Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 13

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Duke - Odpověděl na komentář # 4706 v Shrnutí za únor 2021
Je pravda, že z WW1 toho tu tolik nemáme.
Chystá se desková hra s legionáři na Sibiři. Legie: Sibiřská cesta https://forum.vojsko.net/viewtopic.php?f=64&t=400...
Co také oprášit 1. světovou válku?
Docela zajímavý článek, sic řeší dlouho zmiňovaná úskalí F-35 The US Air Force Quietly Admits the F-35 Is a Failure The...
Článek jsem upravil.

ZPRÁVY

Zveřejněno: 3. 6. 2014 11:00 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Politika

Lucemburkové vs Winsdorové

Bývalý lucemburský premiér Juncker je nejlepší kandidát na předsedu parlamentu EU. A Británie se chová skandálně kverulantsky. Její antievropská politika jí neposiluje, ale oslabuje.

Rozhodl jsem se psát více o politice EU. Chtěl bych tak trochu přispět jedním zrnkem do mlýna informací o EU, protože jak ukázaly poslední volby do evropského parlamentu, lidé o Unii nemají ani to nejmenší tušení, i když si každý myslí, že je na EU expert, že ví, co dělá "Brusel" a je odborníkem hlavně na předpisy EU o banánech a okurkách a pomazánkovém máslu.

Takže konec nesmyslů a pojďme se podívat  na aktuální dění v Unii seriozně. Po volbách se jedná o tom, kdo bude předseda evropského parlamentu. Možná jste si v té záplavě informací o euroskepticích a nízké neúčasti nevšimli, kdo ty volby v EU vlastně vyhrál. Je to Evropská lidová strana, jejíž součástí jsou naše TOP 09 a KDU-ČSL. Předsedou této strany je bývalý lucemburský premiér Jean-Claude Juncker.

Jde mi právě o to, že Juncker je zástupcem této strany. Poslouchal sem debatu kandidátů různých těchto evropských frakcí natenko post a myslím, že se dají rozdělit na tři skupiny.

První skupina jsou prostě euroskeptici. Všichni víme co to je, většinou krajní levičáci nebo krajní pravičáci, kteří by si přáli likvidaci EU. Druhou skupinou jsou politici, před kterými nás tito euroskeptici varují. Jejími tématy jsou ekologie, antiamerikanismus, socialismus, politická korektnost…prostě všechno to, co Evropu oslabuje a tváří se to strašně Unijně. To jsou politici, kteří se bojí více NSA než Putina.

Jediný, kdo v té debatě upozorňoval na ruské nebezpečí a viděl mezinárodně politickou situaci rozumně, byl právě Juncker. Navíc jsem přesvědčen, že středopravicové strany jsou tou nejrozumnější současnou alternativou pro Evropu. Proto se mi Juncker jako kandidát na předsedu parlamentu EU líbí. Proto nechápu odpor, který u některých zemí vyvolává.

Kdyby záleželo jenom na hlasování europarlamentu, tak by byl zvolen Juncker. Jenže národní státy, jsou jakoby druhá komora EU. Jako Senát nebo Horní sněmovna. A některé země s Junckerem nesouhlasí. Nejdál zašla Británie, která dokonce vyhrožuje odchodem z EU v případě zvolení Junckera. Mně to připadá, že už se pan Cameron definitivně zbláznil. Prostě mu přeskočilo s toho, že v jeho zemi zvítězili euroskeptici.

Když se volí nějaká osobnost, vždycky bude někdo, kdo ho nemusí nebo nechce. Pokud mají být země skutečnou horní komorou měly by prostě akceptovat hlasování většiny, tak jak to v horní komoře chodí. Vyhrožovat odchodem, jen proto, že se nám nelíbí favorit volby je prostě kverulantství. Takhle tu EU fakt nevybudujeme.

Býval jsem velkým anglofilem, ale zdá se mi, že Británie stále více upadá v tom, jak se z mezinárodně angažované velmoci mění v nevýznamnou neutrální izolacionistickou zemičku. Jistě Británie je skvělá země pro turistické výlety a finanční instituce, ale to je Švýcarsko taky. Takže se Británie mění z impéria a Švýcarsko na ostrově. A tahle forma úpadku bude nadále pokračovat. Je možné, že se dočkáme rozpadu Británie na Anglii a Skotsko. 

Z říše nad kterou slunce nezapadlo tak zůstalo shluk ostrovních turistických destinací – Anglie, Skotsko a Irsko. Samozřejmě je to mnohem lepší než pád Říma a stále to ukazuje historický úspěch Britského impéria, že nedošlo k pádu Londýna, ale došlo k takové pomalé mírumilovné erozi.

Ale vraťme se do EU. Jde o to, že z Británie se stává země, která jede na druhou kolej a v EU nadále poroste vliv Německa a Polska. Může se klidně stát, že Francie bude následovat britského příkladu v cestě dolů a čeká nás nová EU. Již ne postavená na ose Paříž - Berlín, jako dosud, ale postavená na ose Berlín -Varšava. To je konstatování, ne varování. Posunutí těžiště EU může EU pomoci. Poláci do ní mohou vlít novou energii. A hlavně mohou zabránit, aby nedošlo k vytvoření osy Berlín - Moskva. A přes Polsko by mohl vrůst vliv ČR v EU. Pokud nebudeme hloupí a budeme umět reagovat.

Pokud bude opravdu nějaká česká zahraniční politika, která bude postupovat dle definovaného národního zájmu. Zatím nic takového neexistuje.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

19.dubna 1945 vypálily německé jednotky českou osadu Ploština na Moravě.

19.dubna 1848 – Vznik Konstitučního spolku. Spolek, který tvořili stoupenci myšlenky sjednoceného Německa, měl být protikladem Národního výboru, který byl proti této myšlence.

19.dubna 1713 – Pragmatická sankce. Karel VI. Habsburský v ní určil nástupnictví po ženské linii v případě, že vymře linie mužská. Přijala ji sice většina států, stejně však došlo k válce o Rakouské dědictví.

Translate