Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 33

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Škoda že létajícím člunům už odzvonilo. Dovedl bych si je představit na severu Kanady, v Norsku apod.
Tady je web o dezinformacích týkajících se Ukrajiny #UkraineFacts By the International Fact-checking Network Signatories...
Škoda, že takových lidí jako Patton a Winston Churchill nebylo na straně spojenců víc a s větším vlivem. Ti si uvědomova...
Jen aby vláda nepadla kvůli ekonomickým problémům. Babiš by se rád ujal moci.
Válka výrazně ovlivňuje ČR nejen doma ale i na mezinárodní scéně. Nejprve slavná výprava do Kyjeva a nyní se zvažuje, že...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 5. 6. 2014 11:00 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Obamova politika, Sýrie a Irák

Je Obamova zahraniční politika levná? Nebo je založena na noktovizorech? Západ se v Sýrii nevzdal. Američané v Iráku neukradli ani kapku ropy.

Daniel Anýž na stránkách natoaktual.cz  hodnotí Obamův projev z West Pointu a cituje i různé zahraniční komentátory. Obamův projev je ve světě hodnocen jako naprosto nepřesvědčivý. Je hodnocen jako recyklace jeho předchozích názorů. Nepodařilo se mu ani nastínit jeho pojetí zahraniční politiky a ani sdělit jeho názory na konkrétní problémy dneška. Anýž cituje amerického politologa Haasse, který říká, že Obama říká, co být nechce – ani jestřáb, ani izolacionista, ale neříká, co být chce. Experti se prostě shodují na tom, že Obama prostě žádnou zahraničně politickou strategií nemá. Vydavatel časopisu Foregin  Policy říká, že se Obama snaží dospět k vůdčí roli Ameriky levnou a neriskantní cestou. Já se domnívám, že to jsou asi ty nejpřesnější slova v hodnocení Obamovy politiky.

 Obama není ani rudý, jak říká americká extrémní pravice. Není ani islamista, jak říkají ještě větší extrémisté. Není to izolacionista. V podstatě jeho levicoví kritici mají pravdu. Obama by chtěl být silný americký prezident, vůdce světa a nejsilnější muž na planetě. Ale nehodlá za to nijak platit, nehodlá nijak riskovat a něco obětovat. A proto se mu to nemůže nikdy povést. Chtěl by, aby se zapsal do dějin více než jen první nebílý prezident USA, ale nemá šanci. Obama není zlý, je prostě opatrný. Typický evropský politik. Americký Sobotka.

 Obama se ve svém projevu nevyjádřil ani k Rusku, ani k Číně, ani nevytyčil žádný cíl své politiky vůči Sýrii a nevyjádřil se ani k palestinskému konfliktu. Obamova politika prostě nemá žádné téma, ani cíl.

 K tomu mě ještě napadlo tohle, že k tomu nejodvážnějšímu k čemu se Obama zatím odhodlal, jsou dodávky zbraní do Sýrie a nočního vidění na Ukrajinu. Obamova zahraniční politika, je tak politikou noktovizorovou.

 Obama je takhle opatrný jen a pouze proto, že se panicky bojí neoblíbenosti. Jako správný moderní politik sleduje výzkumy veřejného mínění. Ale i tady selhal. Doma je neoblíbený a ve světě taky. Oblíbenost USA stále klesá. To, že USA mají prezidenta, který prý ukončil dvě války, vůbec nikoho nezajímá. Prezidentem takové země prostě nemůže být člověk, kterému na tom záleží. Snažit se jako americký prezident o to, aby mě měl svět rád je pošetilé. I kdyby to Obama pochopil, tak už s tím nestihne nic udělat.

Co se týče Sýrie, tak pokud bych měl na chvíli přestat přesvědčovat cynické, xenofobní a izolacionistické Čechy o nemožnosti ponechat Sýrii svému vývoji a měl být referovat nad tím, co je skutečným Obamovým problémem v této zemi, je to, že jeho jistě správná podpora sekulárním povstalcům nemá vytýčený žádný cíl. Chce jen působit na Asada? Nebo mu chce zabránit ve vítězství? To prostě USA nedovedou definovat.

 Každopádně tady to nikoho nezajímá. Média, i někteří lidé se nás snaží přesvědčit, že se západ „poučil“ a v Sýrii se nehodlá už nadále angažovat, dokonce nám je naznačováno, že se smiřuje s Asadem a přestal podporovat sekulární opozici, což je totální nesmysl.

 Americký prezident i kongres schválili další pomoc syrským povstalcům a nic tam nekončí. Teprve to začíná.

 Bohužel o celém Blízkém východě bylo za poslední léta napsáno a vyřčeno tolik nesmyslů, že běžný konzument médií už nemá šanci dobrat se k podstatným věcem, natož k pravdě. Proto se i dnes po létech najde čas od času nějaký hlupák, kterému není stydno mluvit o statisících zabitých iráckých civilistů, aniž by ho zajímalo, že ve skutečnosti zahynulo více lidí za kratší dobu v Sýrii. Proto se občas najde hlupák, který se stále nestydí tvrdit, že Američané vtrhli do Iráku kvůli ropě. A lidé, kteří nejsou schopni se zamyslet nad tím, že by bylo pro USA mnohem snadnější a levnější, kdyby s Hussainem spolupracovali, jako spolupracují se Saudskou Arábií, to stále baští.  A za ropu by mu pomáhali třeba proti Iránu a Sýrii. Stále se najdou lidé, kteří nejsou ochotni se zamyslet nad tím, že USA nikdy v Iráku neukradli ani kapičku ropy, že koncese na těžbu ropy v Iráku získali hlavně Rusové a Číňané a že jejich i americké firmy v Iráku ropu těží a musí za to iráckému státu platit daně, takže se v žádném případě nemůže jednat o krádež. Samozřejmě, že máme kapitalismus a soukromníci na těžbě ropy v Iráku bohatnou. A bohatne i Irák, který od nich vybírá odvody. Kdo nebohatne, tak jsou USA, které naopak musely do Iráku „investovat“ cenu, kterou zaplatily za válku.

 Ale ony neinvestovaly do ropy, ale do svobody a bezpečnosti, což jsou hodnoty, které USA samozřejmě užitek přinesou, ale poněkud později a v obecnějším smyslu slova, než je schopen čecháček pochopit. Protože, pokud by Švejk někde intervenoval, tak jedině pro okamžitý zisk. Konání z důvodů jiné motivace není spousta lidí pochopit. Ale svědčí to spíše něco o nich.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

19.května 1635 – Francie vstoupila do války proti Habsburkům

Translate