Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 5

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Bombardéry B-52 dostanou nové motory: Rolls Royce Will Provide Long-Awaited New Jet Engines For The B-52 Bomber Fleet T...
Stojí za přečtení: Jan Urban: Jak vyštvat ze země politické konkurenty. Edvard Beneš se mstil na příbuzných Neodděliteln...
Troubridge - Komentář v Bahna 2021
Snad nás tam příští rok už pustí.
Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 25. 6. 2014 12:28 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Blízkovýchodní zmatek

Tak máme na Blízkém východě zase veselo. Irák dominuje ve zpravodajství, ale mluví se i o Egyptu a Sýrii.

Tentokrát budu Obamovu administrativu chválit. Podle listu The Seattle Times Obamova administrativa zvažuje, že pro potlačení útoku ISIL v Iráku použije podobný scénář jako v Jemenu. V Jemenu totiž bezpilotní letadla a speciální jednotky způsobily Al Kajdě krvavé ztráty a zachránily tamní vládu a to bez použití těžké armády ve stylu Bushe a i v podmínkách politických zmatků Arabského jara. Takový zásah byl proveden přesně podle Obamovy vojenské doktríny.

Loni rovněž Al Kajda v Jemenu obsadila několik měst na severu a byla jemenskými silami za vydatné pomoci USA vypuzena. Jemenská armáda zde postupovala řízená americkými operačními centry a to je přesně to, co hodlají USA dělat v Iráku. Taková akce si však vyžádá čas a je dlouhodobá, takže ony katastrofické zprávy z Iráku budeme poslouchat ještě dlouho. Nelze, čekat, že se situace v zemi obrátí stejně bleskově, jako se zhoršila.

Přesto je dobře, že má Obama pro Irák konečně nějaký plán, který samozřejmě nebude fungovat, pokud nebudou chtít samotní Iráčané a nedohodnou se na vzájemné spolupráci.

Další místo, kde si Obamova administrativa zaslouží pochvalu je Egypt. A to přestože tam pokračuje vynášení hromadných rozsudků smrti nad islamisty a zmanipulované procesy s reportéry s Al Džazírou. Ano, souhlasím s egyptskou vládou, že Al Džazíra je propagandistická stanice, i když se jí všechny média zastávají. Egypťané plní sny všech amerických a izraelských vojáků, kteří se cítili bezmocně a vztekle nad propagandou této stanice a nemohli s tím nic udělat, protože USA i Izrael jsou demokratické země.

Přesto je však nutno uznat, že proces s Al Džazírou v Egyptě je politicky zmanipulovaná fraška a rozsudek nad jejími reportéry je ostudný.

USA neuvalují na Egypt sankce a podporují ho. Dokonce mu chtějí dodat další bitevní vrtulníky Apache. Ale nad tím, co se děje v Egyptě nezavírají oči a mluví s ním o tom. A Sisí Kerrymu slíbil, že se na tyto rozsudky podívá a že změny zákony i soudní procesy, aby odpovídaly právu a spravedlnosti. A já mu to věřím. Věřím, že chce spolupracovat se Západem a že ty islamisty a Al Džazíru jenom straší. Není to sice košer, ale jsme na Blízkém východě a ne ve Švýcarsku.

Myslím si, že tak by to mělo být. S Egyptem se musí mluvit a musíme mu říkat, co dělat špatně, ale jako přátelé, nikoliv jako někdo, kdo mu vyhrožuje sankcemi. Tak se snad podaří zajisti, aby se Egypt vydal správnou cestou sekulární demokracie a stal se příkladem pro ostatní země regionu. Jestli se to povede, bude mít Západ opět silného spojence, Izrael klidného souseda, který nesnáší Hamás a tentokrát bez toho, aby za to Egypťané platili diktaturou.

Doufám, že Sisí nakonec proti nespravedlnosti zasáhne, až bude mít pocit, že už islamisty postrašil dost a dokázal jim svou moc. V opačném případě by to byla katastrofa. Ale zatím to vypadá nadějně přes všechny ty zprávy o těch nespravedlivých soudech. V případě Egypta si Obamova administrativa zaslouží pochvalu za zmoudření.

Když je řeč o Izraeli, tak izraelské letectvo bombardovalo několik pozic syrské armády. Zásah proběhly díky tomu, že syrská vládní armáda ostřelovala izraelské území. Izrael ještě nikdy nebombardoval povstalce, ale vždy bombardoval vládní stranu. Nyní to provedl nejsilněji. Izrael si je pořád vědom, že větším nebezpečím pro něj je prošíitská Asadova vláda, než sunnitští povstalci, i když ty jsou nyní hvězdy číslo jedna ve zprávách, protože válcují Irák. Ale situace v Iráku nic nemění na tom, že je třeba podporovat sekulární syrské povstalce a Izrael to svou účasti na tajném západním velitelském centrum v Jordánském Amánu potvrzuje.

Situace v Iráku, která vyústila v možnou íránskou pomoc této zemi, také zvyšuje nebezpečí vzniku šíitské zóny od Teheránu po Bejrút a to není pro Izrael dobrá perspektiva. A tak přestože Izrael neodsoudil ruské akce na Krymu, tak se Rusko, které tuto zónu podporuje, stále více vrací do role přirozeného izraelského nepřítele, podobně jak tomu bylo v sovětských dobách.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

30.listopadu 1944 byla spuštěna na vodu britská bitevní loď HMS Vanguard.

30.listopadu 1266 – Na sněmu v Praze byly vyhlášeny některé vnitrostátní reformy: pokus o sjednocení měr a vah, trestnost padělání mince a zákaz plenění země vlastním vojskem.

30.listopadu 1939 začala Zimní válka - Napadení Finska Sovětským svazem.

Translate