Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 16

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Troubridge - Komentář v V-22 Osprey
Japnci začali provozovat své V-22 Osprey To make this happen, various members of the V-22 community came together inclu...
Australské F-111 už nejsou ve službě. Jsou doslova pohřbené. Viz článek níže. Here’s why Australia buried 23 F-111s aft...
28. prosince 2020 oslaví L-159 20 let služby ve Vzdušných silách AČR.
Bedrník - Komentář v Renault FT
Na internetu jsem narazil na fotku, kde je George S.Patton, Jr s tankem Renault FT a informací, že se stal prvním americ...
To potopení monitoru je pěkný úlovek. By mě zajímalo kolik lodí zhruba škodovácká děla potopila.Přecejen jich řada dříve...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 14. 9. 2013 20:58 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Úvahy, názory

Humanitární bombardování je správné I

Krize v Sýrii opět vzdálila veřejné mínění správným hodnotám, které stojí za to prosazovat. Je potřeba se k nim veřejné přihlásit, aby nedošlo k nedorozumění. Následující dva články jsou inspirovány polemikou mezi Ondřejem Neffem a Martinem Horským.

Pochopitelně, že "humanitární bombardování" je jen fráze, kterou jsem použil proto, aby bylo jasné, že se řadí k tomu směru uvažování, kterému je nepřesně připisovaná.

Humanitární bombardování se stalo nadávkou agresivních zástupců západního izolacionalismu stejně tak, jako pro ultralevicové pacifisty, příznivce stalinského komunismu nebo lidi, kteří si myslí, že jediným způsobem, jak vyřešit jejich osobní nebo společenské problémy místo každodenní trpělivé snahy o zlepšení je přivodit pád Západu a USA.  Pro lidi, kteří považují automaticky každý protizápadní režim za svého spasitele ať je jakkoliv krutý nesmyslný a kteří přehlížejí zločiny, jenž se tyto režimy dopouštějí, protože jediné co je zajímá je jejich vlastní problémový život na Západě. Lidé, kteří tvoří podhoubí pro nenávistnou ruskou zahraniční politiku. Ruští politici mají bohaté zkušenosti tvářit se jako spasitel lidstva a bojovník za mír, což však dělají jen proto, aby uškodili Západu v čele s USA, protože se obávají, že západní svoboda a demokracie by se mohla jednou ruskému lidu zalíbit. To Ruské spasitelství jsme už jednou zažili, a když sleduju zprávy ze zahraničí vzpomínky na "Sovětský boj za mír". Jsem snad jediný, kdo prožívá deja vu.

Já mám spoustu osobních problému. Mám problémy finanční, mám problémy osobní a vztahové, zdravotní, problémy v zaměstnání…. Jako každý. Ale v životě by mě nenapadlo s toho obviňovat Západ, USA, Bushe nebo Obamu. Vím totiž dobře, že finanční problémy vyřeším šetřením a lepším výdělkem, osobní a vztahové problémy vyřeším svou snahou, zdravotní problémy vyřeším u lékaře a problémy v zaměstnání vyřeším s kolegy. Rozhodně nečekám, že tyto problémy budou vyřešeny pádem USA, Západu, kapitalismu a nastolením nějakého společenství světových diktátorů v čele s Ruskem, kteří se o nás výměnou za naší svobodou postarají.

Nikde a nikdy se lidem nedařilo lépe než v současné době na Západě. A proč se lidem žije na Západě tak dobře? Protože je založen na demokracii a svobodě. Svoboda je jediná možnost. Svoboda je přirozený řád věci, jak kdysi někdo řekl. Ve svobodě můžete být islamistou, komunistou, čímkoliv… ale nesmíte to vnucovat ostatním… svoboda je o tom, že dělám, co chci, ale že to ostatním nevnucuju. Nic dokonalejšího není. Demokracie a svoboda nejsou ty samé pojmy, protože demokracie je systém vlády, svoboda je stav věcí. Ne, že zatím nikdo nevymyslel nic lepšího než je demokracie. Nikdo zatím nevymyslel jiný způsob jak zajistit svobodu jinak než demokracií. Pokud to někdo vymyslí, půjdu za ním a budu proti demokracii.

Osvobozování není vnucování svobody.  Jediný rozdíl mezi osvobozením Evropy v roce 1945 a osvobozením Středního východu začátkem 21. století je, že Evropa byla v nesvobodě díky diktátorům, kteří překračovali hranici, a Blízký východ je v nesvobodě díky diktátorů, kteří zůstávali ve svých hranicích. Myslím si, že je úplně jedno, jestli skupinu řekněme pěti zemí utiskuje diktátor z jedné země, nebo 5 vlastních diktátorů. Pro lidi je výsledek stejný - smrt, bída a strach.

Přihlížení k utrpění ostatních je špatné. Když zloděj okrade stařenku a běží s její kabelkou kolem vás, nepodrazíte mu nohu? Protože se vás to netýká? Tak to jste špatní. Já sem proto podrazit mu nohu, i kdyby měl spadnout na nohu, rozbít si ústa, krvácet. I kdyby nešťastně upadnul a zabil se. Je to jeho vina. Já mu nepodrazil nohu, abych ho zabíjel, ale abych pomohl té paní. A nic lepšího mě v tu chvíli nenapadlo. Za své potíže je zodpovědný sám.

Násilí za určitých podmínek je nutné. Pokud se bráníme proti násilí násilím, není to nemorální. Stejně tak dle mě není nemorální  použit násilí v obraně třetí osoby. A tudíž i v obraně třetí země. I obraně lidu této země proti její vládě. Nebo v obraně lidu třetí země proti jiné části lidu, která nerespektuje svobodu...

Výše zmíněná pravidla dosud stále měla na vrch a díky nim svět je lepší. Protože v dnešní době můžeme díky médiím a internetu prakticky online dostat smyslové vjemy s celého světa až k sobě do pokoje, vypadá to jako by na světě panoval strašný nepořádek války a utrpení. Pravdou ovšem je že ten nepořádek, utrpení a války byly větší a hroznější, akorát jsme o tom nevěděli. Svět je stále lepší, akorát my pořád více víme o zbývajícím zlu. A jak říkají Angličané, když něco funguje, není důvod to měnit.

Pokračování příště

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

5.prosince 1777 – Olomoucké biskupství bylo na žádost české královny Marie Terezie povýšeno na arcibiskupství. Zároveň bylo založeno biskupství brněnské, které podléhalo novému olomouckému arcibiskupství.

Translate