Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 10

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Bombardéry B-52 dostanou nové motory: Rolls Royce Will Provide Long-Awaited New Jet Engines For The B-52 Bomber Fleet T...
Stojí za přečtení: Jan Urban: Jak vyštvat ze země politické konkurenty. Edvard Beneš se mstil na příbuzných Neodděliteln...
Troubridge - Komentář v Bahna 2021
Snad nás tam příští rok už pustí.
Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 20. 10. 2012 19:07 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Úvahy, názory

Česko patří na východ?

Co je halvní historický problém Česka? Že jsme ve středu Evropy. Ve středu mezi východem a západem. Pořád.

Měli bychom si přiznat pravdu. Západní nebo euroatlantická civilizace končí na východních hranicích Francie.  Nebo jádro této civilizace. Jádro, které zůstává konstantní a nemění se. Oblast za těmito hranicemi -  Německo, Rusko a "to mezi tím (střední Evropa) chvíli k této civilizaci patří a chvíli ne.

Toto rozdělení totiž přibližně (s těžištěm posunutým samozřejmě hodně na sever) stále i po 1500 letech kopíruje rozdělení říše Římské (a tím dokazuje, jak byl starověký Řím významný pro Evropu a jeho stále přetrvávající vliv). Západ samozřejmě spolu s dalšími vlivy navázal na říši Západořímskou a východ na říši Východořímskou, později Byzantskou.

Byly doby, kdy se Rusko stavělo do role následovníka Byzantské říše. Jsou doby, kdy vliv Západu proniká do Ruska silněji a jsou doby, kdy tam zase slábne. Přesto, že Rusko je nejbyzanštější ze všech v Evropě, věřím,  že se může stát Západní. Naproti tomu Německo považuji za západní, ale zdá se, že občas sklouzne k východnímu "šílenství zběsilých hord" - to byl nacismus, i když se tvářil strašně árijsky a západně, ale fungoval ryze byzantskými prostředky. To dávám na vysvětlenou, proč jsem tyto státy zasadil do "naší" skupiny, ale o tyto země mě nejde. Jde mi teď o střední Evropu a Česko především.

Po roce 1989 jsme se tvářili, že jsme byli vždycky západ "okupovaný Rusáky". Ale začínám o tom pochybovat. Když se podíváme do dějin, vypadá to spíš na to, že jsme byli "východ okupovaný Němci". Prostě to, že jsme Slované, kteří zde přišli z východních stepí, máme stále v genech.

Otázka je, jestli být východ je náš osud. Já jsem se celou dobu domníval, že ne. Že je možné pohybovat celými zeměmi z východu na západ a zpět. Věřím, že osud není daný a že ho můžeme změnit. To je ta otázka, zda adoptované dítě špatných rodičů lze vychovat nebo geny vždy převáží. Já říkám, že to jde, ale musí se vynaložit větší úsilí.  Proto i Češi se musí více snažit, aby byli zápaďany než takoví Francouzi nebo Angličané, protože těm to jde bez práce. Stejně jako musí méně přitažlivý muž vyvinout větší usilí při balení holek než krasavec, na kterého se lepí ženy samy. Nebo tělesně postižený musí vyvinout větší usilí, aby mohl dělat to, co nepostižený. Můžeme se litovat nebo se můžeme s danou situací smířit.

Já sem proto s tím něco dělat, i když je to třeba marné, protože mám  rád Západ, obdivuji Západ, chci, abychom byli Západ. Myslím si, že na Západě se lidé mají nejlépe v celých dějinách lidstva. Jsem fanatik Západu, obhájce Západu, fanoušek Západu.

Mluvím o tom, protože se mi zdá, že se naše země na skřípějících kolečkách přesouvá zase na Východ. K tomuto názoru mě přivedla taková prkotina ve srovnání s těmi geopolitickými věcmi, o kterých jsem tady psal - poslední volby do krajů a senátu.

Já vím, že spousta lidí říká, že se to přehání, když se jen do krajů dostali komunisté, kteří vlastně ani volby nevyhráli, ale v podstatě byli druzí. Všichni však víme, že to není náhoda. Všichni víme, jaká je nálada v Česku, jak jsou všichni naštvaní na politiky. Takže to nebyly jen tak obyčejné bezvýznamné volby. Tyto volby řekly, že pokud to tak půjde dál, Češi si klidně zvolí komunisty.

A to mě mrzí. Já jsem taky párkrát pranýřoval korupci. Korupce v takovém rozměru, to je podle mně další byzantská záležitost. Ano v korupci je až po krk současná vláda, která reprezentuje západní směr. A to je další české neštěstí. Po roce 1989 se dostali k moci lidé, kteří usilovali o to dostat Česko na Západ, ale zklamali. Utopili se ve východních ideologicko-politických soubojích a byzantské korupci. Čili to co se na naší politické straně tváří prozápadně, to je jen parodie na Západ.

Velmi doporučuji k pozornému přečtení článek Bohumila Doležala. Ten ve mně skepsi, o které dnes píši, vyvolal. Bohužel musím uznat, že má pravdu. Hlubokou pravdu. Myslím, že tyto volby jsou jen ukazatelem, co nás v budoucnu čeká. Buď komunisté nebo socialisté (ale ne ti západní, ale ti, kteří budou spolupracovat s komunisty) nebo nějací spasitelé typu Klause, kteří budou hlásat boj proti korupci, proti EU a proti zkaženému západu. Reálně hrozí, že i tihle lidé nás zavedou zpět do náručí matičky Rusi a naše politika se začne "Putinizovat." Takže se Česko stává malým Ruskem, buď  bolševici nebo Putinovci.

S tím souvisí i pohled na zahraniční politiku. To co dělá Západ nebo USA je u nás pod palbou těžké kritiky veřejnosti, která se o to zajímá. Ano, část toho, je díky vlivu médii a média jsou multikulturně levicová, po vzoru Západu, to znamená, že ani na Západě to není jiné. Ale jsou tady patrné ještě další dva vlivy, které jsou silné díky zakořenění východu v Česku - kritika od extremistů jako jsou komunisti a fašisti a pak taky kritika těch, kteří se staví jako hráz před nimi, oněch Klausistů-putinistů. To znovu dokazuje, jak hluboko je Česko zaraženo na východě. 

Další věc, která mě naplňuje skepsí nad směřováním Česka, je inteligence nás, českých voličů. Doufal jsem, že Češi využijí demokratických mechanizmů k tomu, že vymyslí něco, jak potrestat tu naší politickou reprezentaci. Probíraly se různé možnosti, například volit malé strany, někoho, kdo nemá se současnými stranami nic společného. Ale Čechy nenapadlo nic jiného než volit levici nebo dokonce komunisty. Čím se liší ČSSD od ODS? A vyhánět korupci komunisty, to mě přijde jako úlet.

Něco je na názoru, že Češi ani komunisty ani ČSSD nevolili, protože vlastně nevolili vůbec a volby bojkotovali, ať už úmyslně nebo prostě jen proto, že už nemají sílu k nim chodit. Bohužel to funguje tak, že pokud budeme volby ignorovat, tak budou rozhodovat ti, kteří je neignorují. Je tady naděje, že v těch 60% voličů jsou ti, kteří by chtěli, abychom byli Západ. Ti však musí něco udělat.

Ptám se tedy. Jsou v této republice ještě nějací lidé, kteří chtějí, abychom byli normální západní zemí? Kde jste?

Zajímalo by mně to. Já na Západ totiž půjdu v každém případě. Buď se svou zemí nebo bez ní.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

18.října 1748 – Byl uzavřen mír v Cáchách, který ukončil válku o dědictví rakouské. Marie Terezie ztratila část italských provincií a získala všeobecné uznání pragmatické sankce.

18.října 1918 začíná bitva u Terronu v níž vítězí českoslovenští legionáři nad císařským vojskem i přes nasazení yperitu a několika protiútokům.

Translate