Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 13

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Bombardéry B-52 dostanou nové motory: Rolls Royce Will Provide Long-Awaited New Jet Engines For The B-52 Bomber Fleet T...
Stojí za přečtení: Jan Urban: Jak vyštvat ze země politické konkurenty. Edvard Beneš se mstil na příbuzných Neodděliteln...
Troubridge - Komentář v Bahna 2021
Snad nás tam příští rok už pustí.
Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 25. 6. 2012 21:17 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Střípky z historie

Vietnam, Egypt a Afghánistán

Američané zpátky ve Vietnamu, Egypt vs Izrael a skutečná tálibánská ofenzíva - proti civilistům

Američané se vracejí do jihovýchodní Asie. Thajská základna ze které v době války ve Vietnamu startovaly B-52 bude změněna na hlavní záchrannou základnu v oblasti pro případ živelných katastrof, jako jsou například tsunami. Na Filipínách bude opět otevřená americká základna, ze které Američané odešli po skončení studené války a která byla jejich největší základnou v této oblasti a hlavním logistickým bodem pro válku ve Vietnamu. Ale naprosto nejneuvěřetilnější je zpráva, že s velkou pravděpodobností se Američané vrátí do Vietnamu. Líbí se jim základna Cam Ranh. Je to hluboký přístav, kde mohou kotvit i ty největší válečné lodě.

Pokud se podíváme na Vietnamskou válku, jako na jednu z bitev Studené války, byla to bitva právě o Cam Ranh. Protože jakmile Američané z Vietnamu odešli, nastěhovali se sem Sověti. Sověti odtud odešli poté, co Studenou válku prohráli.

Americké válečné lodě již Cam Ranh pravidelně navštěvují a provádějí tam údržbu a doplňování zásob. Vietnam projevil přání, aby byla jejich přítomnost tam "více instituciolizovaná". Je celkem možné, že se tedy dočkáme Americké základny ve Vietnamu a Americko-vietnamského spojenectví zaměřeného na obranu Vietnamu před hrozbou Číny. A když popustíme uzdu temné fantazii můžeme si klidně představit další Vietnamskou válku, ve které bojují Američané po boku Vietnamců proti Číňanům. Ale i bez takovéhoto ponurého scénáře se z nešťastné Vietnamské války stane pouze epizoda v porovnání s tisíciletým nepřátelstvím Číny a Vietnamu.

Tak nám zvolili islamistického prezidenta v Egyptě. Evropští hlupáci se mohou radovat nad tím jak ta demokracie v Egyptě pěkně kvete. Izrael to vidí jinak. Izraelci vidí možnost války s Egyptem jako velmi pravděpodobnou. Izraelská armáda navrhuje své zvětšení o jednu celou divizi a chce postavit další letky bojových letadel a zvětšit válečné loďstvo. Izraelci si sice myslí, že hrozba války s Egyptem není akutní, ale mohla by vypuknout do deseti let. Navíc se ptají, co se stane, když opět vypuknou boje v Gaze? Co udělá Muslimské bratrstvo, jehož je Hamás odnoží. A co udělá Egypt, když bude Izrael nucen bombardovat Irán? To by pak věci trvaly rychleji než 10 let.

Tálibán skutečně zahájil ofenzívu v Afghánistánu. Akorát ne proti NATO nebo afghánským silám, ale proti civilistům. Zabíjení civilistů se stává tálibánskou taktikou posledních dnů. O podrobnostech dalších tálibánských útoků proti civilistům se dozvíte v dalším díle mého "seriálu" "informace z Afghánistánu". Každopádně útok Tálibánu vyvolal v Kábulu velké rozhořčení. Afghánské humanitární a sociální organizace tento útok odsoudily. Označily ho za "nelidský, odporující mezinárodním konvencím a ukazující slabost Tálibánu v boji proti afghánským bezpečnostním silám" Afghánské organizace ochránců lidských práv útok označily jako útok proti lidskosti. "Jedná se o nejhorší útok proti civilistům a zločin proti lidskosti" říkají doslova.

Když v roce 2006 zahájila v Iráku Al Kajda nesmyslné vraždění civilistů, kdy vyhazovala do povětří dokonce i mešity, doufala, že toto zabíjení blamuje Američany a donutí je z takového pekla uprchnout. Výsledkem však bylo, že se Iráčané obrátili proti ní. Kmeny v Ramádí nabídly spolupráci Američanům. Na základě toho začaly po celé zemi vznikat protiteroristické milice, které v bizarních uniformách jenž je odlišovaly od teroristů, jako byly teplákovky Adidas nebo silničářské vesty připomínající Bestie Boys v klipu Intergalactic, měly lví podíl na porážce Al Kajdy v Iráku. Rozpoutání krvavého masakru v Iráku označil i samotný Usáma za příčinu své porážky v zemi.

Tálibán, poučen s tohoto nezdaru, vyhlásil před léty novou oficiální taktiku, ve které vyzýval své polní velitele, aby se snažili zamezit ztrátám na civilistech. To, že to Tálibánci nedodržovali, je věc jiná.

Nyní Tálibán tuto taktiku definitivně opustil. Útočí na civilisty zcela bez rozmyslu a hromadně. O jednom z důvodů píše server Long war journal. Tálibánci se opět přiklánějí k více extrémní formě islamismu. Umírnění velitelé jsou likvidováni, jak se stalo nedávno v Pákistánu a jak ještě uvidíte se děje v Afghánistánu. Tálibánci tak opouštějí pozici boje o moc a dostávají se na iracionální pozice boje za čistou víru. Původní afghánští Tálibánci se tak dostávají do vleku teroristických organizací jako je síť Hakkání, Islámské hnutí Uzbekistánu, Laškar Táriba a Al Kajda.

Proč?

Je to z několika důvodů. Jednak ti umírněnější Tálibánci přešli na stranu vlády. Další umírnění byli zabiti těmi radikálními a rozpory uvnitř Tálibánu dál rostou. To jsou pozitivní výsledky vyjednávání s Tálibánem. Tálibán je teď krutější, ale je menší. To že se Tálibán vydal na mystickou cestu boje za čistou víru a opouští snahu získat politickou moc ukazuje, že je v zoufalé situaci. A proč se není schopen poučit z Iráku a obrací se k útokům, které proti němu popuzují civilní obyvatelstvo? Jednoduše proto, že jinou možnost nemá. Není schopen porazit NATO ani vládu a tak zabíjí civilisty.

Tálibánská ofenzíva proti civilistům je tedy indikátorem tálibánské prohry.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

16.října 1310 – Vznik městské radní knihy v Starém Městě v Praze (úřední kniha pražské samosprávy)

16.října 1813 začala bitva u Lipska někdy označovaná jako Bitva národů.

16.října 1306 – sňatek Rudolfa Habsburského s Eliškou Rejčkou, vdovou po českém králi Václavu II. Rudolf Habsburský se tak ve zmatené situaci po zavraždění posledního Přemyslovce dostal na český trůn. Českým králem byl od roku 1306 do roku 1307, kdy zemřel na úplavici.

Translate