Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 12

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Bombardéry B-52 dostanou nové motory: Rolls Royce Will Provide Long-Awaited New Jet Engines For The B-52 Bomber Fleet T...
Stojí za přečtení: Jan Urban: Jak vyštvat ze země politické konkurenty. Edvard Beneš se mstil na příbuzných Neodděliteln...
Troubridge - Komentář v Bahna 2021
Snad nás tam příští rok už pustí.
Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 21. 2. 2014 20:44 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Úvahy, názory

Praha, Kyjev, Soči

Jak jsem včera podpořil teroristy a fašisty. Opakuje se na Ukrajině syrský scénář? Nejen v Kyjevě se odehrává ostuda. Omluvte už neaktuálnost, ale bohužel nemohu reagovat na událost, tak rychle jak se dějí. Mám i jiné povinnosti než psát blog.

Včera demonstrovalo 600 Ukrajinců na Václavském náměstí. Byl tam s nimi minimálně jeden Čech. Já. Něco skandovali, nerozuměl jsem tomu. Slyšel sem stovky lidí křičet v cizím jazyce, tak jsem se cítil nesvůj, protože navzdory svým názorům, jsem poměrně plachý člověk. Ale pak mě nervozita přešla a já se mezi Ukrajinci začal cítit dobře. Několikrát skandovali česky "Děkujeme" Ukrajinci jsou vděčni za podporu, kterou jim naše země poskytuje, a jsou vděční za podporu, kterou dostávají od našich lidí. Zřejmě nečtou blogy. Doufám, že se sem nějaký nekoukne, musel bych se stydět.

Viděl sem tam muže, ženy i děti. Mladé i staré. Teenagery, i starší lidi a všichni to byli Ukrajinci. Nemluvil jsem s nimi, ale prohlížel jsem si je. A doporučoval bych všem, kdo píšou, říkají, čtou a poslouchají blbosti o banderovcích a teroristech, aby na tu akci přišli a postavili se mezi ně. A pak mi upřímně řekli, jestli mají pocit, že to jsou nějací radikálové. Nebo jestli si myslí, že to jsou všechno němečtí, evropští nebo američtí špioni. Já sem viděl normální lidi, kteří mávali ukrajinskými a českými vlajkami a vlajkami EU. Fakt to bylo dojemné.

Vy, co nejste z Prahy a jste z nějakých měst a vesnic daleko od ní a nemůžete přijet a vidíte všechno jen v televizi a nevěříte ničemu, tak věřte. Já bych vám fakt nelhal, kdyby se mi na té akci něco nelíbilo, napsal bych to. Před měsícem jsem potkal v Praze v tramvaji důchodce, co se naváželi do ruských turistů a při tom byli na "mojí" straně a kritizoval jsem je. Kdysi jsem byl na demonstraci PRO americký radar a byla trapná.

Ale tohle byla realita. Viděl sem lidi, kteří skandovali "svoboda". Nebyl jsem v Kyjevě na Majdanu, byl jsem na Václaváku, ale přísahám, že sem potkal Ukrajince takové, jak jsou prezentováni v masmédiích a že je to pravda. Jsou to lidé jako my a chtějí svobodu jako my.

Já si už budu muset konečně koupit ten smartphone, protože sem tam mohl pořídit spoustu zajímavých fotek. Škoda.

Ukrajinci budou demonstrovat v Praze až do neděle. Najdete to na Facebooku třeba. Jděte tam a přesvědčte se o pravdě na vlastní oči. Máte možnost. Nemusíte jezdit až do Kyjeva. Nebyli jste v New Yorku 11. 9. 2001, nebyli jste v Iráku, ani v Sýrii. Musíte věřit médiím nebo internetu. Ale teď máte každý možnost se v tváři tvář setkat s těmi údajnými radikály. A podívat se jim do očí. Jako já.

Prý se na Ukrajině opakuje syrský scénář. Musím souhlasit. Opakuje se. Janukovič ještě nemá na rukou tolik krve jako Asad, ale jinak je to stejné. Bojí se o moc a tak je schopen všeho. Rozdal policii pušky a zahájili palbu. Nezastaví se před ničím, jen aby se udržel u moci. A Rusko jej bude podporovat, aby se nerozšiřoval západ. Posílají provokatéry a tajnou službu, která blamuje opozici. Stejně jako Asad propustil po vypuknutí nepokojů islámisty, má Janukovič své agenty, kteří provokují demonstranty. Ano, skutečně se opakuje syrský scénář. Doufejme jen, že to neskonči stejně.

Někteří blogeři zřejmě ztrácejí půdu pod nohama, protože česká veřejnost je evidentně vyděšena s toho, co se na Ukrajině děje a čím dál tím méně lidí pochybuje o tom, že věci nejsou tak, jak vypadají a dochází jim, že mráz znovu přichází, jestli ne z Kremlu, tak z východu. Vidí, čeho jsou na východě schopni a jsou rádi, že jsme západ a i tím pádem začínají chápat, o co Ukrajincům jde.

Ale vraťme se k těm blogerům. Prý na západě znamená Molotovův koktejl automaticky střelbu policie. To je dobře, že to bylo napsáno, chtěl sem psát o Molotovově koktejlu. To, co bylo řečeno o střelbě, je bohapustá sprostá lež. Dokonce ani v USA není Molotovův koktejl důvod ke střelbě. Těžkooděnci nebo jak se na západě říká "Riot police" jsou cvičení reagovat na Molotovovi bez střelby a bez zabíjení. Ani Britové v severním Irsku nestříleli na Molotovovy koktejly. Policisté se učí jich nebát, překonat je a dál pokračovat za pomoci obušků. Samozřejmě, že nikdo není nadšený z Molotovova koktejlu, ale na západě je součásti hry, i když extrémní.  To jen "východňari" hledají záminky k zabíjení.

Nejsem nadšený z násilí, s házení kostek a Molotovů, ale je to boj. Tak by to vypadalo, kdybychom se jako Češi postavili komunistům v roce 1948. Nebylo by to pěkné, došlo by k násilí na obou stranách. O povstání v Maďarsku 1956 komunisté pořád tvrdili, že tam věšeli soudruhy na kandelábry. A věšeli. Ale z 99% to bylo o něčem jiném. A kdybychom se bránili v roce 1968, zřejmě by hynuli i ruští vojáci. A měli jsme na to právo? Měli jsme v roce 1968 právo zabíjet ruské vojáky? Jasně že měli! To, že jsme to neudělali, byla naše volba. A správná, ale to právo tam bylo.

Na Majdanu si někteří lidé zvolili Molotov a dlažební kostku a teď už i pušky. Někteří jsou opravdu zlí a agresivní, ale většinu chápu. Brání se, jak to jde. Podporuji je.

Ale souhlasím s tím, že násilí nic nevyřeší. Nefandím demonstrantům, jako při nějakém hokeji. Nepočítám ulice, které znova dobyli. Chci, aby se přestalo střílet. Ale jediný, ale opravdu jediný, kdo s tím může něco udělat je Janukovič.

Náledující odstavec již není tak aktuální, ale ponechám jej tak, jak jsem jej napsal:

Musí nějakým způsobem vyhlásit nové volby. To je jediné správné a spravedlivé řešení a má je v rukou on. Je jedno, kdo mačkal spoušť, když on má v rukou řešení a odmítá ho přijmout. Proto je největším zločincem na Ukrajině on. Dnes dostala ukrajinská milice nařezáno a tak ji bylo povolena střelba do lidí. Místo toho mají být vyhlášeny volby.

Ale ostuda jménem Janukovič není jediná na východě. Viděli jste onen úžasný zásah proti Pussy riot? Já dobře vím, že v USA i v EU by v určitých situacích mohly být zatčeny nebo by jim mohlo být zabráněno v exhibici. Ale na Západ jezdí ty jejich prdlejší kolegyně a ukazují prsa na ulici a nic se jim neděje. To Pussy riot nedělají. Ale připouštím, že na Západě by je taky mohli za jistých okolnosti zatknout. Ale vsadím se, že by přišel policista, vyzval by je a pak by je profesionálně odvedli na stanici. Ale v Rusku přijde dědula v kozácké uniformě a začne je bičovat. Bičování žen na ulici! Proboha! Co to je za středověk? Kde to jsme? V Saudské Arábii?

Ne… v Rusku.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

16.října 1310 – Vznik městské radní knihy v Starém Městě v Praze (úřední kniha pražské samosprávy)

16.října 1813 začala bitva u Lipska někdy označovaná jako Bitva národů.

16.října 1306 – sňatek Rudolfa Habsburského s Eliškou Rejčkou, vdovou po českém králi Václavu II. Rudolf Habsburský se tak ve zmatené situaci po zavraždění posledního Přemyslovce dostal na český trůn. Českým králem byl od roku 1306 do roku 1307, kdy zemřel na úplavici.

Translate