Kdo je online

Přihlášení uživatelé 2
Hosté 24

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Turecké F-100 Super Sabre si zabojovali při invazi na Kypr.
Gray Fox - Komentář v Su-27 Flanker
V úterý 22. září ruská stíhačka Su-35 sestřelila kanonem při cvičení Su-30. Přesná příčina proč k tomu došlo není zatím ...
V Československu po válce také vyvíjeli plamenomety. Inspiraci nalezli z německých vzorů i sovětských a amerických.
Pro jednou uvádí pohled na Švédsko, sic hodně opatrný. https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/svedsko-covid-pandemie-stock...
Michal Kroužek - Odpověděl na komentář # 4657 v Canon de 75 Modèle 1897
Děkuji za pochvalu. Uvažuji nad rozšířením článku o další využití tohoto kanonu např. v pevnostech apod a jeho další mod...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 20. 4. 2014 10:47 Napsal Michal Kroužek
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Úvahy, názory

Ukrajina, Rusko a Vojsko

V reakci na komentáře u článku Ukrajinská revoluce - ukrajinští výsadkáři v Kramatorsku prorazili blokádu separatistů jsem se nakonec rozhodl vyjádřit ve stručnosti k dění na Ukrajině, postupu Ruska v posledních letech a Evropě.

V něm jsme byli obviněni z politické korektnosti, protiruskosti, atd.

To neni otázka politické korektnosti. Autor příspěvků o Ukrajině je Ukrajinec a čerpá z místních zdrojů.

Co se mě týče, tak tu určitě nenajdete podporu komunismu, fašismu, etnických čistek ani dalších zločinů a zločiných iideologií. Takže ani obhajobu ruského postupu. Okupaci části sousední země, vyslání vojenských jednotek na jeho území, útoky na jeho vojenské základny, odvlékání civilistů, konfiskace majetku je v rozporu s právem. Navíc se Rusko po rozpadu Sovětského svazu zavázalo respektovat Ukrajinu v jejích hranicích, což bylo garantováno i dalšími zeměmi. Přesto se jí teď snaží rozbít.

Nynější kroky Ruska jsou jen pokračování expanzionistických kroků jeho vedení, které jednak touží po moci, druhak se tak snaží odvrátit zrak obyvatel od vlastních problémů, které nejsou sto řešit. Už jde o několikátý útok na sousední země od rozpadu Sovětského svazu (Čečensko, Gruzie, Ukrajina) a snaha je rozštěpit budování "samostatných, pseudo států (Jižní Osetie, Abcházie, Podněsterská republika,...).

 

Přijde mi to jako opakování situace před 2.světovou válkou, kdy si také Hitler a Stalin porcovali Evropu dokud to nevyeskalovalo v celosvětový konflikt. Ten definitivně zlomil moc Evropy, která byla už tak nalomená 1.světovou válkou.

Rusko před 2.světovou válkou zabralo území nebo napadlo tyto státy: Finsko, Estonsko, Lotyšsko, Litva, Rumunsko. Později ještě společně s Hitlerem napadlo Polsko.

Oproti dřívějšku jsou zde jen dva rozdíly:
Není zde protipól ve formě nového Hitlera, resp. jiné vojensky a hospodářsky silné země.
V zemích východní Evropy jsou ruské menšiny, protože za Občanské války a Sovětské armády byla řada původních obyvatel vyvražděna nebo vysídlena, popř. zemřela při hladomorech apod.

Proto jsem zastánce rázných kroků, které by zabránily další expanzi Ruska a eskalaci v evropský konflikt, zesílení vojenské síly evropských zemí, jejich hlubší integraci (klidně i ve větší státy, ne na bázi mizerně fungující EU, kde se hraje jen podle některých zemí a zájmů určitých skupin) a nalezení společné dlouhodobé koncepce pro rozvoj Evropy. V současné Evropě politici hrají jen na výsledek nejbližších voleb a nezajímá je budoucnost vlastní země, natož Evropy.

Přidat komentář

Lidé v této konverzaci

  • Návštěvník - Petr Daňko

    Tak za 1) Pořád se žvaní o protiústavnosti toho referenda na Krymu, všichni se předhání v kritice, ať už Ruska, či Západu, ale to vás nikoho opravdu nenapadlo vzít to referendum jako vyjádření postoje obyvatel Krymu? Krym rozhodně není ten případ, že jsou tam Rusové proto, lebo původní obyvatelstvo vymřelo (Krym byl součástí Ruska až do r. 1954, kdy byl nesmyslným soudružským rozhodnutím N. Chruščova darován Ukrajině. To je pro mě větší nesmysl, než referendum, ať už ho vypsal kdokoliv). Trochu mi to připomíná rozvod rodičů, kdy se mluví o právech matky a otce, ale dítě je každému kdesi.

    Za 2) Ač nechápu zvýšenou přítomnost Ruských vojáků na Krymu (oni už tam byli, jenom je jich tam teď víc), myslím, že vzhledem k výše uvedenému se to dá odpustit. Navíc jsem viděl mnoho výpovědí Krymanů, kteří Putinovi děkovali, že na Krymu posílil kontingent (opakuji, na BBC, ne v ruských médiích)

    Za 3) Na vých. Ukrajině došlo k zacyklení, jelikož vláda na protestující poslala (mimo jiné) bojovníky Pravého Sektoru, proti kterým se tam (zase mimo jiné, samozřejmě) protestuje. Čili dokud současná Kyjevská, nikým nezvolená, vláda bude dělat takovéto nesmysly, nevyřeší se nic.

    PS: To jste ještě v době psaní odpovědi nevěděl, ale ta vláda, kterou nikdo nevolil, ani k tomu neměl šanci, dnes požádala o půjčku u MMF. Nebudu tady rozvádět nějakou ekonomickou přednášku, ale myslím, že to je snad ještě horší, než obsazení Ukrajiny Ruskem. Já to tady (a nejen tady) nepíšu, proto, že bych měl Ukrajince za kopáče, kteří mají zůstat kdesi v temnotách východní Evropy, ale právě proto, že mám Ukrajince rád (jako ostatně každý slovanský národ) a peklo zvané Evropská Unie, Evropská Centrální Banka nebo dokonce Euro jim nepřeju. Rusko, je, ať už se vám to líbí nebo ne, tradiční obchodní partner Ukrajiny, a vždy to bude výhodnější, než kde jaká pochybná organizace, přivádějící své členské státy do háje zelenýho.

Vyhledávání

Dnešní den v historii

24.září 1735 zemřel český barokní malíř Petr Jan Brandl

24.září 1893 se narodil francouzský stíhací pilot Jean Casale

24.září 1940 podnikli bombardéry Vichystické Francie nálet na Gibraltar.

24.září 1405 – Na útrapy v zajetí v klášteře zemřel mladší moravský markrabě Prokop. Po jeho smrti se stal jediným pánem Moravy jeho starší bratr Jošt.