Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 24

Spřátelené weby

Poslední komentáře

28. prosince 2020 oslaví L-159 20 let služby ve Vzdušných silách AČR.
Bedrník - Komentář v Renault FT
Na internetu jsem narazil na fotku, kde je George S.Patton, Jr s tankem Renault FT a informací, že se stal prvním americ...
To potopení monitoru je pěkný úlovek. By mě zajímalo kolik lodí zhruba škodovácká děla potopila.Přecejen jich řada dříve...
Tak boj v Náhorním Karabachu skončil, ale obávám se, že to je jen čekání na konečnou popravu Arménie. I přes vyslání rus...
Michal Kroužek - Odpověděl na komentář # 4678 v Letov Š-50
Děkuji za upozornění. Snažím se zveřejňovat články až po jazykové korektuře. Člověk po sobě překlepy apod přehlédne. Ale...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 30. 9. 2013 21:14 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Politika

Obrana a předčasné volby

Která strana má nejlepší obrannou politiku? Možná pro někoho překvapivé vyhodnocení.

Vycházím z informací IDNES o obranné politice stran. Článek je spíše o obranné politice, o zahraniční politice se tam moc nepíše. Snad bude prezentována ještě podrobněji. Médii nebo stranami.

Jsem možná jediný člověk v republice, který se bude rozhodovat mezi stranami podle obranné a zahraniční politiky. No koneckonců proč ne, že?

Pokud se tedy podíváme na obranné politiky stran, můžeme postupovat vylučovací metodou. Jako první můžeme vyloučit KSČM. Stačí jen morální nepřijatelnost této strany a není se dál o čem bavit.

Pokud se jedná o ostatní strany, zajímá mě zejména to, co se týče budoucnosti armády. Budoucnosti její struktury a způsobu nasazení, prostě jak vidí naši budoucí vojenskou strategii. Protože se opět rýsuje změna nebo vývoj způsobu nasazení armád, jak jsem již o tom psal. A pokud máme dávat peníze za armádu, není důvod proč ji nemít podle posledních nebo spíš budoucích trendů. Proč nebýt na špici. Není to otázka velikosti země nebo peněz, ale dobrých nápadů. I malá země může mít vojenskou strategii. A současné trendy umožňuji i malé armádě vyniknout.

Proto neřeším ani vnitřní provozní záležitosti armády, jak je řeší KDU-ČSL nebo financování armády, ale jen ten způsob jejího vývoje.

Jak jsem již nedávno uvedl, světová situace a situace Západu je taková, že je velmi pravděpodobné, že klasické armády s tanky a děly budou stále méně nasazovány a stále více budou nasazovány různé speciální jednotky a tajné služby. Myslím, že takovou doktrínu ještě nikdo ani nedefinoval, ale rýsuje se.

S tohoto hlediska se v programech ČSSD a ODS nic nového nedovíme. Zemanovci požadují účinnější boj proti terorizmu, ale neříkají nic konkrétního.

Nedávno jsem  psal o tom, že se může stát, že se na Západě vyvinou dvě armády - jedna klasická, která bude nacvičovat obranu států a území NATO, čili cvičit na málo pravděpodobný úkol a druhá speciální a elitní, která bude provádět skryté zásahy. Psal jsem o tom, že nevím, co s tou klasickou armádou a že může být zbytečným plýtváním peněz.

Dobrý nápad by mohlo být to, že by ta klasická armáda byla prostě záložní. Složena z tzv. víkendových bojovníků, dobrovolných záloh. Nebo poloprofesionální záloh. Nebyla by stálá. A taková armáda by se mohla na klasickou válku připravovat. Protože pokud by došlo k nepravděpodobnému zvýšení vnějšího přímého ohrožení naší země, bylo by vždy dost času armádu uvést do pohotovosti - mobilizovat ji. A stále profesionální jednotky  by zůstaly jen ty elitní- skupina speciálních sil, parašutisté, rozvědka, chemici, lékaři....

Této představě se nejvíce blíží dvě strany - TOP 09, která navrhuje rozšíření armádních záloh- čili jednu část trendu. A ANO- to zase kladou důraz na ony speciální jednotky. Z tohoto hlediska by tedy byla ideální koalice těchto dvou stran.

Podle mě je dost překvapivá pozice ANO, protože jsem poslední dobou četl, že to je spolek populistů bez programu. Jak ukazuji na obranné politice, nemusí to být pravda. Hovořím o oblasti, o které jsem schopen beze studu diskutovat. O ekonomice, boji s korupcí nebo sociální politice, ne. Jsem smířen s tím, že můj pohled je okrajový, ale uvítal bych, kdyby strany více prezentovaly i svou zahraniční politiku.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

1.prosince 1898 zemřel český malíř a grafik Luděk Marold, autor obrazu bitva u Lipan

Translate