blízkého Somálska. Jak je však známo, Somálsko je rovněž rejdištěm islamistických teroristů. A ti provedli sebevražedný útok v jedné kavárně v Džibuti.  Kavárna byla plná vojáků protipirátské mise z různých zemí. Bomba zabila 2 místní civilisty a zranila francouzské, španělské a dánské vojáky.

A tak bylo otevřeno další místo boje s terorismem - Džibuti

Zvětšuje se spolupráce mezi USA a umírněnými syrskými povstalci. Již 5 jednotek syrské opozice má ve své výzbroji americké protitankové rakety TOW. Další syřané putují přes Turecko do Kataru, kde jim Američané poskytují výcvik.

 Na politické frontě dosáhla syrská umírněná opozice velkého úspěchu, když ji americký senát uznal za oficiálního spojence USA v boji proti terorismu. Senát USA zmocnil ministra obrany k poskytnutí vybavení, zásob, výcviku a dalších služeb pro členy syrské opozice. Syrská opozice byla oficiálně uznána za amerického spojence v boji proti terorismu. Jak říkají senátoři, tato rezoluce má pomoci k vyzbrojení a vycvičení pečlivě vybraných částí syrské opozice, které jsou schopny ochránit Syřany před hroznými útoky Asadova režimu. Konkrétně to prohlásil demokratický (!) senátor Levin, který dlouhodobě podporuje americkou intervenci do Sýrie v podobě zřízení bezletových zón a omezené intervence.

 A teď Afghánistán. Obama ztratil poslední zbytky soudnosti. To už opravdu není americký prezident, ale levicová loutka. Nejhorší americký prezident všech dob. Už to udělal zas. V roce 2011 stáhl americké vojáky z vyhrané války v Iráku, což byla tragická chyba, protože tak vystavil Irák novým hrozbám, zejména ze strany syrských islamistů.

A teď Afghánistán. Obama poslechl vojáky a rozhodl se ponechat příští rok v zemi 10 000 amerických vojáků, jak doporučovali. Ale opravdu jen pro rok 2015. V oce 2016 jich má být o polovinu méně a v roce 2017 už žádný. Takže dal islamistům termín, do kdy mají být schovaní na pákistánských kmenových územích. Těch 10 000 amerických vojáků má po roce 2014 v Afghánistánu honit teroristy, zatímco Afghánci  mají samotní bojovat s Talibánem. Opravdu je reálné předpokládat, že se v Afghánistánu podaří pochytat všechny teroristy za 2 roky, když se to nepovedlo za roků 13? Obama mi připomíná takového typického evropského prezidenta. Měl by být příštím prezidentem EU, to by mu slušelo.

Po nesmyslném stažení z Iráku musí teď do Iráku posílat tajné agenty, tajné jednotky a žoldáky, aby pomáhali hasit místní komplikace se syrskými teroristy. A teď si myslí, že se to samé nemůže stát s Afghánistánem a pákistánskými kmenovými územími?

Samozřejmě, že celá situace není tak černá jak vypadá. Afghánci už s Talibánem umí válčit sami, už í provádějí v podstatě 99% bojových operací v zemi proti Talibánu a daří se jim., Talibán je neporazí ani teď, ani během příštích dvou let a ani po té. A v roce 2017 jestli správně počítám, by měl už nastoupit další americký prezident a pevně doufám, že to bude rozumný muž, který nenechá v případě  nějakých větších neočekávaných komplikací v Afghánistánu tuto zemi padnout.

Pořád je větší šance, že to dopadne dobře. To však nic nemění na tom, že Obama je k ničemu.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

23.dubna 997 byl zavražděn druhý český biskup, Vojtěch Slavníkovec, na své christianizační akci v Prusku.

23.dubna 1836 – Karel Hynek Mácha vydal svou báseň Máj

23.dubna 1921 byla uzavřena spojenecká smlouva mezi Československem a Rumunskem.

23.dubna 1420 se narodil Jiří z Poděbrad, český král v letech 1458 – 1471

Translate