Kdo je online

Přihlášení uživatelé 1
Hosté 60

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Petr Kovář - Komentář v T-90
Níže je únorové video k T-90M Военная приемка. Т-90М. Прорыв
Pro zajímavost srovnání helma z 2. světové vályk vs moderní
AMERICAN RQ 4 GLOBAL HAWK VS IRAN's KHORDAD 15 - FULL ANALYSIS
Thajsko obdrželo své první Strykery First Stryker Delivery Puts US-Thailand Military Ties into Focus The transfer of th...
Video z prohlídky interiéru Avro Lancaster MK.VII NX611 'Just Jane'

ZPRÁVY

Zveřejněno: 1. 9. 2013 20:35 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Úvahy, názory

Asad vs Obama 1:0 II

Obama svou politikou v Sýrii ukazuje, že je naprosto neschopný zbabělec, který neumí svou zem vést a selhává v kritických chvílích.

dokončení předchozího článku

Obama sice útok na Sýrii neodpískal, ale běží za Kongresem. "Jsem americký prezident, ale nevím, co mám dělat. Poraďte mi. Já chtěl pravdu a spravedlnost, ale sou na mě všichni hnusní." když Kongres odhlasuje, že se na Sýrii nezaútočí, tak Obama splní svou misi. "Já zaútočit chtěl, ale parlament mi to zakázal, takže za to nemůžu. Co se dá dělat. Jdeme hrát košíkovou." Horší to bude, pokud mu kongres řekne, že má zaútočit. To pak už fakt zaútočit bude muset.  Ale i tak je to katastrofa. Totální.

Americký prezident je přece symbolem rozhodnosti. Američané říkají, že "vede národ". Takhle vůdce nechová. Znáte s filmů. "Útočí na nás mimozemšťané, pane prezidente..." A prezident ihned koná. "Kde jsou naše letadlové lodi. Pošlete tam všechno, co máte." Tak tyhle doby už skončily.

Menší paradoxní lekce dějin. Bush si nechal posvětit útok na Irák kongresem, jako chce teď Obama. Stejně tak i tažení proti terorismu včetně invaze do Afghánistánu. Clinton však bombardoval Kosovo navzdory tomu, že kongres byl proti tomu. A během svých intervencí, kdy poslal někde letadla nebo střely s plochou dráhou letu takovéto povolení od kongresu ani nechtěl. Americký prezident má takovéto pravomoci. Může vést válku, aniž by se ptal kongresu, ale pokud to je opravdu dlouhá válka, tak si ji prezidenti nechávají schválit. Pokud je to rychlý úder jako v případě Sýrie, reagují bez kongresu. Je to proto, aby mohl americký prezident aktuálně a rychle reagovat, jako v katastrofických filmech. Takže Obama se ptát nikoho opravdu nemusel.

Takovéto váhaní a obavy jsou u evropských politiků běžné, ale u amerického prezidenta jsou totálně nežádoucí. Od té doby, co jsou USA velmoc, neměly USA ustrašenějšího a váhavějšího prezidenta. Často bývá kritizován Clinton, že nechal vybujet Al Kajdu až do 11. 9. 2001. Ale proti Obamovi to byl hotový jestřáb. Mimochodem Clinton jestli si pamatujete, před několika týdny Obamovi řekl zhruba to, že už by měl s tou Sýrii opravdu něco začít dělat, že se nelze stále jen řídit průzkumy veřejného mínění. To prohlásil veřejně a s toho je vidět, jak mu Obamova nečinnost leze krkem. Obama pak následně slavnostně vyhlásil, že pošle syrské opozici zbraně. A pak se nestalo vůbec nic. Mimochodem předal celou věc kongresu, který ji omezil k 0. Takže lze odhadovat, jak Obamova žádost o bombardování Sýrii dopadne v kongresu teď.

Je tu ještě jeden důvod, proč to Obama zpackal svým váháním. Vojenský. Oni řekli, co chtějí udělat, jak to chtějí udělat a co chtějí bombardovat. Dávají Asadovi stále více a více času na to, aby se na útok připravil. A taky aby zahladil stopy. Jestli ten opožděný útok provedou, obávám se, že bude z vojenského hlediska totálně k ničemu. Překvapivý útok by mohl zabrat, ale opožděný útok ne.

Přesto je víc než pravděpodobné, že k útoku nedojde. A stane se to, co jsem předpokládal ihned po útoku z 21.8. Asad bude dále vesele používat chemické zbraně. Írán se bude snažit vyrobit atomovou bombu ještě za Obamy a vůbec bude Obama celému světu pro smích a všichni budou vědět, že se ho není třeba brát a že se není třeba bát USA. Že si konečně zase budou moci dělat, co budou chtít. To bude panečku veselo.

Pokud mluvím o tom, že Obama sklidí výsměch všech, tak tím myslím vlády, režimy a teroristy. Samozřejmě západní média jej budou hájit. Už to dělají teď. Na jeho popularitě to neubere. Ale bude to špatně.

Obávám se však, že to může být ještě horší. Obávám se, že se USA evropeizují. Že politici typu Obamy budou stále více voleni do funkcí a že politici typu Roosevelta, Kenedyho, Reagana nebo Bushe vymřou jako dinosauři. Americká společnost se mění. Posouvá se doleva. Souvisí to se změnou demografické situace v USA. Se změnou hodnot, jak končí generace druhé světové války, tak teď jsou u moci bývalí hipisáci a pomalu nastává doba, že hlavní generací USA budou jejich rozmazlené děti. Rozpor mezi tradičními a novými USA se poprvé projevil za války v Iráku. Jak napsal Bing West, postoj veřejnosti a médií k Iráku byl důsledkem hlubokého rozkolu v americké společnosti. A ten rozklad je způsoben právě napětím mezi starou a novou generací.

Začínám tomu věřit, že nastává ústup USA ze scény. Není však způsoben jejich neschopnosti nebo dokonce nějakou vojenskou porážkou, ale právě zpohodlněním a "normalizaci odvahy" jejich obyvatelstva. Je to asi dějinná zákonitost, s kterou se nedá nic dělat.

Každopádně nikoho lepšího než Ameriku pořád nemáme.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

22.října 1576 – český král Rudolf II. Habsburský byl zvolen v Řezně německým králem

22.října 1882 se narodil Wilhelm Bodewin Johann Gustav Keitel německý polní maršál popravený 16. října 1946 za zločiny proti míru, válečné zločiny a zločiny proti lidskosti.