Kdo je online

Právě přítomno: 3149 hostů a žádný člen

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Za Varšavského povstání bojoval na straně povstalců také Hetzer s přezdívkou Chwat. Více o tom naleznete na odkaze: http...
V půlce dubna se uskutečnilo cvičení Nordic Fires 2019 v prostoru švédské letecké střelnice Vidsel za účasti českých Gri...
Štefánikova smrt byla nehoda. Nevyvážené letadlo při přistání sklouzlo po křídle, říká historik https://www.irozhlas.cz...
Fascinující, že se někomu po tomhle stýská. Když tam vidím fronty na toaletní papír, reportáže o nedostatku košťat apod ...
Corp. Anderson - Komentář v M2HB
U.S. Sailors Fire the M2 Browning and Twin M2HB https://www.youtube.com/watch?v=f8kcn_mdReY

ZPRÁVY

Zveřejněno: 28. 5. 2014 20:18 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Džibuti, Sýrie a Afghánistán

Teroristický útok na západní vojáky v Džibuti. Spolupráce USA a syrských povstalců se prohlubuje. Obamovo rozhodnutí ohledně Afghánistánu.

O Džibuti se moc nemluví. Je to malá, ale strategicky umístěna země na konci Rudého moře v Africkém rohu v blízkosti Arabského poloostrova a Somálska. Džibuti bylo kdysi francouzskou kolonií a i po osamostatnění zůstala v zemi silná francouzská posádka. K té po 11. 9. 2001 přibyla i posádka americká. Později zde dorazily další armády. Raritou je jistě jediná japonská zahraniční vojenská základna. Přítomnost Japonců a jiných vojsk je hlavně z důvodu bojů proti pirátům u pobřeží blízkého Somálska. Jak je však známo, Somálsko je rovněž rejdištěm islamistických teroristů. A ti provedli sebevražedný útok v jedné kavárně v Džibuti.  Kavárna byla plná vojáků protipirátské mise z různých zemí. Bomba zabila 2 místní civilisty a zranila francouzské, španělské a dánské vojáky.

A tak bylo otevřeno další místo boje s terorismem - Džibuti

Zvětšuje se spolupráce mezi USA a umírněnými syrskými povstalci. Již 5 jednotek syrské opozice má ve své výzbroji americké protitankové rakety TOW. Další syřané putují přes Turecko do Kataru, kde jim Američané poskytují výcvik.

 Na politické frontě dosáhla syrská umírněná opozice velkého úspěchu, když ji americký senát uznal za oficiálního spojence USA v boji proti terorismu. Senát USA zmocnil ministra obrany k poskytnutí vybavení, zásob, výcviku a dalších služeb pro členy syrské opozice. Syrská opozice byla oficiálně uznána za amerického spojence v boji proti terorismu. Jak říkají senátoři, tato rezoluce má pomoci k vyzbrojení a vycvičení pečlivě vybraných částí syrské opozice, které jsou schopny ochránit Syřany před hroznými útoky Asadova režimu. Konkrétně to prohlásil demokratický (!) senátor Levin, který dlouhodobě podporuje americkou intervenci do Sýrie v podobě zřízení bezletových zón a omezené intervence.

 A teď Afghánistán. Obama ztratil poslední zbytky soudnosti. To už opravdu není americký prezident, ale levicová loutka. Nejhorší americký prezident všech dob. Už to udělal zas. V roce 2011 stáhl americké vojáky z vyhrané války v Iráku, což byla tragická chyba, protože tak vystavil Irák novým hrozbám, zejména ze strany syrských islamistů.

A teď Afghánistán. Obama poslechl vojáky a rozhodl se ponechat příští rok v zemi 10 000 amerických vojáků, jak doporučovali. Ale opravdu jen pro rok 2015. V oce 2016 jich má být o polovinu méně a v roce 2017 už žádný. Takže dal islamistům termín, do kdy mají být schovaní na pákistánských kmenových územích. Těch 10 000 amerických vojáků má po roce 2014 v Afghánistánu honit teroristy, zatímco Afghánci  mají samotní bojovat s Talibánem. Opravdu je reálné předpokládat, že se v Afghánistánu podaří pochytat všechny teroristy za 2 roky, když se to nepovedlo za roků 13? Obama mi připomíná takového typického evropského prezidenta. Měl by být příštím prezidentem EU, to by mu slušelo.

Po nesmyslném stažení z Iráku musí teď do Iráku posílat tajné agenty, tajné jednotky a žoldáky, aby pomáhali hasit místní komplikace se syrskými teroristy. A teď si myslí, že se to samé nemůže stát s Afghánistánem a pákistánskými kmenovými územími?

Samozřejmě, že celá situace není tak černá jak vypadá. Afghánci už s Talibánem umí válčit sami, už í provádějí v podstatě 99% bojových operací v zemi proti Talibánu a daří se jim., Talibán je neporazí ani teď, ani během příštích dvou let a ani po té. A v roce 2017 jestli správně počítám, by měl už nastoupit další americký prezident a pevně doufám, že to bude rozumný muž, který nenechá v případě  nějakých větších neočekávaných komplikací v Afghánistánu tuto zemi padnout.

Pořád je větší šance, že to dopadne dobře. To však nic nemění na tom, že Obama je k ničemu.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

21.července 1773 – Bula papeže Klimenta XIV. Zrušila jezuitský řád. V Čechách tím byl omezen značný vliv církve a skončilo tak více než stoleté ničení „kacířských“ knih.

21.července 1938 byla uzavřena mírová smlouva, která ukončila války o Chaco mezi Bolivií a Paraguayí.