Kdo je online

Přihlášení uživatelé 1
Hosté 49

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Petr Kovář - Komentář v T-90
Níže je únorové video k T-90M Военная приемка. Т-90М. Прорыв
Pro zajímavost srovnání helma z 2. světové vályk vs moderní
AMERICAN RQ 4 GLOBAL HAWK VS IRAN's KHORDAD 15 - FULL ANALYSIS
Thajsko obdrželo své první Strykery First Stryker Delivery Puts US-Thailand Military Ties into Focus The transfer of th...
Video z prohlídky interiéru Avro Lancaster MK.VII NX611 'Just Jane'

ZPRÁVY

Zveřejněno: 2. 6. 2014 11:42 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Lodě proti Rusku – námořní i kosmické

Rusové provokují v Baltském moři. Američané se snaží, aby Francouzi neprodali lodě Rusům. Obě země však spolupracují v Černém moři. Americký Drak jako konkurence Rusku.

Rusové mají novou zábavu. Posílat své válečné lodi do ekonomických zón pobřežních zemí a provokovat tam. Ruské válečné námořnictvo začalo řídit námořní dopravu civilních lodí v ekonomické zóně Litvy. Pokud na to NATO neodpoví, budou Rusové stále drzejší. Uvědomme si, že mezinárodní právo umožňuje válečným lodím přiblížit se až tak blízko k pobřeží, že jsou lodě vidět ze břehu. Ale nedělá se to, protože je to považováno za provokaci. Jak by se líbilo obyvatelům Murmansku nebo Vladivostoku a nyní i Sevastopolu, kdyby na obzoru viděli americkou letadlovou loď?  

Takže je to jasné, je potřeba aby NATO poslalo okamžitě své lodě k litevskému pobřeží, jsou to naší spojenci. Rusko jednoznačně zkouší, jestli to NATO udělá nebo ne. Jestli to NATO neudělá, bude Rusům zase jen pro smích a na ruské lodě budeme koukat třeba i během naší dovolené u moře.

Jestli jsou Rusové tak posedlí řízením námořní provozu, ať si ho řídí ve svých vodách.

Je proto opravdu skandální, že přesto, jak se ruské námořnictvo chová, Francie mu hodlá dodat dvě vrtulníkové výsadkové lodi, které se skvělé hodí ke státnímu námořnímu pirátství, stejně jako k intervencím z moře. Není tedy divu, že se USA snaží ze všech sil zabránit, aby k tomu došlo.

Tento spor však nebrání USA a Francii, aby spolupracovaly v rámci NATO v Černém moři proti Rusku. Francie zde měla umístěnou špionážní loď, která byla schopná odposlouchávat telefonáty a emaily z Krymu. Podle námořních dohod však vyčerpala limit pobytu v Černém moři a musela zase odplout. V oblasti však zůstal americký raketový křižník společně s francouzskou fregatou.

Jenže se nejedná jen o námořní lodě, ale i o lodě kosmické. Americká firma představila novou kosmickou loď Dragon 2. Američané zase brzy budou mít nové skvělé plavidlo pro přepravu lidí do vesmíru. Přestože loď nevypadá proti raketoplánům hodně retro, spíš jako návratový modul ruského Sojuzu, tak se jedná o revoluční počin. O kosmickou loď jako jsme vždycky chtěli mít. Vypadá jako kabinka, ale kabinka co bude přistávat bez pomoci padáků a bude brzděna svými raketovými motory. Její přistání bude tedy ve stylu přistání létajících talířů ze sci-fi. Přestože je poměrně malá, vejde se do ní 7 kosmonautů, stejně jako do raketoplánu. Raketoplán přepravoval náklady i lidi. Tahle loď tak univerzální není, ale doufejme, že bude díky tomu levnější a ekonomičtější.

Přeprava nákladů a lidí mezi Zemí a oběžnou dráhou a zpět, překonávání gravitace je totiž velmi nákladnou zábavou, která ve skutečnosti ekonomický brzdí další rozvoj kosmonautiky a dobývání vesmíru. Je dobře, že NASA tuhle oblast zprivatizovala. Konkurence se už o to postará.

Lidé, kteří kritizovali ukončení letu raketoplánu bez náhrady, měli obavy přesně ze situace, která nastala. USA jsou závislé na vysílání kosmonautů na Rusku a Rusko teď z politických důvodů dělá ramena. Například se tváří, že Mezinárodní kosmická stanice je jeho.

Představení americké kosmické lodi tedy přišlo jako na zavolanou, v nejvhodnější chvíli. Mohlo by přijít ještě rychleji, protože první kosmonauté budou na svůj prostředek čekat až do roku 2016. A jestli to vyvolá nějakou reakci ze strany Ruska, případně Číny nebo jiných zemí a rozběhnou se nové závody ve vesmíru, tak je to jenom dobře. Protože blahodárnost konkurence platí nejen pro soukromníky, ale i pro státy.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

22.října 1576 – český král Rudolf II. Habsburský byl zvolen v Řezně německým králem

22.října 1882 se narodil Wilhelm Bodewin Johann Gustav Keitel německý polní maršál popravený 16. října 1946 za zločiny proti míru, válečné zločiny a zločiny proti lidskosti.