Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 15

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Ne že by Sovětský svaz na následném drancování východní a střední Evropy zchudnul. Pak si tam ještě udělal loutkové stát...
Samozřejmě, Sovětský svaz toho dostal jen část zdarma, větší část musel zaplatit! Šlo hlavně o platbu surovinami, které ...
Aviator - Komentář v MI-8/-17 Hip
Maďaři v letos v březnu vyřadili své poslední vrtulníky Mil Mi-8, stalo se tak po 52 letech jejich provozování.

ZPRÁVY

Zveřejněno: 2. 6. 2012 19:28 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Úvahy, názory

Stop vývozu referenda

Češi mají právo na referendum stejné, jako muslimové na demokracii, ale být proti referendu v Česku a pro demokracii v muslimských zemích není nic špatného.

Dnes  bych se chtěl zmínit o tzv. "vývozu demokracie" Rovnou říkám, že jsem přesvědčen, že nic takového neexistuje. Toto sousloví vymysleli odpůrci války v Iráku a převzali ho levicoví i pravicoví kritici podobných intervencí. Vychází ze sousloví o "vývozu revoluce", což se říkalo o SSSR. Samozřejmě je takové srovnání úplná blbost.

Proč?

Protože "vývoz revoluce" nebo "expanze islámu" jsou jen šířením určité ideologie - komunismu, islamismu a podobně. Jenže demokracie není ideologie. Levičáci si ji pletou se současným kapitalismem, ale není to kapitalismus. Pravičáci si ji pletou s křesťanskou kulturou, ale není to křesťanská kultura. Kapitalismus totiž funguje i bez demokracie, na tom se snad všichni shodneme. Čína budiž příkladem. A demokracie funguje i v nekřesťanských zemích - uvedu dva příklady, které nejsou sporné - Japonsko a Izrael. Jsem přesvědčen, že demokracie může fungovat v jakékoliv zemi, v jakékoliv kultuře. Proto jsem přesvědčen, že demokracie nebo spíš svoboda je univerzální, pro všechny. Že všichni lidé mají právo na svobodu a že ji potřebují k životu jako vzduch a vodu. Demokracie totiž nezakazuje ani socialismus (zda funguje nebo ne, je věc jiná), ani víru v Boha, ať je jakýkoliv. Demokracie totiž nevylučuje žádnou ideologii a umožňuje jakékoliv ideologii, aby byla v rámci ní prosazována. Samozřejmě jen do hranice, kdy tato ideologie jde proti demokracii. Proto je demokracie universální a všechny ostatní ideologie ne, protože zakazují nejen demokracii, ale další ideologie. Demokracie jako jediná nezakazuje nic. Proto to není ideologie k vývozu. Je to princip fungování společnosti. Každý ideolog jakéhokoliv ismu slibuje ráj na zemi, pokud bude nastolena jeho vláda. Demokracie nic takového neslibuje. Demokraté říkají: "Demokracie je ten nehorší systém vlády - s výjimkou všech ostatních" Tato okřídlená věta je tu proto, že se ví, kolik má demokracie chyb. Který ostatní ideolog řekne, že jeho ideologie má nějaké chyby? Žádný žádnou nepřizná.

Proto žádný "vývoz demokracie" neexistuje. Je to jen osvobozování lidí.

Proto mi nevadí, že je toto osvobozování prováděno násilím. Samozřejmě, že "osvobozování" násilím způsobuje smrt, zmar a utrpení, jako každé jiné násilí. A toto násilí neomlouvá ani to, že by to měla být "investicí" pro nějakou lepší budoucnost. To je samozřejmě nesmysl. Proto mi nevadí osvobozování jen tam, kde už toto násilí panuje, kde lidé stejně umírají a trpí. To je důležitá podmínka a morálně nepominutelná. Všechny západní intervence od konce studené války byly vždy provedeny v zemích, kde umírali lidé po stovkách nebo tisících. Každá takováto intervence musí být úměrná zlu, proti kterému zasahuje. Pokud by NATO zasáhlo na Kubě nebo ve Venezuele, kde lidé nejsou popravování, demonstroval bych v čele mírových aktivistů a pálil americkou vlajku a odsuzoval bych imperialisty. Ale vím, že se to nikdy nestane.

K napsání tohoto příspěvku mě přinutila včerejší věta Ondřeje Neffa v úvodníku Neviditelného psa, že prosazovat referendum v Česku je jako vyvážet demokracii do Iráku a Afghánsitánu. Názory Ondřeje Neffa mají hlavu a patu, ale ne vždy s nimi mohu souhlasit. Jako v tomto případě. Jak sem výše napsal už samotný výraz "vývoz demokracie" je nesmysl. Ale myšlenka Ondřeje Neffa má něco do sebe. Švýcaři sou jistě přesvědčení, že referendum je tou nejvyšší formou demokracie. A mnoho lidí nejen u nás si myslí to samé. Na druhé straně odpůrci referenda zase právem říkají, že referendum má ve Švýcarsku tradici, kdežto u nás ne a vedlo by ke katastrofě. A to je podobný argument, jako ten, který říká, že demokracie se v islámských zemích nemůže ujmout, protože tam nemá tradici. Tyto argumenty jsou založeny na stejném principu. Je snad západ nějaké zdivočelé Švýcarsko, které by útočilo na okolní země, protože nemají referendum a Švýcaři by vyhlašovali, že je osvobozují? Ano je to o násilí a morálce, jak jsem psal o odstavec výš, ale kdyby nás to nezajímalo, ten princip toho prosazování toho lepšího vůči horšímu tu je stále. Když Češi nemohou mít referendum, protože s ním neumí zacházet, proč by měli mít muslimové demokracii, když s ní taky neumí zacházet? V čem je rozdíl?

Rozdíl je v lidských právech a tomu čemu se říká morálka. Když zakážete Čechům referendum, jejich lidská práva tím nijak neutrpěla. Pořád nejsou ohroženi na životě, na svobodě vyjadřování, víry, hledání štěstí. Pořád mají demokracii a pořád mohou volit a rozhodovat o své vládě. Stále mohou demonstrovat, kritizovat, stávkovat... Když zakážete muslimům demokracii, na životě ohroženi jsou. Protože opakem demokracie je tyranie a v tyranii se vraždí, zavírá, mučí, cenzuruje, přikazuje. A taky je tu ten podstatný rozdíl, že v tyranii nemohou rozhodovat o své vládě a nemohou se proti ní postavit, aniž by se vystavovali nějakému postihu.

Možná si řeknete - a co nějaký mírný tyran, který nevraždí? Co třeba takový Mubarak? Pořád tu je ta hranice, která je o tom, že i v mírné tyranii si lidé nemohou rozhodovat o své vládě, kdežto v demokracii, i té zastupitelské ano. Pořád bych tvrdil, že i v takových zemích mají lidé právo na demokracii a Češi sice na referendum taky mají právo, ale udělám vše proto, aby nebylo prosazeno. A podporoval bych v takové zemi intervenci západu? Nebo násilnou revoluci se zbraněmi v ruce? Ne. Nepodporoval. Byl bych proti. Odsoudil bych tyto akce jako agresi a terorismus. Jenže nic takového se nestalo.

Díky pane Neffe za Vaše názory, které mě přinutily přemýšlet. Díky, že sem si vytříbil a posílil svůj názor, že budu stále proti přímé demokracii v Česku, ale zároveň budu vždy podporovat demokracii všude na světě, i v muslimských zemích. Necítím v tom rozpor a považuji to za správné a morální.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

20.června 451 zvítězili Římané nad hunským vojskem vedeným Attilou v bitvě na Katalaunských polích.

20.června 1899 se narodil francouzský odbojář Jean Moulin.

20.června 1722 zemřel barokní architekt Kryštof Dientzenhofer

Translate