Kdo je online

Přihlášení uživatelé 2
Hosté 62

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Duke - Odpověděl na komentář # 4622 v Z.b.V. - Zur besonderen Verwendung
Opraveno.
Info z iRozhlas.cz: VZÁCNÝ OBRAZ. Slavné amsterodamské Rijksmuseum (Říšské muzeum) díky pandemii získalo vytoužený vzácn...
Dezinfekce dokončena. Letadlová loď se po nákaze chystá znovu do služby: https://www.idnes.cz/zpravy/nato/letadlova-lod-...
Tento týden probíhal tréning spolupráce mezi letouny L-159 ALCA a předsunutými leteckými návodčími při přímé letecké pod...
What the USS Roosevelt Can Teach Scientists About COVID-19 https://www.popularmechanics.com/military/research/a32256110/...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 19. 5. 2013 18:54 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Úvahy, názory

Obamova vojenská doktrína - námořnictvo a historické souvislosti

O historických souvislostech způsobu válčení zavedeném Obamou a o neměnné úloze námořnictva

Minule jsem psal o tom jak Obamova politika ovlivňuje změnu vojenské doktríny pro pozemní vojska a letectvo. Nyní se zmíním o úloze amerického námořnictva, která však zůstává nezměněná po léta a ještě léta zůstane stejná. A nakonec bych rád něco napsal o tom jak se tyto změny a fakta jeví v historických souvislostech.

V různých médiích se můžete dočíst o tom, jak se námořnictvo připravuje na úlohy, které klade změněný způsob válčení na souši a ve vzduchu, ale domnívám se, že podstata působení námořnictva je odlišná.

V posledních letech se mluvilo o tom, že USA ustupují s pozice supervelmoci, ale je tady teorie, kterou si beru za svou, a ta říká, že USA jsou supervelmocí, protože většina světového obchodu se odehrává po moři a jediná země na světě, která kontroluje všechny světové oceány, jsou USA. A proto USA stále jsou supervelmocí ať se na souši děje co se děje a budou tak dlouho, dokud jejich námořnictvo zůstane králem moří, podobně jak to měla kdysi Británie. A protože na moři platí jiná pravidla než na souši, zákeřnost krutost a bezohlednost tam nemají takový vliv jako na pevnině, asymetrické hrozby jako terorismus, flotily rychlých člunů nebo pirátství na americké námořnictvo mají minimální vliv. Na moři rozhoduje čistá technologická a technická převaha a tu Americkou se ještě dlouho dlouho nepodaří nikomu překonat. Proti americkým super lodím a super letadlům se partyzáni, fanatici a teroristé nechytají. Na moři ne. Důkaz budiž případ Somálských pirátů. V loňském roce byli zničeni a letos ještě neunesli ani jednu loď, ačkoliv mohli připadat někomu jako námořní partyzáni. Moře je rovné a přehledné nedá se tady moc krýt v mezi civilisty. To mluví  jasně ve prospěch USA a jejich spojenců.

Žádný jiný stát nemá na to, aby se US Navy postavil v námořní bitvě. Ale podobně jako u letectva se může stát, že dojde k rozvoji pozemních protilodních prostředků. Čili nedojde k námořní bitvě, ale k bitvě pevniny s loďstvem. Tak bude vypadat válka na moři.

Budeme tedy svědky soubojů vzduchu se zemí a moře se zemí. Bitvy, které by se odehrály jen v jediném prostředí, jsou již minulostí.

Přestože je prezident Obama nositelem Nobelovy cenu míru, nějak si nemohu vybavit, jaký mír zařídil. Izraelsko-palestinský konflikt pokračuje, Američané sice  nejsou v Iráku oficiálně přítomní, ale zabíjení pokračuje, pokračuje válka v Afghánistánu, jaderné zbraně zlikvidovány nejsou, v mnoha místech hrozí vypuknutí dalších konfliktů. Ani válka v Afghánistánu nekončí.

A tak se tedy může stát, že se do historie změní jak to ten, kdo způsobil změnu válčení spíš než nějaký extra mírotvorce.

Z historického hlediska je nejzajímavější ta závislost na spojencích, o které jsem psal minule. Jistě to mnoha lidem bude připomínat, to co se stalo ve starověkém Římu. Došlo k snížení významu občanských legií a Římská říše se začala spoléhat na barbarské síly svých spojenců. Byl to stejný proces. Římští občané už přestali akceptovat válčení a službu v armádě nebo boj. A jak to s Římem dopadlo.

Ale nemusíme se dívat na celou věc tak skepticky. Musíme si totiž uvědomit, že v 19. století postupovala podobně Británie. Jednotky složené z Britů byly nasazeny jen v těch nejtvrdších konfliktech. Pořádek udržovaly, malá povstání potlačovaly a policejní službu konaly jednotky domorodé vedené britskými důstojníky a pro Brity v 19. století rovněž nebylo typickou činnosti boj.

A Británie jako Řím nedopadla. Všimněte si, že národy, které Británie kolonizovala, nevyvrátily Londýn jako barbaři Řím. Britská říše se rozpadla v podstatě politickou a civilizovanou cestou a to spíše v důsledku nákladů, které Britové vydali na boj s Německem.

A s tohoto "pádu Londýna" Británie vyšla mnohem lépe než Řím.

Historie se tedy opakovala a je celkem možné, že se nebude opakovat ani v případě USA. Domnívám se, že v nejhorším případě se mohou USA dostat do postavení současné Británie, ale vzhledem k tomu, že jejich vliv sahá opravdu na celou planetu, což je v dějinách dosud výjimečná situace, které byli nejblíže právě ti Britové, mohou být dějiny svědkem nové situace. A to je impérium, které neupadlo. Zvlášť pokud dojde k jeho další expanzi mimo planetu.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

4.června 1920 byla podepsána Trianonská mírová smlouva.

4.června 1561 – V Praze byl po více jak stoleté přestávce znovu uveden do úřadu arcibiskup. Stal se jím Antonín Brus z Mohelnice.

4.června 1909 se narodil finský stíhací pilot Eino Antero Luukkanen, který sestřelil 60 letadel.

4.června 1942 zemřel Reinhard Heydrich na následky zranění z 27. května 1942, kdy na něj byl spáchán atentát.