Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 21

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Docela zajímavý článek, sic řeší dlouho zmiňovaná úskalí F-35 The US Air Force Quietly Admits the F-35 Is a Failure The...
Článek jsem upravil.
Ganelon - Komentář v Centauro II
Otázka je, co na na to řekne pár tisíc ruských tanků na východní frontě.
Chtělo by to článek doplnit fotkami a rozdělit na více odstavců, aby byl lepší a atraktivnější ke čtení.
Wildblood - Komentář v MI-24 HIND
Czech Air Force Mil Mi-24E Hind @ Sanicole Airshow

ZPRÁVY

Zveřejněno: 13. 3. 2014 19:16 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Úvahy, názory

Z Česka přes Rusko a Čínu do KLDR

Aktualizované hodnocení české politické scény ve vztahu k Rusku. Čína je ve věci Krymu spíše proti Rusku, ale může se to změnit. KLDR to nezajímá, ale to se taky může změnit.

Minule jsem se pustil do západních politiků a jejich nedostatečné razanci vůči Rusku, ale myslím si, že ti naší ji nemohou být ani v tomhle vzorem. Což je v zemi, která má s Ruskem své tragické zkušenosti opravdu velmi smutné.

Abych řekl pravdu, tak z prezidenta Zemana jsem prostě zmaten. Jeden den mluví jak Churchill, druhý den jak Janukovyč a třetí den zase jak Bush. Tak já už fakt nevím. Je to tím jeho egem, že prostě musí prosazovat nějakou svou Zemanovskou třetí cestu nebo možná záchvatem virózy? Nebo prostě opravdu není tak chytrý, jak dává najevo. Pamatujete na "švýcarský kontingent na Golanech?".

Ale není to taková sranda. Je to prezident členské země NATO. Nemůže si dovolit v kritických chvílích zpochybňovat západní politiku, ani když má zrovna slabou chvilku. Navíc, když je zcela mimo, jako v případě Kosova. Zdůrazňuji v kritických chvílích jako je tato. Když je potřeba aby Západ držel spolu. Prostě tohle je mezinárodní politika a snažit se ze sebe dělat za každou cenu chytrolína je stejně trapné, jako záchvat smíchu na pohřbu.

Nevím co je horší. Jestli sebestředný prezident nebo vládní strana plná proruských poslanců a ministrů. Ano, mluvím o ČSSD. Včera jsem v televizi slyšel ministra průmyslu Jana Mládka. Já vím, třeba je to dobrý ministr průmyslu a průmyslu rozumí, ale co to proboha je? Nejprve kosovská mantra a pak pochopení pro Putinskou politiku, protože Putin si nemůže dovolit, aby zbrojní průmysl východní Ukrajiny patřil do NATO. Nechápu, jak může ministr vlády členské země NATO projevovat porozumění pro obavy Rusko z NATO. To už soudruh Dolejš z KSČM, který tam s panem ministrem seděl, se zdál rozumnější než on. Komunisti aspoň řeknou na rovinu, že nechtějí, abychom byli v NATO. ČSSD nás tam nejprve pomůže dostat a pak se jí to nelíbí. Požádají USA o radar a pak proti němu bojují.

A co je nejhorší. Jsou maximálně rozhořčeni nad ruským postupem na Ukrajině, ale jakmile se má začít přestat kecat a mají se začít dělat nějaké politické kroky, tak je ČSSD plná výmluv a pochopení pro Rusko. Možná, že jim to ani ve skutečnosti nejde. Že mají Západ nebo Východ někde. Že jsou prostě jen krátkozrací a pohodlní a nehodlají riskovat.

Opozice máme tak dvě. Jednu máme státotvornou, která prokázala, že je schopna v tak vážné situaci podpořit vládu a ne se do ní za každou cenu obouvat, protože zrovna teď je to třeba. Opozice s koalicí se bude do krve hádat o všech možných zákonech, o ekonomice a o vnitřní politice, jakmile však jde o situaci v Evropě a o to, kam ČR patří, tak opozice vládu podpoří. A tak by to mělo být.

No a pak tu samozřejmě máme tu extremistickou opozici. Ta je v parlamentu zastoupená komunisty a šílenými úsvitovci pana Okamury. Pro Okamuru už není největším vzorem referendum Švýcarské, ale referendum krymské. No paráda. Aspoň vidíte, jak by měla ta přímá demokracie v podání pana Okamury vypadat.

A o neparlamentní opozici, jako je Klaus a jeho příznivci a jim podobní raději nemluvit. Naštěstí to jsou jen takové nepočetné skupinky extrémistů. Ale pořádných.

Proputinovský a proruský postoj byl vždycky chybou. Ale v dnešní době, kdy Rusko předvádí, to co předvádí je skutečně hanebný. Nemám pro něj žádné pochopení. Víte, které země podporují Rusko? Asadovská Sýrie, Venezuela a Kuba. Opravdu skvělá společnost pro Klause a další české rusofily.

Dokonce i Írán odsoudil narušování územní integrity Ukrajiny. Dokonce i Čína je krajně rezervovaná zastávat se ruského postupu. Přesto však vyděsila všechny okolní země, když vedení strany rozhodlo zvýšení vojenského rozpočtu. Číňané zatím stále ještě nemají v úmyslu být agresivní. Zatím. Chtějí dokončit budování armády a státu a mezitím sledovat, jak se povede Rusku. To, že je Rusko a Západ zase v sobě jim hodně vyhovuje. Každopádně pokud Rusko uspěje, může se to pro Čínu stát inspirací. A to si nikdo rozumný nemůže přát.

Přesto jsou Číňané stále rozumní a neutrální. Dokonce se rozčílila na režim v KLDR, který nedávno svými raketovými testy málem sestřelil čínský dopravní letoun. Mimochodem KLDR se k situaci na Ukrajině nevyjadřuje, ale kdo říká, že by případný Putinův úspěch nepovzbudil Kim Čong Una v nápadu sjednotit Koreu za pomoci „korejské neoznačené domobrany“.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

8.března 1731 zemřel F. M. Brokof, představitel českého barokního sochařství

Translate