Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 11

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Bombardéry B-52 dostanou nové motory: Rolls Royce Will Provide Long-Awaited New Jet Engines For The B-52 Bomber Fleet T...
Stojí za přečtení: Jan Urban: Jak vyštvat ze země politické konkurenty. Edvard Beneš se mstil na příbuzných Neodděliteln...
Troubridge - Komentář v Bahna 2021
Snad nás tam příští rok už pustí.
Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 3. 6. 2015 20:39 Napsal Lukáš Visingr
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Brno neobcházela smrt, ale naděje českých zbrojařů

Od 19. do 21. května 2015 (jak se ostatně v květnu lichého roku stalo tradicí) se na brněnském výstavišti konala mezinárodní výstava vojenské a bezpečnostní techniky IDET. Kdysi vznikla zejména za účelem prezentace domácího průmyslu, avšak postupně si získala světovou prestiž a navštěvují ji velké zahraniční zbrojovky. Přesto však měl letošní, již třináctý ročník veletrhu zřetelně „český“ punc. Hraje se totiž o veliké zakázky na modernizaci Armády ČR a tuzemské společnosti samozřejmě nechtějí přijít zkrátka.

Hned na úvod se však dá říci, že nějaké „obejití“ českého průmyslu nehrozí. Bez ohledu na to, kdo zakázky získá, bude výsledek pro domácí výrobce příznivý. Kandidáti na vítěze jsou totiž buď přímo české firmy, nebo značky sice zahraniční, ale současně počítající s tím, že navážou partnerství s tuzemskými firmami. A nemusí jít jen o licenční výrobu či montáž, jelikož český průmysl nabízí světu i své technologické know-how.

Příkladem je tendr na radiolokátory protivzdušné obrany MADR, které vlastně potřebují země celé Visegrádské čtyřky. Jedním z uchazečů je britský typ BAE Systems Commander SL, jenž má být vyráběn ve spolupráci se slovenskými i českými firmami. Proti němu se patrně postaví komplex od konsorcia, v němž působí izraelská firma ELTA a zkušení domácí výrobci radarů, jako jsou pardubické společnosti Retia a ELDIS.

V dalším velkém výběrovém řízení hodlá Armáda ČR poptávat 42 těžkých obrněných vozů na osvědčeném podvozku Tatra. Jednou z možností je vozidlo VEGA od přeloučské firmy SVOS a druhého kandidáta představuje TITUS, vyvinutý francouzskou zbrojovkou Nexter. A už sám fakt, že si největší francouzský výrobce vojenských vozidel zvolil coby základ nového vozidla (které má nepochybně daleko větší ambice než „jen“ uspět v Česku) právě tento podvozek, asi něco vypovídá o světové prestiži kopřivnické automobilky.

Podvozky Tatra mají figurovat také v dalším důležitém projektu, kterým je výhledová náhrada samohybných houfnic vz. 77 alias DANA. Nejspíše půjde o lehčí typ, který bude možné snáze dopravit vzduchem. Ve světové premiéře se v Brně objevila slovenská houfnice této kategorie Eva, kdežto firmy BAE Systems a Nexter předvedly modely svých zbraní Archer a CAESAR. Ty sice nyní mají podvozky jiných výrobců (Volvo, resp. Renault), avšak obě západoevropské zbrojovky již daly najevo ochotu použít šasi Tatra.

Konečně čtvrtý chystaný tendr se bude týkat pásových bojových vozidel pěchoty, resp. tématu nahrazení zastaralých sovětských obrněnců řady BMP. Dosud nebylo rozhodnuto, zda se bude modernizovat stávající technika, nebo zda se pořídí nový typ. V prvním případě se tady nabízí modernizační projekt Šakal, který zastřešuje expandující český zbrojní gigant Excalibur Army a v němž spolupracuje několik českých a slovenských firem.

Excalibur Army se ovšem bude hlásit o úspěch i tehdy, pokud dostane přednost nákup nového „pásovce“. Díky partnerství s nadnárodní zbrojovkou General Dynamics Land Systems (jež je též výrobcem transportérů Pandur II) totiž nabídne úspěšné obrněné vozidlo ASCOD, které se v Brně prezentovalo, a to v doprovodu sličných slečen v maskáčích. Nedaleko ale „číhal“ jeho pravděpodobný hlavní konkurent, obrněnec CV90, který původně vznikl ve Švédsku, ale dnes patří do portfolia již zmíněné firmy BAE Systems.

V každém případě je evidentní, že Česká republika není na světovém trhu zdaleka jen pouhým příjemcem a že si naše velké firmy získaly respekt i jako producenti a partneři. Potěšující také je vzestup dalších, přestože zatím menších výrobců. Namátkou lze zmínit společnost ProArms Armory, jež produkuje „klony“ útočné pušky M16, nebo značku ESC Aerospace, která působí mj. v oboru létajících cvičných terčů a kosmických systémů.

Pozitivní trendy dokazuje také skutečnost, že vývoj obranných technologií již neběží pouze ve zbrojních firmách a vojenských ústavech, ale také na špičkových univerzitách. Jistě nejlepším dokladem byly prezentace jezdících a kráčejících robotů, jež byly k vidění na stáncích dvojice českých technických univerzit. Pražské ČVUT i brněnské VUT tak nesporně tvoří významnou součást vědecko-výzkumné základny našeho zbrojařství.

Kromě rostoucího významu českého zbrojního průmyslu lze za potěšující skutečnost pokládat i klesající význam protestů proti veletrhu IDET, potažmo proti zbrojnímu obchodu. Jestliže se při některých minulých ročnících konaly u výstaviště rozsáhlé a hlučné (a v důsledku i značně ostudné) demonstrace, pak letošní protesty byly skutečně pouze marginální. Výkřiků několika zoufale působících jednotlivců s patetickými transparenty (mj. „Brno obchází smrt“) si zřejmě většina návštěvníků výstavy vůbec nevšimla.

Letošní ročník veletrhu IDET se mohl (z hlediska plochy) jevit jako „malý“, avšak pro českou armádu i domácí výrobce určitě patřil mezi ty nejvýznamnější. Naše vojáky nyní čeká několik důležitých rozhodnutí ohledně techniky, na jejíchž dodávkách se mají významně podílet české firmy. Projekty Armády ČR a zájem světových zbrojovek o navazování spolupráce s místními dodavateli určitě představují vysoce pozitivní poselství pro obranný průmysl České republiky, který tak může do budoucnosti hledět s velkým optimismem.

Lukáš Visingr

Publikace: Echo24.cz, 31. května 2015

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

7.prosince 1383 – zemřel Václav Lucemburský, nevlastní mladší bratr Karla IV., vévoda lucemburský

7.prosince 1941 zaútočili -japonci na Pearl Harbor

7.prosince 1741 – Bavorský kurfiřt Karel Albrecht, který neuznával pragmatickou sankci a sám si činil nároky na habsburské dědictví, se prohlásil v Praze českým králem.

Translate