ZPRÁVY

Zveřejněno: 14. 8. 2013 19:54 Napsal Andrea Kostlánová
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Politika

Gibraltar, válka mezi Londýnem a Madridem

Výročních 300 let, které uplynulo od podepsání utrechtské smlouvy v Nizozemí ( 1713), kterou Španělsko postoupilo gibraltarskou skálu Londýnu, oba státy „ oslavily“ válečnickým lomozem . Madrid podstatně zesílil pohraniční kontroly na Skále, takže britská vozidla, jedoucí na Gibraltar, čekají až v šestihodinové koloně, jako odvetné opatření, když Británie neodvolala dlouho ohlášené námořní manévry kolem Gibraltaru.

Fabian Picardo, od 12/011  „guvernér“  Gibraltaru,  pro list Daily Telegraph z 9.8.013 uvedl, že námořní manévry britské floty kolem Skály dokazují, jak je Gibraltar se svými pobřežními vodami pro Británii stále maximálně strategicky důležitý.

Madrid byl také rozezlen, když bylo z britské strany do moře koncem července 2013 vhozeno 70 betonových kvádrů ( oficiálně pro vytvoření umělého útesu pro regeneraci mořské fauny, španělští rybáři tvrdí, že akce byla namířena proti nim, aby zde nemohli vhazovat své sítě ) .

Španělský premiér Mariano Rajoy prohlásil, že „ britské akce kolem Gibraltaru jsou pro Španělsko naprosto nepřijatelné“ …

Napětí dosáhlo vrcholu 8.8.013, když  premiér David Cameron svému španělskému protějšku telefonicky sdělil  „ své“ obavy ze „ španělského“ počínání, a pohrozil, že zesílené byrokratické pohraniční kontroly bude Británie řešit před Evropským soudním dvorem  …

Španělský premiér na oplátku Cameronovi pohrozil zavedením mýtného ve výši 50 eur u vjezdu a výjezdu na Skálu, a prohlásil, že otázku pobřežních vod a šíje Madrid předloží k posouzení VS OSN, RB OSN a Mezinárodnímu soudnímu dvoru v Haagu, přičemž v OSN bude vystupovat společně s Argentinou (tj. s celou Jižní Amerikou) , jejíž požadavky na Malvíny jsou obdobné  …

Když ministr zahraničních věcí Manuel Garcia –Margallo byl oficiálně uveden do své funkce, zahřímal :“ Gibraltar je španělský!“ s tím, že by britská základna na Skále mohla být zachována, oficiálním postojem Londýna je " Gibraltaru se NIKDY nevzdáme!"

Londýnský starosta Boris Johnson navíc v listu Daily Telegraph prohlásil, že " vyhrožování současné španělské vlády připomíná hrozby, kterými Británii pravidelně častoval gen. Franko " ...

Utrechtské smlouvy měly i tajné dodatky, faktem je, že podle doslovného znění smlouvy Španělsko postoupilo " město, hrad, přístav a přiléhající opevnění , a to bez jakékoliv teritoriální jurisdikce, a bez jakéhokoliv pozemního přístupu z okolní pevniny", proto španělské tvrzení, že teritoriální vody a pevninská šíje, která spojuje Skálu s poloostrovem, na které je letiště, pod utrechtskou smlouvu nespadají, není od věci ...

Převzato se svolením autorky z jejího blogu na adrese http://kostlanova.blog.idnes.cz ,kde naleznete její další články. Na Vojsku se nachází část zabývající se s ním související tématikou.

Vyhledávání

Dnešní den v historii

19.dubna 1945 vypálily německé jednotky českou osadu Ploština na Moravě.

19.dubna 1848 – Vznik Konstitučního spolku. Spolek, který tvořili stoupenci myšlenky sjednoceného Německa, měl být protikladem Národního výboru, který byl proti této myšlence.

19.dubna 1713 – Pragmatická sankce. Karel VI. Habsburský v ní určil nástupnictví po ženské linii v případě, že vymře linie mužská. Přijala ji sice většina států, stejně však došlo k válce o Rakouské dědictví.

Poslední komentáře

přidal komentář v Václav III.
byl zavražděn ve čtvrtek 4. srpna 1306
přidal komentář v AGS-17 Plamja
U této zbraně jsem sloužil,jako střelec čtyřikrát za 5 a jednou za 4,ohodnocen při střelbách ostrými.Jo jo kde jsou ty č...
odpověděl na komentář #4692 v OT-65 FÚG 4x4
mozna si na mne pamatuješ
odpověděl na komentář #4692 v OT-65 FÚG 4x4
v roce 1973 jsem take byl na kurzu OT65 v Jihlave kasarna 25 unora pak zbytek vojny v caslavi
odpověděl na komentář #4803 v O ukrajinské povaze a mentalitě
Pán se nejspíše přepsal. Měl na mysli pro "ně"