Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 16

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Bombardéry B-52 dostanou nové motory: Rolls Royce Will Provide Long-Awaited New Jet Engines For The B-52 Bomber Fleet T...
Stojí za přečtení: Jan Urban: Jak vyštvat ze země politické konkurenty. Edvard Beneš se mstil na příbuzných Neodděliteln...
Troubridge - Komentář v Bahna 2021
Snad nás tam příští rok už pustí.
Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 26. 6. 2014 21:57 Napsal Lukáš Visingr
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Zkušební střelnice jménem Ukrajina
Při pohledu na zbraně a výstroj těch, kdo bojují o osud východu Ukrajiny, by se dalo poukázat na jistou podobnost se svatbami. Něco modrého? Symbolika (nejen) nacionalistů je této barvy plná. Něco půjčeného? Věcí „půjčených“ (čili ukořistěných) používají proruské jednotky více než dost. Něco starého? Některé spatřené zbraně by patřily spíš do muzea. A něco nového? To bude asi nejzajímavější. Nové typy vojenské techniky.

V rukou proruských separatistů lze vidět také některé historické zbraně, mj. samopaly PPŠ-41 nebo protitankové pušky PTRS-41. Ona čísla v označení stojí za pozornost, neboť udávají rok zavedení těchto zbraní do sovětské armády. Smích ale možná není tak docela na místě, jelikož i letité protitankové pušky ráže 14,5 mm mají průraznost naprosto postačující na to, aby úplně hladce „vyřídily“ obrněné transportéry ukrajinské armády.

Do bojů zasahuje na obou stranách i technika, která poněkud připomíná to, co dobře známe ze Sýrie, Libye a dalších zemí třetího světa, totiž provizorně obrněná a vyzbrojená nákladní auta. Jak pro-kyjevské nacionalistické síly, tak proruské jednotky (mj. známý „batalion Vostok“) se pochlubily vozy KAMAZ či Ural s doplněnými pancéřovými deskami a kulomety. Ukrajinská armáda pak vyslala do boje také transportéry řady BTR s přidanou mřížovou ochranou, jež by měla omezit efekty protipancéřových hlavic; podle fotografií se však zdá, že tato ochrana není nic jiného než přivařené kusy drátěného plotu!

Ale asi největší pozornost si zasluhuje kategorie „něco nového“. Vedle různých improvizací a muzeálních kuriozit už jsme totiž mohli zaznamenat také techniku, která by asi přitáhla zájem i na prestižních zbrojních výstavách. Pravděpodobný původ této techniky je další nápovědou, jak významně se Moskva angažuje ve prospěch separatistických sil na východě Ukrajiny a jak provedla operaci s cílem připojit Krymský poloostrov.

Snad nikdo již nepochybuje, že „zelení mužíčci“ (tj. neoznačení ozbrojenci na Krymu) nebyli žádnou místní domobranou, nýbrž elitními jednotkami ruských ozbrojených sil, popř. tajných služeb. Dokládala to i jejich špičková výzbroj a výstroj, ve které figurovaly mj. speciální tiché odstřelovačské pušky VSS Vintorez, nové druhy zaměřovačů, kompaktní šifrované vysílačky, moderní neprůstřelné vesty apod. Takové vybavení nelze koupit v kdejakém army-shopu, není to dokonce ani standardní výbava řadových ruských vojáků.

Podrobnější analýza techniky „zelených mužíčků“ vedla k závěru, že Rusové využili „operaci Krym“ pro otestování některých prvků svého programu jménem Ratnik („Válečník“). Ten má vést k vytvoření ruského „vojáka budoucnosti“, tj. soupravy zbraní, elektroniky a ochranných pomůcek pro pěšáka na bojišti 21. století. Seznam komponentů se nápadně shoduje s tím, čím se chlubily ony neoznačené vojenské jednotky na Krymu.

Také na východě Ukrajiny dnes můžeme vidět techniku, jež nepřímo dokazuje angažmá Rusů ve prospěch separatistů. V květnu našla ukrajinská armáda přenosné protiletadlové střely typu PZR Grom-2, resp. jakousi zvláštní kombinaci této polské zbraně a spoušťového mechanismu ruské rakety Igla. Je známo, že Polsko dodalo rakety Grom do Gruzie, kde jich pak roku 2008 jistý počet ukořistili Rusové. Spojení Grom-Igla naznačuje, že si tato kořist zřejmě našla cestu k proruským separatistům. Něco půjčeného?

Snad ještě větší znepokojení pak vzbudily zprávy, že ukrajinský dopravní letoun An-26, který povstalci sestřelili 6. června, padl za oběť nové ruské přenosné střele 9K333 Verba. Tato stále velmi málo známá zbraň je zatím (oficiálně) jenom ve výzbroji elitních ruských výsadkářů. Je nutno dodat, že zprávu vydalo kyjevské ministerstvo obrany, takže ji rozhodně nelze pokládat za nepochybnou. V případě potvrzení pravdivosti by ale bylo ještě jasnější, že Rusko využívá ukrajinský konflikt také jako svou „zkušební střelnici“.

To by v politice (super)velmocí koneckonců nebylo ničím novým (Američané ve Vietnamu či Iráku také zkoušeli novou vojenskou techniku), přestože úporné popírání jakékoli ruské účasti v konfliktu vypadá z tohoto pohledu stále absurdněji. Budou-li boje na východě Ukrajiny ještě pokračovat, můžeme očekávat, že se (vedle improvizací) objeví také další nové typy techniky, které naznačí i něco o vyzbrojování ruské armády.

Lukáš Visingr

Publikace: Echo24.cz, 26. června 2014

Zkušební střelnice jménem Ukrajina

 

Při pohledu na zbraně a výstroj těch, kdo bojují o osud východu Ukrajiny, by se dalo poukázat na jistou podobnost se svatbami. Něco modrého? Symbolika (nejen) nacionalistů je této barvy plná. Něco půjčeného? Věcí „půjčených“ (čili ukořistěných) používají proruské jednotky více než dost. Něco starého? Některé spatřené zbraně by patřily spíš do muzea. A něco nového? To bude asi nejzajímavější. Nové typy vojenské techniky.

 

V rukou proruských separatistů lze vidět také některé historické zbraně, mj. samopaly PPŠ-41 nebo protitankové pušky PTRS-41. Ona čísla v označení stojí za pozornost, neboť udávají rok zavedení těchto zbraní do sovětské armády. Smích ale možná není tak docela na místě, jelikož i letité protitankové pušky ráže 14,5 mm mají průraznost naprosto postačující na to, aby úplně hladce „vyřídily“ obrněné transportéry ukrajinské armády.

 

Do bojů zasahuje na obou stranách i technika, která poněkud připomíná to, co dobře známe ze Sýrie, Libye a dalších zemí třetího světa, totiž provizorně obrněná a vyzbrojená nákladní auta. Jak pro-kyjevské nacionalistické síly, tak proruské jednotky (mj. známý „batalion Vostok“) se pochlubily vozy KAMAZ či Ural s doplněnými pancéřovými deskami a kulomety. Ukrajinská armáda pak vyslala do boje také transportéry řady BTR s přidanou mřížovou ochranou, jež by měla omezit efekty protipancéřových hlavic; podle fotografií se však zdá, že tato ochrana není nic jiného než přivařené kusy drátěného plotu!

 

Ale asi největší pozornost si zasluhuje kategorie „něco nového“. Vedle různých improvizací a muzeálních kuriozit už jsme totiž mohli zaznamenat také techniku, která by asi přitáhla zájem i na prestižních zbrojních výstavách. Pravděpodobný původ této techniky je další nápovědou, jak významně se Moskva angažuje ve prospěch separatistických sil na východě Ukrajiny a jak provedla operaci s cílem připojit Krymský poloostrov.

 

Snad nikdo již nepochybuje, že „zelení mužíčci“ (tj. neoznačení ozbrojenci na Krymu) nebyli žádnou místní domobranou, nýbrž elitními jednotkami ruských ozbrojených sil, popř. tajných služeb. Dokládala to i jejich špičková výzbroj a výstroj, ve které figurovaly mj. speciální tiché odstřelovačské pušky VSS Vintorez, nové druhy zaměřovačů, kompaktní šifrované vysílačky, moderní neprůstřelné vesty apod. Takové vybavení nelze koupit v kdejakém army-shopu, není to dokonce ani standardní výbava řadových ruských vojáků.

 

Podrobnější analýza techniky „zelených mužíčků“ vedla k závěru, že Rusové využili „operaci Krym“ pro otestování některých prvků svého programu jménem Ratnik („Válečník“). Ten má vést k vytvoření ruského „vojáka budoucnosti“, tj. soupravy zbraní, elektroniky a ochranných pomůcek pro pěšáka na bojišti 21. století. Seznam komponentů se nápadně shoduje s tím, čím se chlubily ony neoznačené vojenské jednotky na Krymu.

 

Také na východě Ukrajiny dnes můžeme vidět techniku, jež nepřímo dokazuje angažmá Rusů ve prospěch separatistů. V květnu našla ukrajinská armáda přenosné protiletadlové střely typu PZR Grom-2, resp. jakousi zvláštní kombinaci této polské zbraně a spoušťového mechanismu ruské rakety Igla. Je známo, že Polsko dodalo rakety Grom do Gruzie, kde jich pak roku 2008 jistý počet ukořistili Rusové. Spojení Grom-Igla naznačuje, že si tato kořist zřejmě našla cestu k proruským separatistům. Něco půjčeného?

 

Snad ještě větší znepokojení pak vzbudily zprávy, že ukrajinský dopravní letoun An-26, který povstalci sestřelili 6. června, padl za oběť nové ruské přenosné střele 9K333 Verba. Tato stále velmi málo známá zbraň je zatím (oficiálně) jenom ve výzbroji elitních ruských výsadkářů. Je nutno dodat, že zprávu vydalo kyjevské ministerstvo obrany, takže ji rozhodně nelze pokládat za nepochybnou. V případě potvrzení pravdivosti by ale bylo ještě jasnější, že Rusko využívá ukrajinský konflikt také jako svou „zkušební střelnici“.

 

To by v politice (super)velmocí koneckonců nebylo ničím novým (Američané ve Vietnamu či Iráku také zkoušeli novou vojenskou techniku), přestože úporné popírání jakékoli ruské účasti v konfliktu vypadá z tohoto pohledu stále absurdněji. Budou-li boje na východě Ukrajiny ještě pokračovat, můžeme očekávat, že se (vedle improvizací) objeví také další nové typy techniky, které naznačí i něco o vyzbrojování ruské armády.

 

Lukáš Visingr

 

Publikace: Echo24.cz, 26. června 2014

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

24.října 1812 dochází k Bitvě u Malojaroslavce. Jedné z bitev Napoleonských válek. Výsledkem je patová situace, Rusové ustupují, ale Napoleon vzdává pronásledování Kutuzova.

24.října 1648 – Vestfálský mír ukončil třicetiletou válku. Španělsko a papežská kurie přišly o svůj význam, velmocemi se stává Francie a Švédsko. Vznikly dva nové státy – Švýcarsko a Nizozemí. Čechy ztratily území Horní i Dolní Lužice a zaznamenaly prudký pokles obyvatelstva.V Německu bylo zrovnoprávněno protestantské náboženství s katolickým, do Čech však reformy nepronikly a dále pokračovala protireformace.

24.října 1926 byl spuštěn na vodu italský těžký křižník Trieste.

Translate