Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 14

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Bombardéry B-52 dostanou nové motory: Rolls Royce Will Provide Long-Awaited New Jet Engines For The B-52 Bomber Fleet T...
Stojí za přečtení: Jan Urban: Jak vyštvat ze země politické konkurenty. Edvard Beneš se mstil na příbuzných Neodděliteln...
Troubridge - Komentář v Bahna 2021
Snad nás tam příští rok už pustí.
Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 16. 2. 2013 18:07 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Úvahy, názory

Od Kalifornie přes Evropu až ke Kamčatce

Spojí se někdy USA, EU a Rusko? Češi a boj. Cesta do pekel v Sýrii. Peklo na obloze v Rusku. Feministiky. Afghánistán

Senzační zpráva číslo 1, která prošla téměř bez povšimnutí je oficiální zahájení spolupráce mezi EU a USA na vybudování jednotného trhu na obou březích Atlantiku. Je to významnější než všechny války a podobné věci, o kterých tak často píšu. Politici z obou stran nezakrývají, že toto bylo vymyšleno, aby Západ mohl konkurovat Indii a Číně. No proč ne? Konečně Západ vymyslel zase něco pořádného, co může ovlivnit tvář světa. Jestli společný americko-evropský trh bude něco, co posune těžiště světa zpět do vod severního Atlantiku, tak jen houšť. A víte, jak to bylo v EU. V 80. letech došlo k tomu samému. Až se z toho vyvinula EU. Kdyby došlo k podobné, i když to nikdy nebude tak rychlé a intenzívní, integraci mezi USA a EU, jen bych to uvítal. Byla by to největší událost od vyhlášení samostatnosti USA v 18. století. Tak uvidíme.

Američtí republikáni bezprecedentně zablokovali jmenování nového Obamovského ministra obrany. Chtějí za to, aby Obama vysvětlil okolnosti k útoku kolem Benghází. Mají oprávněnou obavu, že Obamova špatná zahraniční politika poškozuje USA. Samozřejmě se to nesetkává s pochopením médií, ale něco je jasné. Kdyby se Obama chtěl vyhnout obstrukcím, tak by ty údaje o útoku v Benghází podal. Ale on nechce. Bojí se, že se provalí, jak to zpackal.

Naši politici schvalují naši účast v Mali. Naše vláda i armáda zdůrazňuje, že naši vojáci nebudou v Mali bojovat.  Dělají to proto, aby byla mise hladce schválena. Je to ostuda, že o hladkém schválení musí rozhodovat toto hledisko. Mělo by rozhodovat, zda je mise správná nebo ne. Jak pomůže ČR a našim spojencům a Malijcům a ne to, jestli se v ni bude bojovat nebo ne.

Takovéto chování politiku si naše armáda se znovuobnoveným sebevědomím z Afghánistánu nezaslouží. Před nějakým časem jsem psal o novém českém odznaku za boj, který naši vojáci začali dostávat. V této souvislosti to připomínám. Dostalo jej přes 450 českých vojáků. Stránka www.onwar.eu připomíná, že tento odznak není udělován třeba někomu, kdo byl na základně během jejího ostřelování, ale pouze tomu, kdo se aktivně zúčastnil boje. Armáda o tom vede přesnou evidenci, k potvrzení této skutečnosti musí být svědci a prostě to prochází přísnou schvalovací procedurou. Takže 450 Čechů už bojovalo v moderní válce. Obstáli se ctí a ztráty měli minimální. Proč bychom se měli bát, že neobstojíme v boji někde jinde?

Zatímco Obama se v tichosti definitivně rozhodl, že nebude pomáhat Syrským povstalcům jinak než řečičkami, Rusové si veselé dodávají své zbraně vládnímu režimu a Íránci v zemi bojují. Po volbách jsem se ptal, jakým směrem se Obama vydá. Teď je to jasné. Je to cesta do pekel.

Pošahané feministky Femen ukazovaly prsa v katedrále Notre-Dame. Nic proti rovnoprávnosti žen. Nevadí mi silné a mocné ženy, jako třeba Hillary Clintonová. Ale vadí mi slepice, které neumí nic jiného než vystrkovat prsa. To fakt není žádné umění. Není se divit, že muži, kteří je vidí, si řeknou jen "krávy, do kuchyně s nimi" a pak se ujmou hodnocení jejich ňader. Jestli si myslí, že pomáhají feminizmu, tak pravý opak je pravdou. A ještě něco. Když žena ukazuje prsa u tyče, je to striptérka. Když v kostele je to bojovnice.

Jasně, že Pussy riot jsou taky praštěné feministky. Ale mají teda rozhodně větší úroveň než Femen, už jen proto, že nevystrkují prsa. Každopádně srovnejte Rusko a Francii. Slípky ukazovaly prsa v kostele, což je moc i na zarytého ateistu jako jsem já. A stalo se jim něco? Zavřeli je snad? Hrozí jim snad léta nucených prací? Ne. Francouzi to nonšalantně přešli. Protože ve Francii je svoboda. Jistě svoboda neznamená být vulgární a urážet něčí víru, ale ve svobodné společnosti nemůže nahé křepčení v kostele režim ohrozit. Kdežto v diktatuře, jako je Rusko ano. Je přece nabíledni, že Pussy riot sedí ne za křepčení v kostele, ale za strefování se do Putina. Diktátor totiž potřebuje vytvořit dojem, že ho všichni, úplně všichni milují. Prý, že v mešitě by je zabili. No to je úžasné srovnání. Maminka mě učila, že se mám srovnávat s tím lepším a ne  s tím horším. Že jsou Rusové lepší než islamisté, to má být nějaká výhra?

Bývám k Rusku dost kritický, možná by se někomu mohlo zdát, že jsem rusofob. nejsem. Naopak myslím si, že Rusko má velký potenciál. Poslední dobou jsem viděl pár ruských filmů. Nešlo o žádné umění, ale byly natočeny řemeslně stejně k nerozeznání od západní produkce. A navíc tam byly typické slovanské dialogy a humor. Byla v nich značná dávka propagandy, protože Rusko v nich vypadalo jako USA, ale Američané si také realitu přikrášlují. Rozhodně nepatřím k lidem, kteří posuzují svět podle filmu nebo k těm, kteří díky filmu změní názor, ale něco jsem si uvědomil. Rusko by skutečně mohlo být jako západ. Je to západ. Patří k západní civilizaci. Západ není jen anglo-americká civilizace.

Rusko může být skvělou zemí západní civilizace, když se vzdá svého pocitu ohrožení, svého způsobu vlády a svého vymezování sfér vlivu. Kdyby se Rusko stalo skutečnou demokracií, jeho potenciál by byl využit. A my bychom mohli k němu vzhlížet jako ke skutečně slovanské velmoci. Mnoho lidí si myslí, že stát se demokratickým západním státem by pro Rusko byla prohra. Něco jako okupace. Není větší nesmysl. Tito lidé si myslí, že by Rusko ztratilo svou nezávislost. Že nejde být součásti západu a přitom být nezávislý a neposlouchat nejlépe USA. To je obvyklý strašák. Jenže tak to není. A tady se musím vrátit k tomu, kde jsem na toto téma začal - do Francie. Francie je typický příklad pro Rusko. Francie je přece naprosto specifická, má svoji vlastní politiku, své zájmy, svou kulturu, dokonce i svůj nacionalismus. Nikomu se nepodřizuje a spoustu lidí vytáčí. Přesto se Francie nikdo nebojí, je ve světě respektovaná a nikdo nepochybuje, že patří mezi pilíře západu a je demokratická a že je velmocí. A nějaké feministky v kostele ji nemohou ohrozit. Proč by nemohlo být Rusko takový západ jako Francie? Opravdu bych to Rusku přál.

Mimochodem béčkové filmy ruské nebo americké provenience... Včera jsem si tak připadal, když jsem viděl video z dopadu meteorického roje v Rusku. Dosud nemohl svět sledovat lepší a akčnější záběry dopadajících meteoritů za bílého dne doprostřed města. Opravdu mi s toho šla husí kůže. Kam se hrabe nějaký hollywoodský armagedon. Navzdory předpokladu Hollywoodu, že všichni mimozemšťané, meteority a Godzilly budou napadat jen USA, neděje se tak. A jak souvisí meteority s mezinárodní politikou? Hodně. Jejich dopad ukázal, že ve vesmíru jsou síly, kterým by mělo lidstvo čelit společně a to je jeden z důvodů ke spolupráci, integraci i té zpropadené globalizaci.

A v Afghánistánu pokračuje likvidace Talibánců. I v oblasti působení českých mentorů v provincii Wardak.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

24.října 1648 – Vestfálský mír ukončil třicetiletou válku. Španělsko a papežská kurie přišly o svůj význam, velmocemi se stává Francie a Švédsko. Vznikly dva nové státy – Švýcarsko a Nizozemí. Čechy ztratily území Horní i Dolní Lužice a zaznamenaly prudký pokles obyvatelstva.V Německu bylo zrovnoprávněno protestantské náboženství s katolickým, do Čech však reformy nepronikly a dále pokračovala protireformace.

24.října 1926 byl spuštěn na vodu italský těžký křižník Trieste.

24.října 1812 dochází k Bitvě u Malojaroslavce. Jedné z bitev Napoleonských válek. Výsledkem je patová situace, Rusové ustupují, ale Napoleon vzdává pronásledování Kutuzova.

Translate