Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 12

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Bombardéry B-52 dostanou nové motory: Rolls Royce Will Provide Long-Awaited New Jet Engines For The B-52 Bomber Fleet T...
Stojí za přečtení: Jan Urban: Jak vyštvat ze země politické konkurenty. Edvard Beneš se mstil na příbuzných Neodděliteln...
Troubridge - Komentář v Bahna 2021
Snad nás tam příští rok už pustí.
Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 13. 4. 2013 18:34 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Úvahy, názory

Thatcherová vs Klaus

Klaus, který přísahá na Železnou lady žádný thatcherista není. Thatcherismus není jen o liberální ekonomice.

I já si myslím, že Margaret Thatcherová byla velkým politikem a nesmazatelně a pozitivně se vepsala do dějin a to přesto, že se nepovažuji za Thatcheristu nebo konzervativce. Cítil jsem potřebu u příležitosti její smrti něco napsat. Ale co? Abych neopakoval to, co píši ostatní. A tu mě inspiroval Václav Klaus, který v televizi mluvil o jím odkazu.

Ať se Klaus sebevíce hlásí k jejímu odkazu, ať jeho příznivci a sympatizanti přinášejí důkazy o tom, jak ho Thatcherová měla ráda, faktem je, že Klaus, žádný thatcherista není.

Nehodlám teď mluvit o jeho názorech na ekonomiku. Jasně, pokud se podíváme na Klausovy teoretické názory na hospodářství, tak s tohoto hlediska jej můžeme považovat za thatcheristu, ale thatcherismus, což není žádná pevně daná ideologie, ale pouze zásady, kterými se řídila Margaret Thatcherová není přece jen o ekonomice.

Je to taky o morálce, politice a postoji. Železná lady je obdivuhodná díky tomu, že se nebála prosazovat svou vlastní politiku, když  byla přesvědčena, že je správná. Nebála se Argentinců a ačkoliv žena a matka vedla svou zem do války. Nebála se Sovětského bloku a podpořila Ronalda Reagana v jeho nekompromisním postoji proti komunismu z pozice síly, který přinesl jeho pád. Nebála se, ani když bolševici a jejich užiteční idioti na západě strašili jaderným armagedonem. Nenechala se zastrašit nátlakem. Nebála se teroristů. Nebála se být nekompromisní proti IRA. Nebála se ani vlastního národa, odborů a pracujících, když její ekonomická politika ji přinesla celospolečenský odpor v podobě stávek a masových demonstrací. Nebála se levicových intelektuálů a příslušníků showbussinesu, kteří na ní nenechali nit suchou.

Nebála se být antipopulistickou. Byla odvážný politik. Odvážný politik, které dnešní době tak zoufale potřebujeme.

Je snad Václav Klaus takový? Už to slyším. Postavil se proti celému světu ve věci Globálního oteplování a proti Evropě ve věci EU. Ano, postavil, ale protože ví, že mu nic nehrozí. Thatcherová dávala v šanci jako premiérka svou kariéru, budoucnost Konzervativní strany, pověst Velké Británie i svůj život. A Klaus? Začal s tou svou proti oteplovací revolucí a s tažením proti EU až na Hradě, což je v podstatě nejatraktivnější forma důchodu. Prováděl to jako "nadstranický prezident", takže vystupoval sám za sebe. Pověst Česka mu je samozřejmě jako českému politikovi putna. A EU, Zelení, homosexuálové nebo Kaplického rodina nemají takové fanatické příznivce, kteří by Klausovi usilovali o život. Klaus svou "statečností na hradě" neriskoval nic.

Když byl Klaus premiér tak to bylo úplně něco jiného. Když odbory zahájily stávkové vydírání, Klaus bez větších řečí kapituloval. To nemá s thatcherismem nic společného.

Všimněte si taky, že když se proti Thatcherové spikla její strana, tak bez delších cyrát odstoupila a odešla do důchodu. Klause k tomu Sarajevo nedonutilo. Po premiérství se stal prezidentem a v současné době se stále více mluví o tom, že zase připravuje nějaké další politické tažení. To není thatcherismus.

Dovolte mi abych dodal, že s Klausovými názory na Globální oteplování souhlasím a o EU si myslím, že její politika je veskrze špatná, i když proti EU jako takové nejsem. Čili neberte mě prosím v těchhle věcech jako ideologického odpůrce Václava Klause.

V jedné věci však jeho ideologický odpůrce jsem. Thatcherová mohla mít k SSSR postoj třeba jako Francie. Nevšímat si jich a starat se jen o Británii. Jenže Thatcherová považovala existenci komunismu za morálně nepřijatelnou. Stejně tak přistupovala k terorismu. Ve své době tvořila střed Západu společně s Reaganem. Je levicí tak nenáviděná nejen pro své ekonomické postoje, ale proto, že je esencí Západu a jeho politiky. Thatcherová je guru svobody, demokracie a západních hodnot. Thatcherova viděla budoucnost v přátelství s USA a se silným NATO.

Dá se to říct i o Klausovi s jeho proruským proputinovským postojem? S jeho zaprděným českým nacionalismem? S jeho poradci, kteří popírají existenci Usámy Bin Ládina? S jeho politikou nekritizování porušování lidských práv?

Klaus se může tisíckrát modlit k Thatcherové, ale thatcherista není.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

30.listopadu 1944 byla spuštěna na vodu britská bitevní loď HMS Vanguard.

30.listopadu 1939 začala Zimní válka - Napadení Finska Sovětským svazem.

30.listopadu 1266 – Na sněmu v Praze byly vyhlášeny některé vnitrostátní reformy: pokus o sjednocení měr a vah, trestnost padělání mince a zákaz plenění země vlastním vojskem.

Translate