Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 15

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Bombardéry B-52 dostanou nové motory: Rolls Royce Will Provide Long-Awaited New Jet Engines For The B-52 Bomber Fleet T...
Stojí za přečtení: Jan Urban: Jak vyštvat ze země politické konkurenty. Edvard Beneš se mstil na příbuzných Neodděliteln...
Troubridge - Komentář v Bahna 2021
Snad nás tam příští rok už pustí.
Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 10. 6. 2014 10:36 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

McCain promluvil

Senátor McCain promluvil. Poskytl rozhovor polským novinám Rzeczpospolita a fakt to stojí za to. Jako vždy. Nezbývá než opět litovat, že byl poražen Obamou v prezidentských volbách. Omyl historie, který nebude nikdy napraven, protože McCain už je příliš starý na prezidentskou funkci.

Dovolte mi tedy, abych vám přeložil podstatnou část McCainových odpovědí. Začal s tím, že se shoduje s Putinem. Shoduje se s ním v tom, že reakce západu na jeho kroky byla míň než minimální. Sankce zasáhly jen pár lidí, sektory ruského hospodářství zůstaly netknuté  a francouzské vrtulníkové lodě jsou dokončovány pro Rusko. Podle senátora se nic výrazného nezměnilo a Putin unikl trestu za spáchaný zločin.

Obama podle McCaina místo, aby převzal vedení, zahájil konzultace. To skončilo prohrou. Není to poprvé, říká, co Obama nakreslil červenou linii a poté dovolil její překročení bez jakýchkoliv důsledků. USA tak zůstávají už jen zbytky důvěryhodnosti. Tento postoj láká Putina k dalším činům.

Senátor říká, že Putin na Ukrajinu stále vysílá provokatéry a agenty FSB a úplně destabilizoval východní Ukrajinu.

McCain se však raduje s toho, že Obama informoval Putina, že pokud bude pokračovat ve svých diverzních akcích, tak proti němu budou naloženy hospodářské sankce. Ovšem obává se, že tyhle Obamovy vyhrůžky již v minulosti několikrát slyšel. Putin si naproti tomu uvědomuje, že za své dosavadní kroky zaplatil velmi málo.

Na otázku, co by McCain udělal, kdyby byl prezidentem USA, jednoznačně odpovídá, že by na Rusko uvalil sektorové sankce a ty evropské země, které by se k tomu nepřipojili, tak by čelily ekonomickým důsledkům z USA. Jasně by jim řekl: "Buď obchodujete s námi, nebo obchodujete s Putinem." USA musí vést a do této doby nevedly. Dodal by zbraně ukrajinské vládě. Považuje za hanebné, že jsme neposkytli Ukrajině prostředky, aby se mohla bránit, zatímco Rusové vyzbrojují a cvičí povstalce. Kdyby Ukrajinci dostali americké zbraně, jejich morálka by se určitě zvedla, předpokládá senátor. Je totiž přesvědčen, že většina Ukrajinců touží po Evropě, nikoliv po Rusku a to včetně těch na východě. Připouští, že ti starší mají sentiment po Rusku, ale mladí chtějí na Západ.

McCain si myslí, že někomu vyhrožovat a pak to nesplnit je horší než nedělat nic. Řekl, že Obama, Merkelová, Cameron a Hollande říkají Putinovi, že něco udělá a pak se něco stane a Putin to udělal a nestalo se nic.

Ochotu Francie prodat Rusku ony dvě výsadkové lodě hodnotí jako přesně opačný signál, než měl být Putinovi dán. Přesto však McCain Francii chválí za intervenci v Mali a pronásledování teroristů v Africe. Chválí Francii za to, že seriozně zvyšuje možnosti vlastní obrany. Podle McCaina má však Francie problém s tím, že několik set jejich občanů působí v Sýrii jako džihádisté.

McCain si všiml, že v Polsku je stále více lidí, kteří dávají přednost před USA Evropské unii, a nemá jim to za zlé, protože si nemohou být jistí postojem USA.

McCain znovu kritizoval Obamu za jeho nedodržení červené linie v Sýrii. Za to, že díky jeho politice se Čína stala agresivnější a upozornil na jednu zajímavou věc - Saudská Arábie se sbližuje s Ruskem.

McCain na otázku zda budou republikáni po roce 2016 případně opakovat politiku masivních vojenských intervencí George W. Bushe, odpověděl, že nemají v úmyslu kamkoliv posílat svá vojska a přihlásil se k politice Ronalda Reagana, který porazil SSSR bez jediného výstřelu. To však je možné, jen pokud bude Západ spolupracovat a pokud se USA opět ujmou vedení.

To je tedy podstata pozoruhodného rozhovoru Johna McCaina. Dovolte mi nyní, abych jej okomentoval. McCain podrobil Obamu tvrdé kritice. To je jasné. Přesto jej však pochválil za vznesení konkrétních požadavků na Putina, které podpořil jasným příslibem důsledků. Na tento Obamův krok jsem upozorňoval. McCain si však není jistý, že to je Obama schopen splnit. Na to jsem upozorňoval již dříve taky.

McCain řekl, že by dal těm evropským zemím, které nechtějí přijmout sankce proti Rusku na vybranou, zda chtějí obchodovat s USA nebo Ruskem. Média už to zkreslují a říkají, že řekl: "Buď jste s námi nebo s Ruskem". Přesto je však McCainův postoj jasný, přímý a správňácky tvrdý. Politici jako Sobotka nebo Fico mají zatracené štěstí, že je v Bílém domě Obama a nikoliv on. Že si nemusí vybírat mezi USA a Ruskem. Kdyby tam nebyl Obama, vybrat by si museli. Mají štěstí. A my máme smůlu.

Obdivují, že McCain analyzuje věci do hloubky. Napadlo zde někoho, že na Ukrajině by to mohlo být tak, že starší obyvatelé touží po obnovení SSSR a mladí chtějí na Západ?  Není to realistická myšlenka? Neznáme to i do nás? McCain se zatraceně dobře orientuje.

Všimněte si, jak McCain kritizuje Francii za to, co se mu nelíbí a chválí ji za to, co se mu líbí. Nedívá se na věci ideologicky. A přestože je zastáncem svržení Asada, uvědomuje si džihádistické nebezpečí povstalců. Prostě se orientuje.

Řeší i takové podrobnosti jestli Poláci více fandí USA nebo EU. Myslím si, že pro spoustu Čechů je to problém jak s jiné planety. Ukazuje to v jak špatném stavu je naše společnost. Protože my se zde dělíme na odpůrce a příznivce Západu, kdežto v Polsku se dělí na příznivce USA a příznivce EU. Jsou prostě na tom líp a jsou dál.  Mít tak jejich starosti!

Stejně tak nemáme ani tušení o sbratřování Saudské Arábie a Ruska. Opět se najde spousta Čechů, kteří se tváří jako největší muslimobijci, ale podle náboženského klíče Blízkého východu šířeného Ruskem tvrdí, že prošíitský Asad je dobro a sunnitští Saudové jsou zlo. Je jasné, že Putin brzy osvětlí situaci své internacionále a může se stát, že Saudové se stanou pro tyto lidi ti hodní.

Je jasné, že žádný politik nikdy neřekne "jo, chci vést války jak Bush, dlouhé a krvavé a posílat tisíce vojáků do zahraničí". Přesto však McCain odpověděl diplomaticky. Řekl, že nechce, aby USA vysílala vojáky do zahraničí. Ale neřekl, že to vylučuje. To znamená, že když to bude potřeba, republikáni to udělají. Ale to, že se hlásí k politice Reagana, jasně ukazuje, že to myslí upřímně. Reagan dosáhl svých cílu bez války, na rozdíl od Bushe.

A s Ruskem to ani jinak nejde. Kéž by se v roce 2016 objevil nový Reagan.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

16.října 1813 začala bitva u Lipska někdy označovaná jako Bitva národů.

16.října 1310 – Vznik městské radní knihy v Starém Městě v Praze (úřední kniha pražské samosprávy)

16.října 1306 – sňatek Rudolfa Habsburského s Eliškou Rejčkou, vdovou po českém králi Václavu II. Rudolf Habsburský se tak ve zmatené situaci po zavraždění posledního Přemyslovce dostal na český trůn. Českým králem byl od roku 1306 do roku 1307, kdy zemřel na úplavici.

Translate