Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 13

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Ne že by Sovětský svaz na následném drancování východní a střední Evropy zchudnul. Pak si tam ještě udělal loutkové stát...
Samozřejmě, Sovětský svaz toho dostal jen část zdarma, větší část musel zaplatit! Šlo hlavně o platbu surovinami, které ...
Aviator - Komentář v MI-8/-17 Hip
Maďaři v letos v březnu vyřadili své poslední vrtulníky Mil Mi-8, stalo se tak po 52 letech jejich provozování.

ZPRÁVY

Zveřejněno: 31. 5. 2014 12:40 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Východní Ukrajina: sektářství, zbraně, reakce

Východoukrajinští teroristé šíří násilí a chaos. Američané zbraně nedodají, Rusové je lifrují v plném proudu. Televize a další nápady.

Když nový ukrajinský prezident Porošenko řekl, že bude inaugurován v Doněcku, média se divila, proč to říká, protože tam jsou separatisté a nikdo mu nemůže zaručit bezpečnost. Ale může. Zajistí mu ji ukrajinská armáda, policie a národní garda, po té co Doněck vyčistí od teroristů. Tak to totiž Porošenko myslel. Chce dobýt Doněck do data své inaugurace a zbytek Ukrajiny do týdne po ní. Tak totiž své vyjádření o inauguraci myslel.

 Teď, když vidíme, co se děje, tak je jasné, že Ukrajinci snaží, aby se to stalo. A zdá se, že tentokrát skutečně mají šanci. Nyní jsou věci jasnější. Ukrajinci již před několika týdny zahájili onu protiteroristickou operaci, která je vedena podle západní taktiky, jež byla uplatněna například v roce 2004 v Iráku. Je opravdu velmi pravděpodobné, že Ukrajincům někdo radí, na čemž není nic špatného. Ze začátku to Ukrajincům moc nešlo, protože onu taktiku uplatňovali s minimem sil a ačkoliv měli dobrý plán, provedení bylo amatérské. Nyní, jak se jejich síly zvětšují, konsolidují a profesionalizují, tak už to začíná opravdu více připomínat skutečnou protiteroristickou operaci.

 Američané v Iráku vzali plnou ztečí jen jedno město- Fallúdžu. Ve všech ostatních případech vzbouřená města obklíčili a prováděli do jejich center výpady a oslabovali nepřítele. Až byl nepřítel vyčerpán a dezorganizován, pomalu obsadili klíčové body a získávali město pod kontrolu. Něco takového teď provádějí Ukrajinci. Již několik týdnů se zdá, že jsou pouze ve fázi jedna a dvě. Obklíčení a výpady. Jenže teď už to dává smysl a začíná to být zřejmé. Zdá se, že se konečně podaří Ukrajincům tuto fázi provést a to bude jejich první skutečný úspěch.

 To, že by se jim to mohlo povést, napovídá i rostoucí dezorganizace mezi teroristy. Zdá se, že někteří východoukrajinští tatíci poté, co se dostali ke Kalašnikovům, dávají přednost před bojem proti „fašistické hydře podporované USA“ rabování supermarketů a autosalonů. Je už evidentní, že do oblasti přes těžko strážené dlouhé hranice proudí Čečenci a další Kavkazané z Ruska.

 Říká se, že na Krymu byli muži v neoznačených uniformách, ale Čečenci mají na uniformách insignie speciálního praporu ruské rozvědky Vostok, což je jednotka čečenských proruských kolaborantů. Za povšimnutí rovněž stojí fakt, že mrtví „separatisté“ jsou dovážení do Ruska a do Čečenska. Čečenci zasahují proti méně disciplinovaným separatistům a zdá se, že přebírají boj. Na Ukrajině tak roste zmatek a násilí a povstalci se dělí na další frakce a celé to začíná připomínat chaos občanských válek v Libanonu, Libyi nebo Sýrii. Pokud ukrajinské ozbrojené síly nezjednají v oblasti pořádek, budou obyvatele Donbasu a okolí trpět stále více. Ale poradit si s Čečenci bude tvrdý oříšek.

 Ukrajina tak opravdu čelí mezinárodní intervenci, i když se Rusové tváří jako mírotvorci a stahují své těžké jednotky od hranic. Působili tam jako politická hrozba a nyní je „političtější“ je stáhnout. To ovšem neznamená, že by speciální, tajné nebo polovojenské jednotky ukončily svou intervenci na Ukrajině.

 Přesto se však Ukrajina nemá nárok na nějakou přímější pomoc ze strany USA. Ty opět odmítly dodat na Ukrajinu požadované zbraně. Zatímco ruské zbraně tam proudí v kamionech. USA už dlouhé debatují o tom, zda dodat protiletadlové rakety do Sýrie, kdežto Rusové své rakety východukrajinským teroristů dodávají bez skrupulí. Proto se jim tak často daří sestřelovat ukrajinské vrtulníky.

 Každopádně každá pomoc ze západu je vítaná. Nápad přijmout Ukrajinu, Moldávii a Gruzii do EU je skvělý. I když určitě by nyní potřebovali spíš NATO. Rovněž tak je dobrý nápad s televizí zaměřenou na východ, která by bojovala s ruskou propagandou. Okamžitě to sice nepomůže, ale bylo by fajn, kdyby se Česko taky zapojilo do nějaké aktivity proti Putinovi.

Přidat komentář

Lidé v této konverzaci

  • Návštěvník - Milan

    A nebylo by bývalo lepší postarat se o to,aby tato naprosto zbytečná válka nevznikla? Tato loutková vláda vznikla pučem,nedemokratickou cestou za přispění cizí mocnosti a za zadkem s touto mocností páchá genocidu na vlastním obyvatelstvu a vede svoji zemi k bankrotu.Na ukrajině toho bylo zapotřebí jistě hodně změnit ale toto může ukrajinu uvrhnout o století zpět a v současné situaci si nedovedu představit,že by východ a západ pokračovali ve společném státě,té krve již bylo prolito moc.Aby to nedopadlo,,Obama prohlásil,budeme bojovat s ruskem do posledního ukrajince,, Mě připadá,že jsou ukrajinci využiti jen jako,,užiteční idioti,, k prosazování zájmů spojených států,kteří se snaží získat svět do sféry svého vlivu.

Od Komento

Vyhledávání

Dnešní den v historii

20.června 1722 zemřel barokní architekt Kryštof Dientzenhofer

20.června 451 zvítězili Římané nad hunským vojskem vedeným Attilou v bitvě na Katalaunských polích.

20.června 1899 se narodil francouzský odbojář Jean Moulin.

Translate