Kdo je online

Přihlášení uživatelé 1
Hosté 49

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Konvoj s vojenskou polní nemocnicí vyjel do Prahy. V neděli přibylo přes pět tisíc nakažených https://ct24.ceskateleviz...
Ganelon - Odpověděl na komentář # 415 v Letov Š-50
U spousty letadel, tančíků apod pak člověk čte, že je za komunistů poslali do hutí :-(
Američané také některé rakety později využili pro vynášení družic.
Co jsem koukal, tak v říjnovém vydání časopisu 2. světová podrobili Panther dost velké kritice. Ale přitom řešili hlavně...
Wildblood - Komentář v T-44
Mnohem většího rozšíření se dočkal později T-54/55, který už byl vyzbrojený kanonem ráže 100 mm. Jinak se uvádí, že si T...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 23. 7. 2012 9:40 Napsal Duke
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Bitva o Sýrii ovlivňuje celý region

Jestliže al-Assad padne, území přijde o diktátora a Írán o klíčového spojence.

rakev Hišama Bechťara

Vojáci nesou rakev generála Hišama Bechťara, šéfa syrské Národní bezpečnosti, který zemřel v pátek na zranění, která utrpěl při sebevražedném útoku namířeném proti sídlu Národní bezpečnosti v centrálním Damašku 18. června.

Vypadá to, že se blíží konec. Stejně jako filmový divák pozná, že se odvíjí poslední cívka filmu, tak jsme si i my zvykli na to, jak probíhají revoluce v arabském světě a nyní vnímáme známky, že se situace v Sýrii blíží k rozuzlení.

Klíčový okamžik přišel tento týden, kdy při dosud záhadném bombovém útoku zahynuli čtyři členové al-Assadovy vládnoucí kliky. To dalo vzniknout dvěma novinovým titulkům, jejichž obdobu jsme četli i během posledních dnů starých pořádků v Tunisku, Egyptě a v Libyi: Prezidentova žena odchází do zahraničí (v tomto případě do Ruska) a prezident samotný se skrývá neznámo kde. Al-Assad se sice nakonec našel, ale nyní, kdy se má objevit na televizní obrazovce, aby prokázal, že je stále na živu, se opět zdá, že se blíží konec.

Samozřejmě i v tomto příběhu může dojít ke zvratu. Pesimističtí odpůrci Bašára al-Assada připomínají klíčový okamžik operace Pouštní bouře v roce 1991: Dny Saddáma Hussaina tehdy měly být sečteny, ale nakonec se sčítaly ještě dalších 12 let. Damašský režim má stále mohutný arzenál zbraní a dva silné spojence - Rusko a Írán. Situace v Sýrii by tedy snadno mohla přerůst v sektářskou občanskou válku, trvající měsíce, či (jako v případě Libanonu v 70. letech) dokonce roky.

Ale předpokládejme, že se al-Assadova pevnost hroutí. Její pád nejenže zcela zřejmě transformuje Sýrii, která dlouhá desetiletí žila doslova pod podrážkami al-Assadova klanu, ale bude mít také zásadní dopad na širší region. Sýrie, která sousedí s Jordánskem, Irákem, Libanonem, Tureckem a Izraelem, si svoje vnitřní rozbroje jistě nenechá pro sebe. Jistý bývalý člen Obamovy administrace se nechal slyšet, že se Sýrie nezhroutí do sebe, ale naopak exploduje směrem ven. Zjednodušeně řečeno - bitva o Sýrii je bitvou o celý Střední Východ.

Al-Assadovo sesazení by mohlo vyvolat odvetu v podobě krvavé řeže většinových sunitských muslimů proti al-Assadově komunitě alawitů a jejich křesťanským spojencům. Budou prahnout po mstě, nejen za ty tisíce padlých v tomto povstání, ale za celou historii plnou násilí, včetně masakru až 20 tisíc lidí ve městě Hama roku 1982, kdy došlo ke vzpouře proti al-Assadovi naposledy.

Pokud propukne takováto vlna náboženských násilností, nedá se očekávat, že zůstane jen na syrském území. A pokud ano, zcela jistě se přelijí přes hranice početné zástupy Syřanů a rozšíří tak stávající komunitu syrských uprchlíků, čítající již zhruba 125 tisíc lidí. A tohle vše za předpokladu, že se Sýrie nestane dějištěm zástupné války mezi Saúdskou Arábií, která podporuje rebely, a Íránem, podporujícím al-Assadovy jednotky.

Západ také nezůstane dlouho stranou, i když se těžiště hovoru během posledních 48 hodin přesunulo od přímé intervence směrem k mírové pořádkové misi, vyslané do Sýrie po al-Assadově pádu.

Někdejší úředník CIA Bruce Reidel, který roku 2010 v roli poradce prezidenta Obamy formuloval revizi politiky Spojených států vůči Afghánistánu a Pákistánu, navrhuje vyslat pouze takovouto mírovou misi, jejímž prvotním posláním bude paradoxně ochrana Alawitů a jejich spojenců před rozvášněným davem. Spojené Státy i Izrael také úzkostlivě sledují syrské zásoby chemických a biologických zbraní, které jsou nyní údajně na cestě ven ze skladů. To by mohlo nasvědčovat, že se al-Assad nehodlá nechat porazit jako zbabělec.

Syrský převrat tedy není pouhou vnitřní záležitostí Sýrie. Okamžitý dopad pocítí především Írán, který tak přijde o svého hlavního spojence v arabském světě, ale také o vstupní bránu do Libanonu, skrz kterou v minulosti dodal až 40 tisíc raket do rukou Hizballáhu. Bez Sýrie tedy tato strategická spojnice Íránu s arabským světem zanikne, dopady ale budou mnohem hlubší.

Írán také přijde o svoji prohlašovanou pozici vůdce "osy odporu", která inspirovala Sýrii, Hizballáh a Hamás k pevnému odporu vůči USA a Izraeli. Analytik Daniel Levy, který se zabývá situací na Středním Východě, podotýká, že to už se ostatně děje. Hamás se začíná přiklánět k syrským povstalcům, a ve světle Arabského jara se hroutí někdejší íránská rétorika, že jsou arabské země vedeny jen autokratickými loutkami Spojených Států. Před pouhými šesti lety, během války Izraele a Libanonu, se Íránští vůdci a vůdci Hizballáhu stávali hrdiny ulice v Sunnitských arabských oblastech, přestože sami byli Šíité. Levy říká, že to by se v dnešním náboženském klimatu už stát nemohlo.

Zdroj: http://gulfnews.com/news/region/syria/battle-for-syria-affects-entire-region-1.1051764

Přidat komentář

Lidé v této konverzaci

Vyhledávání

Dnešní den v historii

26.října 1972 zemřel letecký konstruktér Igor Ivanovič Sikorskij

26.října 1765 se narodil český klasicistní skladatel Jan Jakub Ryba, autor České mše vánoční

26.října 1800 se narodil německý polní maršál Helmuth Karl Bernhard von Moltke.