Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 18

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Bombardéry B-52 dostanou nové motory: Rolls Royce Will Provide Long-Awaited New Jet Engines For The B-52 Bomber Fleet T...
Stojí za přečtení: Jan Urban: Jak vyštvat ze země politické konkurenty. Edvard Beneš se mstil na příbuzných Neodděliteln...
Troubridge - Komentář v Bahna 2021
Snad nás tam příští rok už pustí.
Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 18. 5. 2013 18:50 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Úvahy, názory

Břidlicová revoluce

O těžbě plynu z břidlice. O těžbě ropy z břidlice. O energetické revoluci a o tom jak ovlivní světovou politku a naší zem.

Jak jsem nedávno psal, tak se v USA se rozhodovalo, zda umožnit volný prodej břidlicového plynu. A dopadlo to dobře. USA budou od nynějška volně vyvážet levný břidlicový plyn. O tento plyn projevily urgentní zájem Japonsko, Indie a v Evropě Británie. Začíná se čím dál tím více mluvit o energetické revoluci. Někteří již předpovídají, že tato břidlicová revoluce by mohl být podobně významným ekonomickým faktem jako čínský ekonomický rozmach.

V USA plynové elektrárny vytlačují uhelné a americké uhlí díky tomu velmi zlevnilo a tak se začíná vyvážet do Evropy. Například Německo, které se postavilo proti jaderným elektrárnám a které má plná ústa obnovitelných zdrojů a ekologie, začalo hromadně nakupovat americké uhlí do svých tepelných elektráren. To je opravdu legrační představa. USA vyvážejí uhlí do zeleného Německa.

Elektrárny nejen v Německu, ale i ve zbytku Evropy, které vyrábějí elektřinu z plynu dováženého z Ruska a navázaného na ropu jsou stále dražší a levné americké uhlí nutí Evropu upřednostňovat elektrárny uhelné, jinak to naše ekonomika nevydrží. Už vidím zelené, jak začnou ječet, že americký břidlicový plyn tak zhoršuje životní prostředí v Evropě. Ekologické zlo, které pochází z USA, to se bude hodit. Jenže právě proto, by se měla celá tato situace stát motivací pro nákup břidlicového plynu, a kdo nechce být závislý na USA, měl by těžit svůj. Ale obávám se, že na to jsem v Evropě příliš zkostnatělí. Uvidíme.

Situace staví na hlavu i ideologický spor o jaderné elektrárny. V USA plynové elektrárny totiž vytěsňují i ty jaderné. Je to proto, že náklady na výstavbu plynové elektrárny jsou mnohem nižší než u té jaderné a tak je "plynová" elektřina ekonomicky výhodnější a rentabilnější. Pokud by tedy naši ekologové přestali bojovat proti břidlicím, mohl by se jim splnit i jejich mokrý sen o úspěchu v boji proti jaderné elektřině. Já proti jádru nic nemám, naopak podporuji ho. Ale proč podporovat něco, co se je méně rentabilní? To by zas byla jen ideologie. Jadernou energetiku si můžeme nechat v záloze a teď používat to, co se nabízí a je levnější.

Každopádně ekonomická situace a nepopiratelná prospěch břidlicové těžby vrací do hry ekonomické argumenty a možná se vrátí doby, kde o energetické politice přestanou rozhodovat pubescentní chřestoví fanatici v batikovaných tričkách a budou to dělat kravatoví obchodníci a energetičtí odborníci. Zkrátka pseudoekologickou ideologii by mohl znovu nahradit zdravý a racionální rozum.

Ale z břidlice se dá těžit i ropa. A tak se USA stanou nejen vývozcem plynu, ale i ropy. Ne dovozcem, ale vývozcem. Ukazuje se také, že v USA jsou vyšší zásoby břidlicového plynu a ropy než se odhadovalo. V roce 2015 mají USA v těžbě plynu předstihnout Rusko a stát se jeho největším producentem na světě. Mezinárodní úřad pro energii IEA předpokládá, že ve světě brzy skončí závislost na dodávkách ropy z Blízkého východu. V roce 2020 mají USA předstihnout v těžbě ropy Saudskou Arábii!

Co se týče břidličné ropy a dalších alternativních způsobů její těžby, i tady se situace výrazně mění. Americká ropa byla vždy ta nejdražší. Nyní zlevnila natolik, že je levnější než Evropská ropa BRENT, která byla standartním ukazatelem pro obchodování na burzách. A za několik posledních měsíců Američané vytěžili více ropy než v předchozích 20-ti letech dohromady!

Samozřejmě dříve nebo později tato situace ovlivní světovou politiku. USA nebudou závislé na dodávkách z Blízkého východu. Budou tam zasahovat jedině z idealistických důvodů nikoliv kvůli obchodním nebo strategickým zájmům. A to hodně změní. Když bude u moci politik typu Obamy, budou se moci SUA odtamtud stáhnou a přestat bránit tamní dodavatele a námořní trasy, prostě jim to bude putna. Pokud bude u moci jeho opak, nemusí se zase bát vojenského zásahu třeba v Íránu, protože takové akce budou cenu ropy ovlivňovat stále méně. Rovněž si USA mohou začít přestat dávat pozor při podpoře Izraele a přestat se ohlížet na arabské dodavatele ropy a mohou Izrael bránit více kategoricky než dosud. To naopak může zradikalizovat islamisty, kteří naleznou živnou půdu v upadající ekonomice Blízkého východu, která přestane vydělávat na jediné vzácné komoditě tohoto regionu-ropě. Ale samozřejmě není možné držet globální ekonomiku ve stávajících kolejích, aby se "islamisté neurazili". Je samozřejmě že celá situace způsobí i oslabení pozice Ruska. Spousta diktátorů, která se drží při moci díky penězům z prodeje surovin, může padnout a situace svobody a lidských práv se na světě může dál zlepšit.  Situace může ovlivnit i Čínu, která díky svému vzestupu a hospodářské "amerikanizaci" prodělává to co USA ve 20. století. Stává se závislá na dodávkách ropy z Blízkého východu. Jenže navzdory tomu, jak Číňané pronikají třeba do Afriky a světově rozšiřují své investice, jak pronikají do stále více států, tak jsou to USA, jejichž světově ojedinělá a bezkonkurenční flotila kontroluje světové námořní obchodní trasy. A kontroluje je i Číně.

Každopádně to, že USA, nebo západ nebo ten, kdo chce, se může stát více surovinově nezávislým a jeho politika může být více idealistická a méně pragmatická, je dobrá zpráva pro celý svět. Jak se to vyvine, se teprve uvidí. Ale jedno je jisté - změna se blíží.

A my se nemusíme se spoléhat jen na USA. Břidlice se dá těžit na mnoha místech i u nás. Je  to rozjetý vlak a komu ujede. Nebude znamenat nic. Máme šanci, ale necháváme si ji proklouznout mezi prsty. Stejně jako ve Francii se u nás s takovouto těžbou nepočítá a Česká republika se stává jedním ze světových center boje proti této těžbě. A to je smutné.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

24.října 1648 – Vestfálský mír ukončil třicetiletou válku. Španělsko a papežská kurie přišly o svůj význam, velmocemi se stává Francie a Švédsko. Vznikly dva nové státy – Švýcarsko a Nizozemí. Čechy ztratily území Horní i Dolní Lužice a zaznamenaly prudký pokles obyvatelstva.V Německu bylo zrovnoprávněno protestantské náboženství s katolickým, do Čech však reformy nepronikly a dále pokračovala protireformace.

24.října 1926 byl spuštěn na vodu italský těžký křižník Trieste.

24.října 1812 dochází k Bitvě u Malojaroslavce. Jedné z bitev Napoleonských válek. Výsledkem je patová situace, Rusové ustupují, ale Napoleon vzdává pronásledování Kutuzova.

Translate