Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 12

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Bombardéry B-52 dostanou nové motory: Rolls Royce Will Provide Long-Awaited New Jet Engines For The B-52 Bomber Fleet T...
Stojí za přečtení: Jan Urban: Jak vyštvat ze země politické konkurenty. Edvard Beneš se mstil na příbuzných Neodděliteln...
Troubridge - Komentář v Bahna 2021
Snad nás tam příští rok už pustí.
Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 24. 5. 2013 18:56 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Úvahy, názory

Džihád vs Válka proti terorismu květen 2013 1:0

O rozhořčené mládeži ve Švédsku a Anglii a o tom, že k dodržování pravidel je třeba minimálně dvě strany.

O rozhořčené mládeži ve Švédsku a Anglii a o tom, že k dodržení pravidel je třeba minimálně dvě strany.

Když se rozhořely nepokoje ve Švédském Stockholmu média psala o chuligánech. Myslím, že u nás první, kdo upozornil, že se nejedná o řádění fanoušků hokeje nebo výtržnosti opilců, ale že jde o řádění muslimských emigrantů, byl Rudolf Polanecký. Komu čest, tomu čest. Teprve, když řádění pokračovalo i  další dny a tvářit se, že jde o nějaké chuligány, začalo být neúnosné, některá média přiznala, jak se věci ve skutečnosti mají. Tedy ty realističtější. Některá jiná, jako Česká televize stále trvají na tom, že se jedna o nepokoje nespokojené mládeže.

Nespokojení zřejmě byli i dva sympatičtí mladíci z asi Nigérie, kteří na ulici (!) v Londýně (!) uřízli hlavu britskému vojákovi. Přesto, že byli v poměru dvě ku jedné proti "nepříteli" nejprve ho překvapili tak, že ho přejeli autem a poté, jej těžce zraněného brutálně zavraždili za pokřiku "Allah akbar - Bůh je v Neberte to jako strašení, berte to jako burcování ke konání, ale obávám se, že za pár let to bude hodnoceno jen jako nevinný a nenápadný začátek.

Barack Obama ohlásil změnu strategie v boji proti teroristům. Domnívám se, že se částečně jedná o změnu nezměnu jako bylo zavření nezavření Guantanáma. Ostatně podle dřívějších anoncí médií se měl Obama zmínit v projevu o osudu Guantanáma, což neudělal. Aspoň podle médií, které jsme četl. Obama prý bude údajně používat drony méně než dosud. Uvidíme. Každopádně Obama používá drony 2 x více než Bush. Dobrou zprávou je, že Obama otevřeně schválil zabití amerických občanů, kteří se přidali k teroristům a schválil i dosavadní operace proti dronům. To, že je třeba je starat se, aby drony nezabíjely civilisty je jasné, ale myslím, že ohlášené přijetí pravidel pro nasazení dronů je tou správou špatnou. Jednak si myslím, že nejvíce civilistů drony ochrání, když zabijí co nejvíce teroristů. Jednak co zabrání Al Kajdě, aby se americkým pravidlům přizpůsobila a využila je ve svůj prospěch? To se stalo v každé válce. Pokaždé, když si nějaká strana dala morální omezení, protistrana to okamžitě zneužila. Čili se ptám jestli si Obama opravdu myslí, že jeho pravidla pro boj s teroristy budou ti teroristé opravdu dodržovat.

Méně intenzívní a přesnější útoku dronů korespondují s Obamovou vojenskou doktrínu o které jsem již před pár dny psal. Ale i Al Kajda mění doktrínu a ze superterorismu ala Hollywood, jako bylo zboření dvojčat, přechází na pouliční terorismus jednotlivců, který se dá jen těžko rozkrýt, odhadnout a zlikvidovat. Al Kajda nemusí ani tyto útoky organizovat. Stačí k nim vyzývat a dobrovolníci se už najdou. To, že došlo k útoku pomocí bomby z tlakových hrnců v Bostonu a pak k útoku pomoci mačety a auta v Londýně není náhoda. Obávám se, že to je začátek nové vlny "amatérského terorismu". Mimochodem i v tom Švédsku ty nepokoje vypukly poté, co policie zastřelila útočníka s mačetou. Nešlo náhodou taky o něco takového?

Myslím si, že je to symbolické a zlověstné. V ty samé dny, kdy islamisté zapalují Stockholm a řežou hlavu britskému vojákovi v hlavní městě jeho vlastní země, prezident nejsilnější západní země ohlašuje přijetí omezujících morálních pravidel pro boj proti takovýmto lidem.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

30.listopadu 1939 začala Zimní válka - Napadení Finska Sovětským svazem.

30.listopadu 1944 byla spuštěna na vodu britská bitevní loď HMS Vanguard.

30.listopadu 1266 – Na sněmu v Praze byly vyhlášeny některé vnitrostátní reformy: pokus o sjednocení měr a vah, trestnost padělání mince a zákaz plenění země vlastním vojskem.

Translate