Kdo je online

Přihlášení uživatelé 2
Hosté 35

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Corp. Anderson - Odpověděl na komentář # 4636 v Vzpomínka na politruky
A ve kterých letech jste sloužil?
Alespoň pár pozitivních zpráv: Proč Angela Merkelová zachraňuje českou ekonomiku https://www.irozhlas.cz/komentare/kom...
Richard Plíhal - Odpověděl na komentář # 4636 v Vzpomínka na politruky
Už je chudáky nechme na pokoji. Samozřejmě, jejich účel v armádě ČSLA byl nutný, především v časech, kdy bylo úzkostlivě...
České firmy kritizují tendry na roušky a respirátory. ‚Konec pohádky,‘ říká jeden z výrobců https://www.irozhlas.cz/zpr...
Chybička se vloudila. Už jsem to napravil.

ZPRÁVY

Zveřejněno: 10. 8. 2014 15:23 Napsal Lubomír Stejskal
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Premiér si spletl letopočet. Vlastně nejen letopočet

Předseda vlády byl pozván do prestižního pořadu prestižní televize. Námětem interview bylo klíčové téma, které v těchto dnech zemi sužuje. Když se pokusil vysvětlit postoj své vlády na jednom historickém příkladu, dopustil se drobných nepřesností.

To přiznávám hned na úvod a jedním dechem dodávám: nepřesnosti neměly na podstatu argumentace sebemenší vliv.

Netanjahu

 

 

Tím předsedou vlády není Slávek Sobotka, ale šéf izraelského kabinetu Benjamin Netanjahu, prestižním pořadem „Hannity“ a prestižní televizí americká Fox News Channel. Moderátorem pořadu je, jaké překvapení, Sean Hannity.

Televize Fox rozhovor natočený v Tel Avivu 7. srpna umístila na své stránky o den později. Včetně neoficiálního přepisu. V něm se můžeme dočít (anebo si na videou poslechnout) pasáž, která se týkala spojeneckého bombardování sídla Gestapa v Kodani.

Tady je screenshot této pasáže:

rozhovor Netanjahu

Premiér Izraele říká:

Nepraktikujeme kobecové bombardování. Ani nemíříme úmyslně na jednotlivé civilisty.

A dodává:

Hovoříte o druhé světové válce (WWII) a já vám mohu dát další příklad z WWII. V roce 1944 letělo Royal Air Force (britské královské letectvo) bombardovat centrálu Gestapa v Kodani. Naprosto legitimní cíl, jenomže britští piloti minuli a místo sídla Gestapa svrhli bomby na nedalekou dětskou nemocnici a pokud vím, nějakých 87 dětí bylo hrůzným způsobem zabito.

Netanjahu pokračuje:

Toto není válečný zločin. Toto je legitimní válečná akt proti legitimnímu cíli, který má vedlejší a nechtěné oběti. Je to průvodní jev každé války.

Premiér zde hovoří o operaci Carthage, která byla britskými bombardéry provedena na žádost dánského odboje. V základních datech se dopustil nepřesností: k bombardování sídla Gestapa v Kodani nedošlo v roce 1944, ale v březnu 1945 a Britové nesvrhli bomby (kromě sídla Gestapa také) na nemocnici, ale na internátní katolickou školu Johanky u Arku. Zahynulo 125 dánských civilistů včetně 86 dětí.

Tato nepřesnost ovšem nemá sebemenší vliv na pravdivost principu, který je v uvedeném příkladu skryt. Netanjahu navíc připomněl, že Izrael varuje civilisty (před bombardováním), snaží se, aby nebyli poškozeni, ale stává se, že civilisty vystavují nebezpečí úmyslně teroristé z Hamasu, což je jejich záměr.

Tolik k interview Benjamina Netanjahua pro televizi Fox. Jako malý tip k zamyšlení si dovolím nabídnout následující úvahu. Zkusme si představit, že by se po ne příliš vydařeném útoku na kodaňské sídlo Gestapa dostavila následující reakce. Vzhledem k velkému počtu civilních obětí včetně dětí nelze v podobných útocích z humanitárních důvodů pokračovat a je nutné se s Hitlerem dohodnout na příměří.

Možná právě díky tomu, že takto pošetile se tehdy neuvažovalo, se po válce narodili ti, kdo dnes takovým apetitem kritizují sebeobranné akce Izraele čelícímu raketové agresi gazských teroristů.

Převzato se svolením autora z jeho blogu lubomirstejskal.blog.iDNES.cz

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

3.července 1854 se narodil český hudební skladatel Leoš Janáček

3.července 1897 se narodil československý generál Heliodor Píka.