Kdo je online

Přihlášení uživatelé 1
Hosté 2

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...
Aviator - Komentář v Suchoj Su-57
Rusové chystají i exportní verzi. https://forum.vojsko.net/viewtopic.php?f=20&p=59993#p59993 Jinak do galerie jsem ...
Poláci letos objednali 25 ks bezpilotních letounů Bayraktar TB2.
U nás jde i koupit, i když znehodnocený. http://www.zelenysport.cz/znehodnocene-zbrane-deko/vz-27-plukovni-kanon

ZPRÁVY

Zveřejněno: 12. 5. 2014 20:44 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Úvahy, názory

Žádnou krev za plyn

Nelze bránit Ukrajincům, aby se snažili silou prosadit svou státní suverenitu, aniž bychom jim za to něco nabídli. Energetická unie. Rusům dobývat svět nestačí. Chtějí i Měsíc.

Není možné chtít po Ukrajině zdrženlivost, tak jak to vyhlásili, Hollande a Merkelová, když jim za to nic nemůžou nabídnout. Jak si to jako představují? Zdrženlivost ve vojenských akcích proti separatistům? A jak má Ukrajina obnovit státní suverenitu, která je podmínkou pro konání prezidentských voleb? Když separatisté mají zbraně? To mají Ukrajinci nečinně přihlížet kradení dalšího kusu jejich země? Proč?

 To je prostě appeasement. Ale zároveň to ukazuje, že by se dalo krveprolití na Ukrajině zabránit. A že to je v moci západních politiků. Jak? Kdyby dali Ukrajině záruky, že budou považovat volby jejího prezidenta za pravoplatné, i kdyby se nekonaly na východě a i kdyby je Rusko sebevíce zpochybnilo a neuznalo. Pak by Ukrajinců neměli potřebu dobývat zpět východ země. Kdyby Západ znovu garantoval územní celistvost země a to třeba i hrozbou nasazení síly na její zachování. Pak by Ukrajinci neměli potřebu se bránit sami a zabíjet separatisty.

 Taky by pomohlo, kdyby západ jasně řekl co udělá, když Rusko uzná referendum, neuzná volby, bude podporovat separatisty, případně pošle vojska. Pomohlo by případné ultimátům na SKUTEČNÉ stažení ruské armády od ukrajinských hranic a ultimátum vůči separatistům, které by bylo adresováno jim, ale postihlo by Rusko. Ultimátum, které by bylo podpořeno buď jasnou vojenskou hrozbou nebo případně jasnou hrozbou skutečných sankcí, jako zastavení odběru ruského plynu.

Pak by měli západní politici právo chtít po Ukrajině, ať se přestane bránit. Do té doby mají držet ústa a zůstat u kritiky pouze Ruska.

 Podobně to říká i Teodor Marjanovič, který mimochodem přesně popsal reakci NATO na současnou krizi. NATO totiž nezareagoval rychle a tvrdě, ale zareagoval a Marjanovič to popsal jako, že se „zmátožilo.“ A to je myslím si docela přesné.

 Ale v podstatě říká, že Rusko může zastavit jen jedna věc – jasně definované pozvolné embargo na dovoz ruských surovin.

 A tak z krátkodobého i dlouhodobého hledisky v podstatě lidé na Ukrajině momentálně umírají a další jinde budou umírat ať bude spoušť mačkat kdokoliv vinou Ruska, ale taky slabosti Západních politiků.  Rozhodný a mnohem tvrdší postoj proti Rusku by nás nepřiblížil válce, ale válce by zabránil.  Ano, volám po extrémně tvrdém postupu proti Rusku. Klidně se nechám označit za antilského extrémistu. Ale nejsem válečný štváč. Chci mír.  Ale ustupováním Rusku k míru nedojdeme. Ustupováním Rusku právě válku přivoláváme. Důkazem budiž každodenní zprávy z Ukrajiny. Důkazem budiž historie.

 Dalo by se tedy říct, že to, že politici váhají zavést přísnější sankce proti Rusku znamená, že plyn, který odebíráme od Ruska je zaplacen i krví obětí současných i budoucích střetů.

 A na závěr něco ne tak pochmurného.

 Rusové prý chtějí do roku 2030 postavit stálou základnu na Měsíci. Samozřejmě, že se tyto zprávy momentálně v Ruských médiích objevují na základě vlny nového nacionalistického nadšení. A i když tyto zprávy znějí bizarně neuvěřitelně fantasticky, já bych si opravdu přál, aby se uskutečnily, i když tomu ani za mák nevěřím. Ale třeba Rusko příjemně překvapí. Domnívám se totiž, že by realizace takových plánu musel zákonitě rozpoutat nové závody ve vesmíru a to je přesně to, co lidstvo potřebuje jako sůl. Co si budeme nalhávat, ale soupeření a konfrontace, to je ta práva motivace pokroky a objevování a ne nějaká mírová spolupráce mezi národy. Přeju USA a EU co nejvíce vesmírné konkurence z Rusky, Indie a Číny, aby zintenzívnily své snahy.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

5.srpna 1645 – V Praze byl korunován českým králem Ferdinand IV. Stal se českým místodržícím, ale vlády se nechopil, neboť 9.7.1654 náhle zemřel.

5.srpna 1942 odvolala britská vláda svůj podpis Mnichovské dohody.

Translate